Психічні порушення при соматичних, ендокринних та судинних захворюваннях

Сторінка 1 з 3123

Психічні порушення, які виникають при гострих, затяжних і хронічних соматичних (чи ендокринних) захворюваннях, називають соматогенними психічними розладами (соматопсихічними розладами) і класифікують на такі групи:

 • непсихотичні психічні розлади (астенічні, астено-іпохондричні, астено-депресивні, астено-дистимічні, тривожно-фобічні, істероформні);
 • психотичні розлади (аментивні, деліріозні, деліріозно-аментивні, кататонічні, параноїдні, депресивні);
 • дефектно-органічні стани (психоорганічні та деменції).

Патогенез. У патогенезі багатьох соматогенних психічних порушень певну роль відіграє інтоксикація, що розвивається при захворюванні печінки, нирок, травного каналу. Важливе значення має також гіпоксія головного мозку внаслідок порушення церебральної гемодинаміки, ендокринні зсуви, що спостерігаються при деяких внутрішніх хворобах, чинник виснаження, порушення обміну речовин та імунних властивостей організму, морфологічні зміни у головному мозку, що розвиваються при деяких хронічних та ендокринних захворюваннях.

Особливості соматогенних непсихотичних психічних розладів

Найчастішим непсихотичним порушенням при усіх соматичних та ендокринних захворюваннях є астенічний синдром , який виявляється як на ранніх стадіях хвороби, так і у випадках, коли процес зайшов надто далеко. Нерідко астенічні вияви розвиваються раніше, ніж з’являються соматичні ознаки захворювання. Хворі скаржаться на швидку втомлюваність, слабкість, у них з’являються дратівливість,гіперестезія як до фізичних, так і до емоційних подразників, порушується сон, погіршуються апетит і самопочуття . Вони виявляють зайву тривогу за своє здоров’я, стан своїх близьких, стають сльозливими, емоційно нестійкими. З’являються вегетативні порушення: пітливість, тахікардія. У деяких хворих нерідко спостерігають різні фобії .

У разі тривалого перебігу захворювання можуть сформуватися психопатоподібні розлади у вигляді нестриманості, збудливості, істеричності, іпохондричності, астенічної зміни особистості.

Основні клінічні форми соматогенних психозів

На тлі вираженої соматичної інтоксикації, а іноді й під впливом додаткових екзогенних шкідливостей можуть розвиватися соматогенні психози. Частота їх невелика – до 1,3-1,5% від кількості хіорих, котрі поступають у психіатричний стаціонар.

 • У гострий період соматичної хвороби найчастіше розвиваються синдром и потьмарення свідомості (аментивний, деліріозний, онейроїдний), які нетривалі (до 2-3 днів) і при сприятливому перебігу хвороби закінчуються виходом в астенічний стан.
 • У разі важких соматичних захворювань, що призводять до виснаження, можуть виникати затяжні психози з ендоформною картиною. Найчастішими серед них є депресивні і тривожно-депресивні стани. Такі хворі некомунікабельні, мало розмовляють, хоча ідеаторної загальмова ності у них немає. Вони багато лежать, одні висловлюють ідеї самозвинувачення, інші – іпохондричні ідеї і навіть маячення Котара. При посиленні тривоги може розвинутися рухове збудження – у цьому стані хворі чинять суїцидні спроби.
 • У випадках, коли соматичні захворювання призводять до вираженої гіпоксії головного мозку, може з’явитися маніакальний стан з підвищеним настроєм – хворі відчувають прилив сил, однак об’єктивно їх психічна і фізична продуктивність виявляється зниженою. Ейфорія поєднується з недооцінкою важкості свого стану.
 • У деяких хворих виникають параноїдні та галюцинаторно-параноїдні стани зі слуховими, такт ильними та іншими галюцинація ми, маячними ідеями переслідування, іпохондричними ідеями тощо.
Особливості соматогенного психоорганічного синдром у

В окремих випадках при соматогенних психозах можуть розвиватися психоорганічні стани з порушенням інтелект у, емоційною нестійкістю, нерозуміння м важкості свого хворобливого стану. Хворі при цьому стають бездіяльними, байдужими до своїх близьких і до себе, у них грубо порушується пам’ять. У деяких хворих виникають судомні напади, розвивається більш груба інтелект уально-мнестична недостатність.

Особливості психічних порушень при окремих соматичних хворобах

 • При гострій серцевій недостатності виникає оглушення або деліріозний синдромз нестійкими галюцинаторними переживання ми. Інфаркт міокарда та стенокардія супроводжуються астенічними станами з тривогою і страх ом.
 • У разі хронічної серцево-судинної недостатності на тлі астенічних і астеноневротичних симптом ів інколи бувають синдром и потьмарення свідомості та епілептиформне збудження.
 • При ревматичних вадах серця відзначають астенічні та неврозоподібні синдроми, а також психотичні розлади: деліріозний, аментивний, тривожно-депресивний, галюцинаторно-параноїдний.
 • Під час загострення бронхіальної астми у ряді випадків розвивається депресивно-параноїдний синдром зі страх ом, що триває декілька тижнів і зазвичай закінчується одужанням.
 • Захворювання органів травного каналу призводять до розвитку астенічних, астеноневротичних станів, загострення характер ологічних особливостей особистості, іпохондризації, появи надцінних думок з приводу важкості свого захворювання.
 • При гепатитах інколи розвивається гострий психоз у вигляді депресивногосиндром у, на тлі якого може виникати делірій.
 • У разі хронічної ниркової недостатності виникають психози у вигляді депресивного, галюцинаторно-параноїдного чи кататонічного синдром ів, а інколи – епілептиформний синдром , інтелект уально-мнестичне зниження.
 • Під час вагітності у жінок найчастіше виникає страх перед пологами, емоційна нестійкість, сором ‘язливість, підвищена ранимість.
 • У першопороділей під час пологів спостерігають невротичні або психотичні реакції, зумовлені страх ом перед пологами (у них звужується свідомість , розвиваються істеричні або фугіформні реакції). Інколи пологи є провокуючим чинником ендогенних психозів: шизофренії, МДП.
  Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
  Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
  ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
  uber

  Промо-код: 6nbdd5gque
   

  Поділися даною статтею:


  Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>