Зміни органа зору при загальних захворюваннях

Сторінка 1 з 3123

При гіпертонічній хворобі змінюються судини сітківки, сітківка та зоровий нерв. Характер цих змін залежить від стадії гіпертонічної хвороби та важкості її перебігу.

Гіпертонічна ангіопатія: розширення та звивистість вен сітківки, артерії звужені, мають нерівномірний калібр. Може бути симптом Гвіста – шторпороподібна звивистість дрібних венозних судин навколо макулярної ділянки очного дна. Спостерігається часткова гіперемія ДЗН. Іноді можуть бути поодинокі крапкові геморагії. В місцях перехреста артерії з веною іноді спостерігаються симптом Салюс І – легке вдавлення вени артерією. Гіпертонічна ангіопатія розвивається при нестійкому підвищенні артеріального тиску – початковій стадії гіпертонічної хвороби.


Гіпертонічний ангіосклероз: характеризується склеротичними змінами в кровоносних судинах, головним чином в артеріях, внаслідок чого стінка їх стовщуєтьсяі ущільнюється. Артеріальні судини звужуються, стають нерівномірного калібру і звивистими. Центральна світлова смужка розширюється і приймає жовтуватий відтінок. Вени часто розширені і звивисті. Якщо склеротичний процес в судинах дуже виражений, судина приймаєжовтуватий колір – симптом мідного дроту або білуватий – симптом срібного дроту. Спостерігаються симптоми перехрестя Салюс ІІ – вена в ділянці перехрестя вигинається, створюючи дугу, і стоншується під перехрещуючою артерією, Салюс ІІІ – вена в центрі дуги стає невидимою нібито перерваною на деякій відстан. Гіпертонічний ангіосклероз сітківки відповідає гіпертонічній хворобі ІІ стадії (ІІ А і ІІ В).

Гіпертонічна ретинопатія: На очному дні, поряд з склеротичними змінами судин, видно сірувато-жовті вогнища і крововиливи різних розмірів і форми. Вогнища можуть розміщатись переважно навколо жовтої плями, створююючи променисту фігуру. В макулярній ділянці іноді спостерігається набряк сітківки. Гострота зору в таких випадках знижується. Такі зміни спостерігаються в третій стадії гіпертонічної хвороби (ІІ А і ІІІ В).


Гіпертонічна нейроретинопатія:Змінюється і диск зорового нерва. Диск набрякає і збільшується в розмірах. На диску і навколо нього геморагії. Офтальмоскопічна картина дуже схожа на застійний диск зорового нерва. На відміну від нього відмічається різке погіршення кольоросприйняття, знижується центральний зір та звужується поле зору. Нейроретинопатія може зустрічатись і на ранніх стадіях гіпертонічної хвороби (ІІА, ІІВ).


Зміни органа зору при атеросклерозі.

На перше місце виступають зміни з сторони судин, особливо артерій, у вигляді потовщення їх стінок, тоді як набряк сітківки для цього стану не характерний. Ураження зорового нерву частіше всього виражаються в розвитку атрофії без попереднього застійного диску.

Зміни органу зору при цукровому діабеті.

Цукровий діабет – одне з найпоширеніших в наш час ендокринних захворювань, яке в останній час щорічно зростає у всіх країнах світу. При цукровому діабеті порушується вуглеводний, білковий та жировий обмін в організмі. Із всіх ендокринних розладів цукровий діабет найчастіше спричиняє змівни в органі зору. Ці зміни настільки характерні, що іноді по змінам органа зору ставиться діагноз цукрового діабету вперше, що потім підтверджується лабораторними дослідженнями. Практично всі частини органа зору ушкоджуються при цукровому діабеті, але діабетична ретинопатія – одне з найбільш ранніх та частих ускладнень. Ця патологія має місце практично у 90% хворих на цукровий діабет в різні терміни після його виникнення (Жабоєдов Г.Д., 1994, 2002)

Сітківка при цукровому діабеті змінюється досить часто і ці зміни характеризуються значним поліморфізмом. Діабетична ретинопатія в останній час стала основною причиною незворотньої сліпоти, особливо у осіб працездатного віку, що створює складні медико-соціальні проблеми. Це зумовлюється, з однієї сторони.значним зростанням захворюванності, з іншої тим, що специфічна цукрознижуюча терапія сприяє збільшенню тривалості життя у хворих, у зв’язку з чим діабетичні ангіонейропатії стали більш частими (Сергієнко О.О. та співав., 2003). Діабетична ретинопатія частіше розвивається у жінок. Ураження органа зору при цукровому діабеті складає 20-90 %. Діабетичні зміни на очному дні розвиваються через 7-10 років після виникнення діабету і мають тенденцію до прогресування (Бочкарева А.А. та співав., 1998)

В патогенезі змін очного дна велику роль відіграє гіпоксия сітківки, яка обумовлена багатьма факторами. Суть змін полягає в ураженні венозно-капілярної системи сітківки, хоріоїдеї, райдужки: виникають агрегації еритроцитів та тромбоцитів, мікроаневризми, облітерації судин, що веде до порушення тканинного дихання, неоваскуляризації, тромбозу судин, поява геморагій, твердих та м’яких ексудатів, помутнінь в сітківці (Морозов В.І. та співав., 2000).

Ранніми ознакми діабетичної ретинопатії є ангіопатії, мікроаневризми, крапкові геморагії, восковидні ексудати.

 


Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>