Рак легенів

Сторінка 1 з 212

В останні роки відмічається ріст захворюваності новоутвореннями органів дихання, особливо раком легень та бронхів. співвідношення захворюваності чоловіків та жінок на рак легень приблизно 8:1.

Висока захворюваність раком легенів спостерігається у робітників шахт, рудників, азбестових підприємств. Роль хронічних інфекційних та запальних змін дихальних шляхів і легень очевидна. Це стосується, насамперед, хронічних трахеїтів, бронхітів, бронхоектазів, хронічних пневмоній, кіст, які супроводжуються атипією і проліферацію епітелія бронхів. До факторів, що сприяють захворюванню на рак, слід віднести паління цигарок, опромінення радіоактивними речовинами (в т.ч. рентгенологічне), професійні шкідливості, вади розвитку легень. Вирішальним моментом в етіології рака легень є дія канцерогенів. Вивчається також і роль вірусів.

В патогенезі раку легень має велике значення пригнічення процесів самоочищення бронхів від пилу та слизу за рахунок функції миготливого епітелію, а також перистальтики дрібних бронхів. Секреція слизової оболонки бронхіального дерева в цих умовах страждає, що веде до порушення дренажної функції бронхів. В патогенезі раку має також значення порушення регенерації бронхіального епітелію.

Існують три гістологічних типи раку легень:

- залозистий: аденокарцинома та малодиференційований;

- плоскоклітинний: з ороговінням/ без ороговіння/ малодиференційований;

- недиференційований: великоклітинний/ дрібноклітинний/ вівсяноклітинний;

А.І.Савицьким та З.В.Гольбертом (1972) запропонована клініко – анатомічна класифікація раку легень.

А. Центральний рак:

- ендобронхіальна форма;

- перибронхіальна вузлова форма;

- перибронхіальний розгалужений рак;

Б. Периферичнаий рак:

- кулястий;

- пневмонієподібний;

- рак верхівки легень (Панкоста);

В. Атипові форми (в залежності від метастазів):

- медіастинальна;

- кісткова;

- мозкова;

- печінкова;

- карциноматоз легень;

- серцево – судинна та інш.;

Центральний рак проявляється порушенням бронхіальної прохідності. Самий перший та ранній симптом – це кашель, іноді він набуває нападоподібного, надсадного характеру з задухою і ціанозом. При перибронхіальному рості раку кашель з'являється пізніше. При розпаді пухлини в харкотинні з'являються прошарки крові. Кровохаркання є другим важливим симптомом центрального раку. Третій симптом раку легень – це скарги хворих на біль в грудній клітці, який зумовлений ураженням плеври. Четвертим симптомом центрального рака є підвищення температури тіла, яке пов'язане з розвитком запалення в гіповентильованій частині легень.

На ранніх стадіях захворювання фізичні методи обстеження не інформативні. На пізніх стадіях раку у випадку ателектазу легень, можна відмітити западання грудної клітки. При аускультації можна вислухати хрипи, амфоричне дихання, відсутність дихання (при ателектазі). При ателектазі і при масивній периферичній формі виявляється тупий перкуторний звук.

Багато симптомів, які спостерігаються при раку легень, можуть зустрічатися і при туберкульомі. Туберкульома і рак на ранніх стадіях розвитку, як правило, перебігають без видимих клінічних порушень. Слід враховувати, що якщо у хворого раком легень мають місце часті загострення хронічного броніту, то у хворих з туберкульомою – перенесений сухий чи ексудативний плеврит, контакт з хворим на туберкульоз. На відміну від хворих раком, у хворих з туберкульомою кашель рідкий або відсутній. У хворих раком значно частіше спостерігається стійкий наростаючий біль в грудях. Задишка у хворих туберкульомою відсутня, тоді як при раку вона часто являється турбуючим хворого симптомом. При фізичному обстеженні диференціально – діагностичних відмінностей не знаходять. Цінні для діагностики дані можна отримати при цитологічному дослідженні харкотиння на МБТ та пухлинні клітини. Велике діагностично – диференційне значення при встановленні діагнозу туберкульоми чи раку має рентгенологічне дослідження. Тінь ракової пухлини більш інтенсивна, контури її менш виразні, хвилясті, горбисті, тяжисті. На відміну від туберкульоми, у якої можна побачити щільні звапнені включення, тінь пухлини однорідна або багатовузлова. Як при туберкульомі, так і при раку легень визначається доріжка до кореня легені, яка утворена ущільненими стінками бронха і судин. Біля кореня легені хворого раком можуть бути виявлені метастази пухлини, у хворого туберкульомою – кальциновані лімфатичні вузли. Для диференціальної діагностики доцільно використовувати туберкулінові проби. При раку реакція на туберкулін постійно слабо позитивна або негативна. Діагноз рака легень визначається на підставі комплексного клінічного, рентгенологічного, ендоскопічного, цитологічного дослідження.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>