Рак легенів

Сторінка 1 з 612345...Остання »

Рак легені – це одна з «підступних» злоякісних пухлин органа, що виникає з епітеліальної тканини, яка покриває бронхіальне дерево, швидко розвивається та важко піддається лікуванню. Протягом більше 50 років відзначається неухильний ріст захворюваності на рак легень, який уражає працездатний контингент населення і має характер епідемічного лиха. У світі щорічно реєструється 1,04-1,2 мільйона нових випадків раку легенів, що складає 12-13% від загальної кількості злоякісних новоутворень. Найвища захворюваність у світі спостерігається серед темношкірого населення США, Нова Зеландія, Шотландія.

Україна належить до держав з високим рівнем захворюваності на рак легенів (чоловічого – 77,6; жіночого – 13,8 на 100тис. населення). Найвищі показники 60 випадків на 100 тис. населення відзначаються у регіонах з розвинутою металургійною і видобувною промисловістю: Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Одеська, Полтавська і Харківська області. Дещо нижчий рівень захворюваності у західних областях. Чоловіки хворіють в 5-8 разів частіше ніж жінки. Середній вік хворих 60-65 років. Пік захворюваності припадає на вік 70 років і старше.

Етіологія. Причин виникнення раку легенів багато, вони носять як екзогенний так і ендогенний характер. Однак вирішальне значення мають екзогенні фактори: паління табака, професійні шкідливості, забруднення оточуючого повітряного басейну канцерогенними речовинами (асфальтовані дороги, вихлопні гази двигунів внутрішнього згорання, викиди енергетичних, хімічних, металургічних підприємств, продукти згорания кам'яного вугілля ), радіоактивними ізотопами (високий вміст радіоактивного газу радону) в повітрі шахтних переробок, підвищений рівень радіації. Риз ик занедужати раком легенів в осіб, що випалюють на день більше 1 пачки сигарет, у 20-30 разів вищий, ніж у непалячих. У тютюновому димі, тютюновій смолі виявлено понад 3800 хімічних компонентів, з яких близько 50 є канцерогенними речовинами, найбільш шкідливим є поліциклічний вуглеводень – бензпірен. Не менш небезпечне так зване "пасивне паління", оскільки курець вдихає лише 15% тютюнового диму, а 85% розсіюється в повітрі приміщень, згубно впливаючи на присутніх.

Фонові захворювання. Хронічний бронхіт, хронічні пневмонії, пневмосклероз, туберкульоз, антракоз, сілікоз. Всі ці захворювання, а особливо хронічний бронхіт призводять поступово (протягом 15-20 років) до морфологічних змін слизової оболонки бронхів. Тривалий запальний процес викликає ушкодження слизової оболонки, розвиток плоскоклітинної метаплазії, а надалі – атипії різноманітного ступеня і, в кінцевому результаті – неоплазії.

Доброякісні пухлини. У залежності від гістологічної будови доброякісні пухлини легенів поділяються на такі групи:

a) пухлини епітеліального походження (аденома, папілома, поліпи);

b) мезенхімальні (міксоми, ліпоми, фіброми, хондроми);

c) дизембріональні (гамартрома).

Аденома – це епітеліальна пухлина, що розвивається із залоз слизової оболонки бронха і росте у просвіт бронха - ендобронхіально, або у товщину бронха – інтрамурально або – екстрабронхіально. Частіше відзначається обидва типи росту аденоми. Форма центральних аденом при ендобронхіальному рості частіше – поліповидна, рідше – часточкова, горбиста. Зовні аденома покрита слизовою оболонкою, яка може бути ерозованою. Периферичні аденоми мають виражену капсулу, консистенція їх щільноеластична. На розтині аденоми – гомогенні та відмежовані утворами. Поверхня розтину зерниста, жовтувато-сірого або жовтувато-білого кольору.

Гамартома – це друга за частотою після аденоми доброякісна периферична пухлина легень. Форма її округла. Діаметр пухлини від 2 до 12 см і більше. Поверхня гладка або, частіше, дрібногорбкувата, консистенція щільна або еластична. Пухлина чітко відмежована від навколишньої тканини, не має капсули й оточена легеневою тканиною. На розтині гамартома сіруватого або сірувато-жовтуватого кольору часто з вапняними включеннями.

До рідкісних доброякісних пухлин легенів відносяться фіброми, капілярні гемангіоми, тератоми, неврогенні пухлини (неврінома, шванома, феохромоцитома), папіломи, лейоміоми, гістіоцитоми, ксантоми.

Клініка центральних доброякісних пухлин залежить від ступеня порушення бронхіальної прохідності та змін у легеневій тканині. При рості пухлини і виникненні на цьому фоні стенозу бронха, клінічна картина захворювання обумовлена періодичною обтурацією бронха (пухлиною, бронхіальним секретом, кров'ю, набрякшою слизовою оболонкою). Виникають ателектази, обструктивні пульмоніти, постстенотичні ретенційні бронхоектази.

Клініка периферичних доброякісних пухлин визначається розміром пухлини, глибиною розташування в легеневій тканині, взаємовідносинами з прилягаючими бронхами, судинами, органами. Периферичні доброякісні пухлини легенів не мають типової клінічної картини. Найчастіший симптом є біль у грудній клітці на стороні пухлини та. кашель (сухий, рідше – із слизовою або слизово-гнійною мокротою) виникає при розвитку запального процесу навколо пухлини.

Діагностика. Цінним діагностичним методом у виявленні доброякісних пухлин легенів є: рентгенографія, рентгеноскопія, бронхоскопія, комп'ютерна томографія.

Рентгенологічне дослідження дозволяє розпізнати доброякісні пухлини легенів у 2/3 хворих і планувати використання інших методів дослідження. Рентгенологічна картина є характерною для доброякісної периферичної пухлини:

а) завжди округла форма та oднорідна структура тіні;

b) рівні і чіткі контури;

c) дуже повільне збільшення розмірів патологічної тіні, при рентгенологічному спостереженні;

d) відсутність порожнини розпаду у патологічній ділянці;

e) незмінена навколишня легенева тканина;

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 612345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>