Протиепідемічні заходи проти фекально-оральних інфекцій

Сторінка 1 з 212

Виявлення хворих.
Для більш повного виявлення хворих на черевний тиф, шигельоз, холери, а також з метою упорядкування та уніфікації діагностики бактеріологічному обстеженню підлягають:

 • усі хворі з гострими кишковими захворюваннями невідомої етіології;
 • хворі з діагнозом "харчове отруєння", "харчова токсикоінфекція", "сальмонельоз";
 • діти віком до 2-х років при поступленні в соматичні та інфекційні лікарні, незалежно від діагнозу при наявності в анамнезі за останні три тижні диcфункції кишечнику чи підвищення температури під час перебування в стаціонарі.

  Виявлення бактеріоносіїв.
  Виявлення бактеріоносіїв має певне епідеміологічне значення. Небезпеку можуть становити бактеріоносії, які працюють у дитячих дошкільних, дитячих лікувально-профілактичних закладах, зайнятих безпосереднім обслуговуванням і харчуванням дітей, молокопереробних підприємствах, дитячих молочних кухнях, пунктах забору грудного молока, а також зайняті приготуванням та реалізацією продукції на підприємствах громадського харчування та торгівлі.
  Гострі бактеріоносії – особи, які перехворіли на черевний тиф, шигельоз, у яких продовжується виділення збудника до 6-х місяців після зникнення клінічних проявів.
  Хронічні бактеріоносії – особи, які перехворіли на ці хвороби, виділяють мікроорганізми понад 6 місяців після одужання.
  До транзиторних бактеріоносіїв відносяться особи, у яких відсутні ознаки хвороби, а кишкові палички виділяють одноразово з випорожнень. Бактеріологічному обстеженню з профілактичною метою підлягають особи, які вперше поступають на роботу в дитячі дошкільні та дитячі лікувально-профілактичні заклади, на харчові підприємства відповідно до вимог "Інструкції з проведення обов'язкових медичних обстежень осіб, що поступають на роботу і працюючих на харчових підприємствах, на спорудах водопостачання, у дитячих закладах тощо" № 352-61 від 06.02.61 р.
  Виявлення бактеріоносіїв.
  Обов'язковій реєстрації та обліку підлягають усі хворі на шигельоз, який підтверджений лабораторно, а також епідеміологічно (при групових захворюваннях з встановленим збудником). У лікувально-профілактичних та санітарно-епідеміологічних закладах облік хворих на сальмонельоз проводиться в журналі за формою 060/о "Журнал обліку інфекційних захворювань".
  Проведення епідеміологічного обстеження.
  При виникненні групових захворювань, що викликані шигелами, обстеження проводиться лікарем – епідеміологом, а при підозрі на аліментарний шлях передачі – разом з санітарним лікарем з гігієни харчування, при необхідності із залученням лікарів суміжних спеціальностей та державних ветеринарних лікарів. Враховуючи важливість встановлення шляхів і факторів передачі інфекції при сальмонельозах у дітей до 2-х років, епідеміологічне обстеження квартирних осередків також проводиться при наявності гострих кишкових захворювань у дітей ранньої вікової групи. В інших випадках необхідність його визначається епідеміологом.
  Епідеміологічне обстеження має на меті:

 1. виявлення джерела інфекції;
 2. встановлення шляхів і факторів розповсюдження інфекції;
 3. застосування заходів для ліквідації осередку.

  При епідемічному обстеженні хворого чи бактеріоносія заповнюється карта епідеміологічного обстеження (ф. 357/о). Епідеміологічне обстеження починається з опитування хворого чи осіб, які його оточували (при захворюванні дитини опитують батьків чи тих, хто за нею доглядає) про час появи перших ознак захворювання, про продукти, які вживав потерпілий за останні дві доби до початку захворювання, про ступінь і характер відносин з тваринами (наявність хворих чи вимушено забитих тварин, птахів), а також про попереднє перебування дитини в стаціонарі і термін її виписки. При виникненні групових захворювань у колективах, що зв'язані спільним місцем харчування, аналізується меню – розкладка за останні 2-3 доби і проводиться обстеження харчоблока. Особливу увагу слід приділяти зв'язку захворювання з вживанням в їжу виробів з м'яса та м'ясних продуктів, субпродуктів, з м'яса домашніх птахів, яєць, яєчного порошку, меланжу, а також на умови їх зберігання, приготування та реалізації. Для встановлення факторів і шляхів передачі інфекції бактеріологічному дослідженню підлягають забрані з осередку підозрювані харчові продукти чи їх залишки (рештки, змиви з посуду, у якому зберігалась їжа, змиви з кухонного інвентарю, обладнання та предметів домашнього вжитку). У деяких випадках (осередок у лікарні чи ДДЗ) доцільно бактеріологічно досліджувати харчові суміші, розчини для пиття, ліки, що виготовлені в цій установі, змиви з медичного інвентарю чи обладнання. Кожне епідеміологічне обстеження домашніх осередків повинно супроводжуватися поясненням оточуючим необхідності дотримання правильного режиму приготування та зберігання їжі, дотримування правил гігієни, а також організацією необхідних санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів.
  Заходи в осередку інфекції.

  Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
  Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
  ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
  uber

  Промо-код: 6nbdd5gque
   

  Поділися даною статтею:


  Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>