Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки

Сторінка 1 з 3123

При опитуванні хворих необхідно звернути увагу на виявлення етіологічних факторіввиразкової хвороби: тривалі і часті нервово-емоційні перенавантаження;генетичну схильність; наявність хронічного гастриту, дуоденіту, функціональнихпорушень шлунка та дванадцятипалої кишки гіперсекреторного типу(передвиразковий стан); інфікованість слизової оболонки антрального відділушлунка бактеріями роду Helicobacter pylori; порушення режиму харчування;куріння; вживання міцних алкогольних напоїв, деяких медикаментів. Відмітитипатогенетичну роль дезінтеграції процесів збудження і гальмування в коріголовного мозку; дисфункції гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникової, вегетативноїнервової, ендокринної систем.

ВХ розвивається внаслідок порушення рівноваги між факторами агресії та факторамизахисту слизової оболонки шлунка та ДПК.

До факторів агресії відносять:

 • хелікобактерну інфекцію;
 • гіперпродукцію соляної кислоти та пепсину;
 • аліментарні фактори
 • дуоденогастральний рефлюкс та інші порушення моторики;
 • зворотню дифузію іонів водню;
 • аутоімунну агресію.

  Дофакторів захисту належать:

 • захисний слизовий бар"єр;
 • регенерація епітелію;
 • оптимальне кровопостачання;
 • протиульцерогнні аліментарні чинники;
 • локальний синтез захисних простагландинів.

  Зупинитисяна скаргах хворого, пам'ятаючи, що основними клінічними синдромами привиразковій хворобі є:

  1. Больовий, для якого характерні:

  · періодичність;

  · ритмічність,пов'язана з вживанням їжі;

  · сезонність;

  · наростаючийхарактер по мірі розвитку захворювання;

  · зменшенняболю після блювання, вживання їжі, антацидів, застосування тепла,холінолітичних засобів.

  2. Диспепсичний: блювання, яке приносить полегшення, печія,відригування, здуття живота, закрепи.

  3. Астенічний: лабільність вегетативної нервової системи,дратівливість, посилення потовиділення.

  Слід відмітити, що повно, правильно зібраний анамнезвідіграє виключно важливу роль в обстеженні хворих з виразковим ушкодженнямшлунка та дванадцятипалої кишки і разом з інструментальним та лабораторнимдослідженням є основою діагностичного процесу. В анамнезі хворого на ВХвиявляємо сезонність загострень, спадкову схильність захворювання (сімейнийанамнез).

  Прифізичному обстеженні хворого необхідно звернути увагу на огляд ротової порожнини, язика, наявність червоногодермографізму.

  Приоб'єктивному дослідженні живота виявляють позитивні симптоми Менделя (болючістьпри перкусії в епігастрії); Образцова І (болючість при натискуванні підмечоподібним відростком), Образцова ІІ (тимпаніт при перкусії по правій парастернальнійлінії – ознака перипроцесу), наявність больових точок Боаса (поперечнівідростки VІІІ-ХІ грудних хребців), Опенховського (остисті відростки VІІІ-Хгрудних хребців), Певзнера (остисті відростки І-ІV поперекових хребців), Гербста(поперечні відростки І-ІV поперекових хребців). Глибока пальпація поОбразцову-Стражеско дозволяє виявити спазм пілорусу та сигмоподібної кишки.

  Під час інтерпретації додаткових методів обстеження слід звернути увагу на дослідженняшлункової секреції тонким зондом і проведення внутрішньошлункової топографічноїрН-метрії, рентгенологічне дослідження шлунка та ДПК (прямі симптоми – ніша таконвергенція складок при хронічній виразці; непрямі – підвищений тонус шлунка,гіперсекреція, пілороспазм, посилена перистальтика шлунка, подразнена цибулинадванадцятипалої кишки, локальний спазм циркулярної мускулатури шлунка у виглядіглибокого втягнення на великій кривині – симптом Де Кервена (симптом"вказівного пальця"), прискорення чи сповільнення евакуації, деформація шлунка,перебудова рельєфу слизової оболонки і т.ін.).

  Необхідно підкреслити, що основним методом, який даєможливість провести не тільки візуальну, а й морфологічну оцінку слизовоїоболонки шлунка, визначити розповсюдженість патологічного процесу, на сьогодніє фіброгастродуоденоскопія з прицільною біопсією слизової оболонки шлунка таДПК.

  При підготовці необхідно звернути увагу на методи визначення Helicobacter pylori(НР) в слизовій оболонці шлунка:

  1. Бактеріологічнийметод

  - виділення чистої культури Н. pylori з біоптатів (посів на живильні середовища),

  - володіє 100% специфічністю;

  - дає змогу вивчити властивостізбудника, всановити його антибіотико-резистентність.

  2. Цитологічне дослідження:

  -досліджують мазки-відбитки біоптатів СОШ, фарбують за методом Романовського-Гімзи.

  Виділяютьтри ступеня контамінації Н. pylori :

  -слабка (+) – до 20 мікробних тіл в полі зору;

  -помірна (++) – до 50 мікробних тіл в полі зору;

  -виражена (+++) – більше 50 мікробних тіл в полі зору.

  3. Уреазний тест:

  -ґрунтується на здатності Н. pylori виділятиуреазу, яка розщеплює сечовину до вуглекислого газу та аміаку. Для проведення тесту необхідний біоптат СОШта експрес набір, який містить сечовину та індикатор. За наявності Н. pylori в біоптаті середовище забарвлюється у малиновийколір.

  Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
  Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
  ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
  uber

  Промо-код: 6nbdd5gque
   

  Поділися даною статтею:


  Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>