Загальний та місцевий огляд грудної клітки

Сторінка 1 з 212

Загальний огляд дає багато цінної інформації. Звертають увагу на наявність вимушеного положення в ліжку. Наприклад, при нападі бронхіальної астми хворий сідає в ліжку, фіксує верхній плечовий пояс, спираючись на ліжко або на власні коліна, щоб підключити допоміжні дихальні м’язи до акту видиху та полегшити дихання. При сухому плевриті больові відчуття в ураженій половині зменшуються при положенні, лежачи на ураженому боці – хворий при цьому зменшує екскурсію грудної клітки та відповідно тертя листків плеври. Бронхоектатична хвороба характеризується тим, що при положенні на здоровому боці у хворого починається кашель з відходженням великої кількості гнійної мокроти – це так званий постуральний дренаж – очищення бронхів від мокроти за допомогою певного положення в ліжку, і навпаки, якщо пацієнт хоче зменшити або припинити кашель, він лягає на хворий бік.

У частини хворих можна відмітити синюшне забарвлення губ, шкірних покривів, обличчя – центральний ціаноз – зустрічається при обструктивному бронхіті, туберкульозі легень. Причиною ціанозу є порушення газообміну в легенях з гіпоксією та гіперкапнією крові. При крупозній пневмонії можна виявити гіперемію (рум’янець) обличчя з одного боку, відповідно до ураженої легені внаслідок подразнення симпатичного нерва, спостерігається рясна герпетична висипка на губах та носі, виражений ціаноз носогубного трикутника. У частини хворих можна виявити симптом „барабанних паличок” (потовщення кінцевих фаланг пальців рук) і симптом „годинникових скелець” (опуклість нігтьових пластинок). Ці симптоми характерні для тривалих та виснажливих захворювань (легеневі нагноєння, бронхоектатична хвороба).

Топографічні ділянки та лінії грудної клітки

З метою уточнення локалізації патологічного процесу в грудній клітці користуються топографічними ділянками та лініями грудної клітки.

На грудної клітки виділяють наступні топографічні ділянками:

>  Спереду:

–    Надключична права та ліва;

–    Підключична права та ліва;

–    Власне передня поверхня грудної клітки.

>  Збоку:

–    Аксилярна права та ліва;

–    Бокова права та ліва.

>  Ззаду:

–    Надлопаткова права та ліва;

–    Міжлопаткова;

–    Підлопаткова права та ліва.

 

Розрізняють наступні вертикальні топографічні лінії грудної клітки:

• Передня серединна лінія (linea mediana anterior) – проходить рівно через середину передньої поверхні грудної клітки;

• Парастернальна лінія (linea parasternales dextra et sinistra) – розташована рівно посередині між передньою серединною та середньоключичною лініями;

• Середньоключична (linea medioclaviculares dextra et sinistra) – починається від середини ключиці, у чоловіків проходить через сосок;

• Передня аксилярна лінія (linea axilares anteriores dextra et sinistra) – починається від переднього краю аксилярної ямки;

• Середня аксилярна лінія (linea axilares mediae dextra et sinistra) – починається від середини аксилярної ямки, проходить рівно по латеральному боці грудної клітки;

• Задня аксилярна лінія (linea axilares posteriores dextra et sinistra) – починається від заднього краю аксилярної ямки;

• Лопаткова лінія (linea scapulares dextra et sinistra) – проходить через нижній кут лопатки при опущених вздовж тіла руках;

• Паравертебральна лінія (linea paravertebrales dextra et sinistra) – знаходиться рівно посередині між лопатковою та задньою серединною лініями;

• Задня серединна лінія (linea mediana posterior) – знаходиться ззаду, рівно посередині вздовж хребта.

Щоб швидко зорієнтуватись у якому межребер’ї локалізується та чи інша патологічна зміна органів грудної клітки, слід пам’ятати:

♦ Одразу під ключицею знаходиться І міжребер’я;

♦ В ділянці кута між рукояткою та тілом груднини (кут Людовика)

прикріпляються   хрящові   частини   II   ребер,   відповідно   під   ними

знаходяться II меж ребер’я;

♦ У чоловіків соски проектуються в IV міжребер’ях;

•  При   опущених   руках   нижній   кут   лопатки   проектується   в   VII міжребер’ї.

Огляд грудної клітини

Огляд грудної клітки слід проводити за певним планом. Розрізняють статичний та динамічний огляд грудної клітки.

Статичний огляд передбачає вивчення особливостей грудної клітки, не беручи до уваги акт дихання.

Завданнями статичного огляду є:

1.Визначення  форми  грудної клітки.  Вона  може  бути  фізіологічною (нормальною) та патологічною.

♦ Нормальні форми грудної клітки:

–         Нормостенічна – властива особам нормостенічної тілобудови, нагадує обрізаний конус, передньозадній розмір менший за боковий, надключичні ямки виражені помірно, лопатки щільно прилягають до грудної клітки.

–         Гіперстенічна – зустрічається у осіб гіперстенічної тілобудови, нагадує циліндр, напрям ребер майже горизонтальний, надключичні ямки сгладжені, лопатки щільно прилягаюь до грудної клітки.

–         Астенічна – грудна клітка видовжена та сплощена, ребра мають косий напрям, надключичині ямки добре виражені, плечі опущені, лопатки відстають від грудної клітки.

♦ Патологічні форми грудної клітки:

Емфізематозна (діжкоподібна) – нагадує гіперстенічну, вкорочена, різко розширена, знаходиться ніби в положенні максимального вдиху з горизонтально розташованими ребрами, високо піднятими плечами, короткою шиєю, надключичні ямки виступають у вигляді “подушок”, – це інспіраторна форма грудної клітки. Така форма грудної клітки зустрічається при нападі бронхіальної астми, при емфіземі легень.

Паралітична грудна клітка – різко подовжена, сплощена, ніби опущена і знаходиться ніби в положенні максимального видиху. Ребра сильно нахилені донизу, ключиці різко виступають, над- та підключичні ямки западають, лопатки відстають від грудної клітки (криловидні лопатки) —це експіраторна форма грудної клітки. Зустрічається у астенічних осіб, що різко схудли, при туберкульозі легень, раку легень.

Воронкоподібна грудна клітка – грудна клітка “шевця” – має аномалію у вигляді заглиблення в нижній частині грудини.

Човникоподібна грудна клітка – схожа на воронкоподібну, заглиблення у вигляді човника розташоване в верхній та середній частині грудини.

Рахітична грудна клітка – має дві характерні ознаки: грудина різко видається вперед (“курячі груди”) у вигляді кіля та чоткоподібні потовщення у місці переходу реберних хрящів у кістку – “рахітичні чотки”.

Кіфосколітична грудна клітка формується найчастіше після перенесеного туберкульозу грудного відділу хребта внаслідок його значної деформації – вигину назад та вбік, часто з формуванням горба. Це призводить до важких порушень функції дихання.

2. Визначення симетричності обох половин грудної клітки. У здорової людини обидві половини грудної клітки однакові. Асиметрія може розвинутись в двох випадках:

>   збільшення в розмірах однієї половини грудної клітки внаслідок

– накопичення рідини в плевральній порожнині (гідроторакс);

– накопичення повітря в плевральній порожнині (пневмоторакс);

– одночасне накопичення рідини та повітря в плевральній порожнині;

– компенсаторна (вікарна) емфізема однієї легені.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

2 thoughts on “Загальний та місцевий огляд грудної клітки

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>