Туляремія

Сторінка 1 з 41234

Туляремія (tularemia) — гостра природно-осередкова інфекційна хвороба з різними шляхами зараження, яка перебігає у вигляді септицемії з ураженням лімфатичних вузлів, шкіри і легенів.

Етіологія. Збудник туляремії (Francisella tularensis) — дрібні (0,2-0,5 мкм) кокоподібні та паличкоподібні бактерії, які зрідка приймають форму ниток (до 8 мкм завдовжки). Мікроб не рухливий, за Грамом не забарвлюється, спор не має. В організмі тварин може утворювати ніжну капсулу.

Туляремійні бактерії — аероби. Ростуть на середовищах з додаванням вітамінів, цистину, біологічних субстратів (яєчний жовток, печінка, серце, рибна мука, пивні дріжджі) при рН 6,7-7,4 і температурі 35-37 °С. На твердому середовищі утворюють молочно-білі колонії з рівними краями і гладенькою поверхнею (S-форма). При тривалому культивуванні виростають шорсткі колонії з нерівними краями (R-форма).

Ферментативні властивості в мікроба виражені слабко. Він розщеплює білки з утворенням сірководню; глюкозу, мальтозу, левульозу, манозу — до кислоти. Окремі штами ферментують декстрин і гліцерин.

S-форми містять Vi- і О-антиген. Вірулентність бактерій пов'язана з їхньою здатністю утворювати Vi-антиген. В реакції аглютинації частково доведена спільність антигенів туляремійних мікробів і бруцел.

З лабораторних тварин до туляремійної інфекції сприйнятливі білі миші, гвінейські свинки і кролі. Серед бактерій розрізняють три раси, тотожні в антигенному відношенні: а) американську (неарктичну), яка є високопатогенною для кролів, ферментує гліцерин і цитрулін; б) європейську (голарктичну) — слабкопатогенну для кролів, яка не ферментує гліцерин і цитрулін; в) середньоазіатську — малопатогенну для кролів, що розкладає гліцерин і цитрулін.

Збудник досить стійкий до низької температури: при 4 °С зберігається у воді і вологому грунті понад 4 міс, а при температурі 1 °С — 9 міс. При нагріванні до 60 °С гине через 5-10 хв, під впливом сонячних променів — через 30 хв. Дезінфікуючі розчини (лізол, крезол, мильно-крезоловий розчин, сулема) викликають загибель мікроба протягом декількох хвилин.

Епідеміологія. Резервуаром інфекції в природі є більше ніж 80 видів тварин, але не всі вони відіграють важливу роль в її розповсюдженні. Основним джерелом служать гризуни: водяні щури, миші, полівки, піщанки, зайці, ондатри та інші. Заражатися можуть вівці, корови, коні, верблюди.

Серед гризунів збудник поширюється іксодовими кліщами, комарами, сліпнями, через інфіковані корм і воду, при канібалізмі.

Туляремія у гризунів перебігає з яскраво вираженою септицемією, тяжким ураженням печінки, селезінки, нирок і високою летальністю. Інші тварини переносять хворобу найчастіше в легкій формі.

Природні осередки туляремії зустрічаються на всій території колишнього СРСР, за винятком пустель та напівпустель. Активність епізоотичного процесу залежить від щільності популяцій тих видів гризунів, які частіше уражені цією інфекцією. Залежно від місць їхнього життя, можна виділити ряд осередків: болотяний, степовий, лугово-польовий, передгірно-струмковий, лісовий, тундровий, заплавно-пустельний. В результаті господарської діяльності людини природний осередок може зникнути або трансформуватися з одного типу в інший, що зумовлено зміною чисельності гризунів і переносників інфекції, їхнього видового складу (Н. П. Коломиец, 1987; И. Н. Моргунов і співавт., 1987).

Туляремія передається людині різними шляхами. Трансмісивний шлях зараження здійснюється через тих же ектопаразитів, що й серед тварин. Захворювання виникають переважно в осіб, зайнятих роботою поблизу водойм, в болотистій місцевості, чагарнику й лісі. Джерелом інфекції найчастіше є водяні щури та мишоподібні гризуни. Захворюваність має літню сезонність, пов'язану з активністю членистоногих переносників.

Факторами передачі збудника при аліментарному зараженні служать вода і харчові продукти, інфіковані хворими гризунами та їхніми виділеннями. При користуванні зараженим вододжерелом в короткий термін може захворіти значна частина населення. Неодноразово були зареєстровані масові захворювання людей під час епізоотій серед мишей при вживанні води з колодязів, куди потрапляли трупи хворих гризунів (Г.П. Руднев, 1970). Так звані харчові епідемії менш поширені. Для водяних спалахів характерна літньо-осіння сезонність, харчових — осінньо-зимова. Остання зумовлена інтенсивним розмноженням звичайної полівки або домової миші та активним заселенням ними житла людини в зв'язку з настанням холодів і скороченням природної кормової бази.

Контактний шлях зараження реалізується при стиканні з хворою твариною або її трупом, забої, знятті шкурки. Частіше хворіють особи, зайняті промислом ондатр і водяних щурів, полюванням на зайців, дератизацією, роботою у фасувальних цехах, на покосі. Сезонність захворюваності в цих випадках залежить від виду виконуваної роботи. Так, полювання на водяних щурів здійснюється переважно ранньою весною, коли шкурки тварин найцінніші, і саме тоді частіше реєструються випадки захворювання мисливців.

Аспіраційний шлях зараження можливий завдяки високій стійкості туляремійних бактерій до висушування і потрапляння їх з пилом в повітря. Захворювання зустрічається в грудні-січні при пізньому обмолоті хліба, розбиранні скирд, заселених мишоподібними гризунами, і відрізняється великою інтенсивністю.

Сприйнятливість людей до туляремії дуже висока. Однак хвора людина, як правило, не заразна для здорових. Захворювання спостерігаються в роки підвищеної чисельності гризунів і частіше в сільській місцевості. Те ж може трапитися при збиранні зернових, яке затягнулося до пізньої осені, залишанні недокошених полів у зв'язку з війною, повінню, іншими соціальними й стихійними лихами.

За останні десятиліття завдяки плановим протиепідемічним заходам захворюваність на туляремію різко знижена й зведена до поодиноких випадків.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 41234

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>