Рак стравоходу і шлунка

Сторінка 1 з 1012345...10...Остання »

Рак стравоходу – злоякісна пухлина епітеліального походження, є однією з найпоширеніших хвороб цього органа. У структурі захворюваності злоякісними пухлинами в світі, рак стравоходу займає шосте місце, серед пухлин шлунково-кишкового тракту – третє (після раку шлунка і товстої кишки). В Україні захворюваність на рак стравоходу становить близько 4,8 випадків на 100 тис. населення, а показник 5-річного виживання не перевищує 3,5-13%. Пік захворюваності припадає на вік 70-79 років. Чоловіки хворіють у 5-6 разів частіше, ніж жінки.

Частота поширеності захворювання по географічних районах дуже варіабельна. Для жодної злоякісної пухлини не характерна така географічна залежність, як для раку стравоходу – рівні захворюваності в різних регіонах можуть відрізнятися в 15-20 разів. Найвища захворюваність зареєстрована в Ірані, Туркменістані, Монголії, Казахстані, Китаї, Японії, Уругваї. Низька захворюваність відзначається у США, Вірменії, Ізраїлі, В'єтнамі.

Етіологія. Частота виникнення раку стравоходу залежить від професії (комбайнери, механізатори, трактористи, шофери); географічних особливостей місцевості (грунти відрізняються високою солончаковістю, вмістом майже всіх мікроелементів); способу життя, особливості харчування (вживання великої кількості гарячого риб'ячого жиру, струганини із замороженого м'яса, риби); грубої їжі з нестачею вітамінів (ретінол, рибофлавін); міцних алкогольних напоїв, куріння. Дослідження проведені в Ірані, Середній Азії, показали зв'язок захворюваності з високою мінералізацією питної води, вживанням опію, а також продуктів – результат неправильного зберігання яких може призвести до утворення в них канцерогенних грибів. Післяопікові стриктури, езофагіти на грунті гриж стравохідного отвору діафрагми також можуть сприяти виникненню злоякісних захорювань стравоходу.

Передракові захворювання. Вивчені досить повно. Встановлено, що розвитку раку передують патологічні стани, частина яких протікає без вираженої клінічної картини (лейкоплакія, хронічний езофагіт і ін.), інша ж супроводжується вираженою симптоматикою (синдром Пламмера-Вінсона, стравохід Барретта, ахалазія, поліпи, папіломи, дивертикули, опікові стриктури, виразки, тайлозіс, папіломовірусна інфекція). Тривале існування та проведення нерадикального лікування призводять до виникнення раку, тому що всі вони супроводжуються гіперплазією слизової оболонки і проліферативними процесами в ній, що є основою розвитку злоякісної пухлини.

Синдром Пламмера-Вінсона характеризується розвитком хронічного езофагіту, фіброзних змін стінки стравоходу, дисфагії. Імовірність виникнення раку при цій патології становить 10% і обумовлена нестачею заліза, та пов'язана з травматизацією слизової на фоні хронічного езофагіту.

Стравохід Барретта – аденоматозна метаплазія дистального відділу стравоходу. Клінічні прояви нагадують симптоми гастроезофагального рефлюкса: печія, дискомфорт за грудиною після їжі і натще, дисфагія. Оскільки перебудова епітелію носить захисний характер, печія частіше слабко виражена або відсутня. Тому на початку захворювання клініка більш виражена, а в міру перебудови епітелію менш.

Діагностика. Динамічне спостереження з повторним ендоскопічним дослідженням не рідше одного разу в рік. При ендоскопічному дослідженні виявляється зона гіперемії слизової стравоходу у вигляді "язиків полум'я", яка може поширюватись до верхньої межі нижнього стравохідного сфінктера.

Лікування. При морфологічному підтвердженні дисплазії легкого ступеня – консервативне під регулярним ендоскопічним контролем. Важка дисплазія – хірургічне.

Ахалазія – дилятація нижньогрудного відділу стравоходу, внаслідок порушення моторики і дисфункції кардіального жому. Ризик розвитку раку в 16-20 разів вище ніж при інших доброякісних процесах. Пухлина виникає, в середньому, через 15-17 років з моменту захворювання, врезультаті хронічного подразнення слизової дилятованого відділу стравоходу неевакуйованою їжею.

Анатомія. Стравохід (oesophagus, звідки відповідна й назва
запалення – езофагіт). Розрізняють 3 відділи: шийний, грудний, черевний. Він розташовується спереду від хребта і має 4 вигини три звуження та два розширення. Фізіологічні звуження стравоходу є тими місцями де можуть застрявати сторонні тіла, а також можуть виникати труднощі при зондуванні та проведенні ендоскопічних досліджень. Перше звуження знаходиться на відстані 15 см від зубів, друге на відстані 24 см, а третє – в місці переходу стравоходу в шлунок. Загальна відстань від зубів до шлунка 40 см. Стравохід має три оболонки слизову, м'язеву та серозну. При загальній довжині стравоходу 23-26 см: шийний – 7-8 см, грудний – 16-18 см черевний – 1-3 см.

Шийний відділ – до входу в грудну порожнину (18 см від лінії
передніх різців).

Внутрішньогрудний відділ стравоходу:

а) верхній грудний відділ – від входу в грудну порожнину до рівня дуги аорти (близько 24 см від передніх різців);

b) середній грудний відділ – проксимальна половина відрізка стравоходу між біфуркацією трахеї і стравохідно-шлунковим з'єднанням
(нижня межа близько 32 см від передніх різців);

c) нижній грудний відділ – дистальна частина внутрішньо-грудного відділу відрізка стравоходу між біфуркацією трахеї і вхідним отвором діафрагми (нижня межа близько 36 см від передніх різців).

Черевний відділ – між діафрагмальним отвором і стравохідно-шлунковим з'єднанням, що розміщене на віддалі приблизно 40 см від передніх різців.

Патологічна анатомія. Злоякісні новоутворення стравоходу часто виникають у місцях фізіологічних звужень, проте найчастіше рак виникає в середній третині стравоходу.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 1012345...10...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>