Рак ободової кишки

Сторінка 1 з 512345

У структурі онкологічної захворюваності травного тракту у світі, рак ободової кишки посідає четверте місце після раку шлунка, стравоходу та прямої кишки. У США рак товстої кишки займає перше місце серед злоякісних пухлин шлунка і кишечника, а 5-річне виживання складає 40%. Розвинені країни несуть величезні економічні втрати у зв'язку з високою захворюваністю. Для прикладу у США вартість лікування хворих на колоректальний рак займає друге місце, складаючи 6,5 мільярдів доларів на рік, небагато поступаючись вартості лікування хворих на рак молочної залози (6,6 мільярдів доларів на рік).

В Україні захворюваність на рак ободової кишки займає 4 місце серед злоякісних пухлин основних локалізацій і 2 місце серед пухлин шлунково-кишкового тракту, досягає 20,2 випадки на 100 тис. населення, Чернівецька область (9,9 на 100 тис. населення), а смертність 11,8 на 100 тис. населення.

Більше 60% випадків раку припадає на дистальні відділи товстої кишки. Пік захворюваності припадає на вік старше 60 років, частіше хворіють чоловіки.

Етіологія. Характер харчування і визначений склад мікрофлори товстої кишки можуть сприяти синтезу канцерогенів із нітратів та нітритів, що надходять до організму, та з ендогенних сполук – жовчних кислот. Групи населення, які вживають безшлакову їжу, багату тваринними жирами та білками мають високий ризик захворіти на рак ободової кишки. Такий характер харчування призводить до зміни мікробної флори товстої кишки у бік переважання анаеробів, що перетворюють жовчні кислоти і холестерин у канцерогени. Одночасно через збідніння їжі клітковиною зменшується обсяг калу і сповільнюється пасаж хімусу по кишці, внаслідок чого канцерогени триваліше й у більш високих концентраціях впливають на епітелій товстої кишки. Реальним шляхом зниження захворюваності раком товстої кишки є систематична боротьба з дисбактеріозом, який виникає після терапії антибіотиками.

Крім харчування, причинами виникнення онкологічних захворювань кишечника є: професійний фактор (працівники харчової, шкірної, нафто- і вуглевидобувної промисловості, особи які займаються обробленням і готуванням м'яса, риби), хронічні запори, передпухлинні захворювання, гіпотонія і атонія кишечника в похилому віці.

Доброякісні новоутворення. Епітеліальні (аденома, ворсинчаста пухлина), сполучнотканинні (фіброма, ліпома, міома), судинні і лімфатичні (гемангіома, лімфома), псевдопухлинні утворення (запальні поліпи, гранульоми, специфічні гранульоми при сифілісі, туберкульозі, псевдополіпи при дизентерії, амебіазі, виразковому коліті), кісти.

Поліп (грецьк. Poly – багато, pus – нога, тобто "багатоніжка") – це пухлина на ніжці, яка виступає із стінки в просвіт органа. За даними вітчизняних та зарубіжних авторів, поліпи в товстій кишці зустрічаються в 2,3-33% хворих. Згідно гістологічної структури поліпи бувають: залозисті, ворсинчасті, залозисто-ворсинчасті, гіперпластичні, кістозно-гранульоматозні, фіброзні поліпи анального каналу, дифузний поліпоз (справжній, псевдополіпоз), Частіше поліпи зустрічаються в прямій – 70%, рідше – сліпій і висхідній ободовій кишках у чоловіків 40-60 років.

Поліпи бувають поодинокі та множинні, різних розмірів, на вузькій або широкій ніжці, які вкриті незміненою слизовою оболонкою, з схильність до виразкування та некрозу. Поодинокі поліпи товстої кишки перебігають безсимптомно і є випадковою знахідкою при обстеженні хворого під час операції, або виявляються при профілактичних оглядах (пальцевому дослідженні прямої кишки).

Клініка. Основним симптомом поліпів є кровотеча та кров'янисті виділення (у 30-80% хворих). При ректальних поліпах кровотеча виникає внаслідок механічної травматизації слизової кишки каловими масами, стілець при цьому оформлений, а домішки крові його обволікують ззовні. При сильній кровотечі виникають тенезми, а кров має вигляд згустків. При поліпах проксимальних відділів товстої кишки кров змішується з калом, частково змінюється та надає калу темного забарвлення. Кровотечі частіше спостерігаються при множинних поліпах. Кількість крові може коливатися від декількох крапель до 200-300 мл і в деяких випадках призводити до розвитку важкої анемії.

У деяких хворих спостерігаються слизисті виділення, зумовлені супутнім колітом або проктитом. Проноси, тенезми, слиз у калі спостерігаються рідко, більш характерний – хронічний закреп.

Біль. Хоча це не патогномонічна ознака поліпів товстої кишки, але більшість хворих відзначають тупий біль у прямій кишці, що віддає в поперек. Низько розташовані поліпи, особливо на ніжці, можуть випадати через задній прохід при дефекації або натужені і навіть защемлюватись в задньому проході, викликаючи сильний біль. Великі поліпи товстої кишки можуть викликати порушення прохідності – це обтурація та інвагінація.

Діагностика. За допомогою пальцевого дослідження можна виявити значні поліпи, розташовані на відстані до 10 см від ануса. Ректороманоскопія дозволяє виявити дрібні поліпи прямої і сигмоподібної кишок, провести їх біопсію та видалити.

Ірігоскопія має велике значення для діагностики поліпів проксимальних відділів товстої кишки. Для цього використовують туге і напівтуге заповнення кишечника, подвійне контрастування. Рентгенологічно поліп характеризується наявністю округлого або овального центрально розташованого дефекту наповнення з чіткими контурами. У даний час для діагностики пухлин товстої кишки застосовують фіброколоноскопію, яка дозволяє оглянути всю товсту кишку, провести біопсію, видалення поліпів.

Лікування. Основним видом лікування поліпів товстої кишки є хірургічне втручання. Застосовують трансанальне видалення поліпів, електрокоагуляцію поліпів через колоноскоп і резекцію кишки. Трансанальне видалення показане при розташуванні поліпа на відстані (до 10 см від ануса). Якщо поліп має широку основу, його висікають у межах незміненої слизової оболонки. При наявності групових поліпів їх висікають по черзі, зберігаючи між ранами ділянки здорової слизової оболонки для поліпшення загоєння і епітелізації раньових поверхонь.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 512345

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>