Рак прямої кишки

Сторінка 1 з 41234

Рак прямої кишки це найбільш розповсюджене пухлинне захворювання. У структурі онкологічних захворювань РПК посідає 5 місце з тенденцією до підвищення. Щорічно у світі хворіють 500-600 тис. чоловік і рівень захворюваності продовжує зростати. На сьогодні у світі живуть більше 3,5 млн. хворих на рак прямої кишки. У багатьох розвинених країнах рівень захворюваності на рак прямої кишки наближається до рівня захворюваності на рак шлунка і навіть перевищує його.

За рівнем захворюваності розрізняють: a) країни з дуже високою захворюваністю – Канада, США, Англія, країни Північної Європи і Південно-Східної Азії; b) з помірною – Австралія, південь Європи; c) низька захворюваність – Африка.

Захворюваність населення України на рак прямої кишки складає 16,5 на 100 тис населення, Чернівецька оболаcть (7,4 на 100 тис. населення). Зустрічається у віці 40-60 років у чоловіків, рідше – у жінок. Пік захворюваності припадає на людей віком старше 70 років.

Етіологія. Причини, що призводять до РПК такі самі, як і при ракові товстої кишки: характер харчування ("західний" тип дієти), високий вміст білків та жирів у їжі, шкідливі звички (куріння, алкоголь), зниження фізичної активності, хронічні закрепи, пролежні, виразки, хімічна дія канцерогенів (індол, скатол).

Доброякісні захворювання. Поліпи (аденоматозні, ворсинчасті), поліпоз дифузний (сімейно-спадковий), хронічні проктити (ректити), проктосигмоідити (хронічний неспецифічний виразковий проктосигмоідит), хвороба Крона, фіброми, ліпоми, ректопіхвові нориці, тріщини, барієві гранульоми і ін. Поліпи відносяться до групи облігатних предраків з високою ймовірністю трансформації в рак.

Анатомія. Верхня межа прямої кишки відповідає висоті 15 см від краю вихідника. У прямій кишці розрізняють три відділи: нижньоампулярний (5 см), середньоампулярний (10-15 см), верхньоампулярний (10-15 см). Вона лежить між крижовою кісткою і сечовим міхуром у чоловіків та маткою – у жінок. Її кінцевий відділ пронизує тазове дно і закінчується анальним отвором, або вихідником. Пряма кишка має, як внутрішньоочеревинний відділ, так і позаочеревенний відділи. Насправді форма кишки не відповідає її назві, бо вона має два вигини, а також розширення – ампулу, яке треба врахувати при виконанні маніпуляцій на прямій кишці, а також під час її промивання (клізма). Вихідник має два стискачі, один вольовий, а другий функціонує незалежно від нашої свідомості в автоматичному режимі. У ділянці відхідника знаходяться численні венозні сплетення, які при несприятливих умовах значно розширюються і дають кровотечі, що отримало назву варикозно розширених вен відхідника або геморою.

Патологічна анатомія. РПК розвивається з двох видів епітелію: залозистого епітелію слизової оболонки кишки і багатошарового плоского епітелію анального каналу. Макроскопічно розрізняють: екзофітні, ендофітні та перехідні форми раку прямої кишки. У 75% випадків уражаються нижні відділи прямої кишки.

До екзофітної форми відносять поліпозний, ворсинчатий рак.

Поліпозний рак представляє собою пухлину округлої або овальної форми, що розташовується на широкій основі або на ніжці. Поверхня – горбиста, часто пронизана дрібними звивинами, легко кровоточить. Консистенція її м'яка, іноді тугоеластична. Зовні пухлина може бути схожа на гриб або кольорову капусту.

Ворсинчатий рак – це обмежена пухлина у вигляді м'якого, плоского поліпу, який складається з великої кількості ворсинок, щільно прилягаючих одна до другої, та сидить на широкій основі. Ці новоутвори легко кровоточать. Пухлина майже ніколи не захоплює кишку циркулярно, а оточена зернистою оболонкою, яка гіпертрофована.

До ендофітної форми відносять дифузно-інфільтративний, виразково-інфільтративний рак.

Дифузно-інфильтративний рак росте по слизовій оболонці і підслизовій основі, часто переходячи на найближчі тканини. При цьому стінка кишки щільна, горбиста, а слизова оболонка над нею – нерухома, поступово наступає циркулярне звуження кишки. У занедбаних випадках пухлина досягає великих розмірів, проростає в навколишні органи, тканини і стає нерухомою. Метастазує дифузно-інфільтративний рак порівняно пізно.

Виразково-інфільтративний рак характеризується швидким поширення по кишці і навколишніх тканинах. Спочатку виникає глибока виразка, яка легко кровоточить з невисокими краями і широким, без чітких меж, інфільтратом. Завдяки інфільтрату, що швидко розвивається, це новоутворення незабаром стає нерухомим. Виразково-інфільтративний рак може проростати в матку, сечовий міхур, тазову клітковину, кістки таза, спричиняючи сильний біль. Метастазує виразково-інфільтративний рак рано.

До перехідної форми (поєднує в собі елементи екзофітного і ендофітного росту) відносять блюдцеподібний рак.

Блюдцеподібний рак представляє собою виразку з високими, горбистими, інфільтрованими краями, які виступають над поверхнею слизової оболонки. Дно у виразки брудно-сірого забарвлення.

Метастазування. Лімфогенне (пахвинні, клубові, верхні прямокишкові, позаочеревинні, парааортальні лімфатичні вузли). Гематогенне (печінка, легені, кістки, дисемінація по очеревині, рідко – нирки, наднирники, головний мозок).

Класифікація раку прямої кишки за системою TNM

Т первинна пухлина.

ТхТ0 – стандартні значення;

Tis – carcinoma in situ: внутрішньоепітеліальна пухлина або інвазія базальної мембрани;

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 41234

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>