Вроджений сифіліс

Сторінка 1 з 212

Класифікація вродженого сифілісу:

1. Сифіліс плаценти і пуповини.

2. Сифіліс плоду:

2.1. Сифіліс плоду першої половини вагітності;

2.2. Сифіліс плоду другої половини вагітності;

3. Природжений сифіліс ранній (до 2-х років):

3.1. Природжений сифіліс дітей грудного віку (до 1 року).

3.2. Природжений сифіліс раннього дитячого віку (1-2 роки).


4. Природжений сифіліс пізній (після 2-х років).

5. Природжений сифіліс прихований:

5.1. Ранній вроджений сифіліс прихований;

5.2. Пізній вроджений сифіліс прихований;

Є вроджений сифіліс і немає спадкового сифілісу. Плід заражається тільки від хворої на сифіліс матері. Бліда трепонема проникає в організм плода через плаценту після 17-18 тижнів вагітності. Можливі наслідки вагітності залежно від строків зараження матері (вагітної):

1. Жінка заразилась сифілісом напередодні вагітності чи впродовж перших її місяців – часті спонтанні аборти.

2. Зараження жінки відбулося на 4-5 місяці вагітності – можуть настати передчасні пологи мертвим плодом.

3. Жінка заразилась на 6-7 місяці вагітності – може народитись дитина з активними проявами сифілісу.

4. Вагітна жінка заразилась в останні 1,5-2 місяці вагітності, іноді плід до пологів не встигає інфікуватись, проте це можливо при проходженні через пологові шляхи матері. У такому разі в дитини розвивається набутий сифіліс з усіма властивими йому особливостями перебігу.

5. Мати заразилась сифілісом ще задовго до вагітності – на час пологів у дитини може не бути проявів сифілісу, але вони розвинуться пізніше, частіше до 4-річного віку.

Для діагностики вродженого сифілісу важливі такі дані:

1. Анамнестичні дані матері (спонтанні аборти, передчасні пологи, народження мацерованих плодів, висока дитяча смертність після народження).

2. Стан плаценти і пуповини.

3. Оцінка типових проявів вродженого сифілісу в різних вікових групах.

4. Виявлення збудника в елементах висипки з вологою поверхнею.

5. Дослідження очного дна.

6. Рентгенологічне дослідження трубчастих кісток.

7. Клінічне обстеження батьків та інших дітей у сім’ї.

8. Серологічне обстеження дитини, батьків та інших дітей у сім’ї.

9. Консультації інших фахівців (педіатра, невропатолога, окуліста, отоларинголога, ортопеда, рентгенолога).

10. Врахування сучасних особливостей вродженого сифілісу.

При вивченні вродженого сифілісу виділяють:

Сифіліс плаценти: плацента набрякла, велика, крихка, у ворсинках абсцеси, вага 800-900 г (нормальна 500 г), співвідношення ваги плаценти і плода 1:3-4 (у нормі 1:5-6), у плаценті виявляють бліді трепонеми, тому вона заразна.

Сифіліс плода: плід мацерований, іноді мертвий, має малу масу тіла, печінка і селезінка збільшені, на розрізі коричнево-жовті; легені щільні, сірувато-жовті (біла пневмонія); на б місяці у плода рентгенологічне виявляють остеохондрит.

Ранній вроджений сифіліс

Вроджений сифіліс грудних дітей (від народження до 1 року): у 30-69 % симптоми вродженого сифілісу виникають у перший місяць життя, а до 34 % дітей народжується з симптомами вродженого сифілісу. Діти мають малу масу тіла, шкіра бліда і зморщена, старечий вигляд, велика голова, дитина погано розвивається. У цьому віці сифілітична інфекція може уражати шкіру, слизові оболонки, кісткову систему, внутрішні органи, нервову систему, органи чуттів. Проте є симптоми властиві тільки для вродженого сифілісу цього періоду, що не бувають при набутому сифілісі.

Сифілітичний пемфігус може бути з моменту народження або виникати в перші дні чи тижні життя. На долонях і підошвах, рідше на інших ділянках, виникають пузирі діаметром 0,5-1см на щільній інфільтрованій основі, у їх вмісті багато трепонем, тому ерозії, які утворюються на місці зруйнованих пузирів, дуже заразні, з їхньої поверхні беруть ексудат для досліджень на наявність блідих трепонем. За відсутності лікування діти гинуть упродовж перших тижнів життя.

Дифузна інфільтрація розвивається в перші тижні або місяці життя дитини навколо рота, в ділянці губ, лоба, підборіддя, сідниць, долонь, підошов, статевих органів. Ділянки ураження плоскі, жовто-коричневі, щільні, із блискучою поверхнею; згодом у куточках рота, на губах утворюються радіарні глибокі тріщини, після загоєння яких залишаються характерні веретеноподібні радіарні атрофічні рубці.

Сифілітичний риніт (запалення слизової оболонки носа) може бути єдиною і ранньою ознакою вродженого сифілісу. Носове дихання утруднене, з носа серозно-гнійні чи сукровичні (з кров’ю) виділення; дитина дихає ротом, дихання хрипливе, може розвинутись зміщення або руйнування перегородки носа з наступною деформацією носа.

Остеохондрити - найчастіші і характерні зміни трубчастих кісток у хворих на вроджений сифіліс у грудному віці – виникають у період утробного розвитку і під кінець першого року життя вже не виявляються. На рентгенограмах кісток між епіфізом і метафізом виявляють світлі зазубрені смуги шириною 0,5-1,5 мм (порушення скостеніння хрящів), у цих місцях можуть бути переломи кісток і розвиватись несправжні паралічі.

Сифілітичний хоріоретиніт - зміни на очному дні, які виявляють окулісти при спеціальному дослідженні: на очному дні є крапки пігменту і білі ділянки депігментації (симптом “солі і перцю”).

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 
Стандарти та вимоги сертифікації ДСТУ ISO 9000:2009. . Заказать препарат метан в Украине.

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>