Професійні захворювання, зумовлені електромагнітним випромінюванням

Сторінка 1 з 3123

Електромагнітне випромінювання (ЕМВ) високої та ультрависокої частоти використовується для термічної обробки електропровідних матеріалів, при загартовуванні, напайці, плавці металу, при обробці неелектропровідних матеріалів (діелектрики та напівпровідники), при сушці деревини, нагріві пластмаси, варці пластиків та ін. ЕМВ надвисокої частоти (мікрохвилі) використовуються в радіолокації, радіонавігації, радіоастрономії, радіозв'язку радіоспектроскопії, ядерній фізиці, фізіотерапії.

 ЕМВ може впливати на все тіло працюючого (загальне опромінення) або на частини тіла (локальне або місцеве опромінення).

 Додатковим несприятливим фактором виробничого середовища при роботі з джерелами радіочастотного випромінювання можуть бути: рентгенівське випромінювання (переважно низькоенергетичне); висока температура повітря; емоційнопсихічне напруження; а також несприятливий режим праці та відпочинку (робота в три зміни); забруднення повітря робочої зони аерозолями свинцю, олова, вісмута, вуглеводнів, СО, СО2, оксидами азоту та ін. Слід також враховувати наявність в робочому приміщенні шуму та перенапруження у персоналу органа зору.

 Патогенез. На сьогоднішній день доведено, що інтенсивність біологічної дії ЕМВ наростає із збільшенням потужності та тривалості впливу ЕМП, причому вираженість реакції в основному залежить від діапазону радіочастот, а також від індивідуальних особливостей організму. Інтенсивне ЕМВ спочатку викликає тепловий ефект. Вплив ЕМВ радіочастотного діапазону великої інтенсивності пов'язаний з виділенням тепла в організмі, що може призвести до небажаних наслідків (нагрів органів і тканин, термічні ураження, тощо). Вважається, що найбільше нагріваються тканини з високим вмістом рідини (кров, лімфа, паренхіматозні органи, м'язи), а також бідно васкуляризовані тканини, зокрема кришталик.

 При хронічному впливі радіохвиль помірної та малої інтенсивності спостерігається специфічна (радіохвильова, нетермічна) дія, що здійснює вплив на біофізичні процеси в клітинах, тканинах, синапсах. Як правило при цьому порушується умовнорефлекторна діяльність. Доведена стимулююча дія на центральну нервову систему незначних величин щільності потоку енергії (ЩПЕ) та гальмівна дія інтенсивності радіовипромінювання, що свідчить про парабіотичну суть впливу мікрохвиль на організм.

 Дія струмів високої та зверхвисокої частоти характеризується кумуляцією біологічного ефекту, внаслідок чого виникають функціональні порушення нервової, серцево-судинної та ендокринної систем. Найбільш чутливий до впливу радіохвиль гіпоталамус. Встановлено, що парасимпатичний відділ вегетативної нервової системи більш чутливий до дії радіовипромінювання, ніж симпатичний.

 Клінічна картина. В залежності від інтенсивності та тривалості впливу ЕМВ розрізняють гостру та хронічну форму ураження. Біологічно найбільш активним є ЗВЧ- та УВЧ-діапазон, менш активний ВЧ-діапазон.

 Гостре ураження зустрічається у виключно рідких випадках грубого порушення техніки безпеки у осіб, що обслуговують потужні генератори без належного захисту. При інтенсивному ЗВЧ-опроміненні підвищується температура тіла (до 39-400 С), виникають загальна кволість, біль в кінцівках, м'язах, головний біль, стан тривоги, спрага, задуха, почервоніння шкіри обличчя, підвищене потовиділення, лабільність показників пульсу та артеріального тиску, повторні носові кровотечі, в периферичній крові – лейкоцитоз. За окремими спостереженнями гостре короткочасне мікрохвильове опромінення теплових інтенсивностей, що значно перевищує рівень теплової дії (10-15 мВт/см2), може супроводжуватись діенцефальними розладами у вигляді приступів тахікардії, лихоманки, тремтіння кінцівок чи всього тіла, приступоподібного головного болю, блювання. Можливий також розвиток виражених вегетативно-судинних розладів, гіпоталамічних кризів симпато-адреналового типу, приступів пароксизмальної тахікардії. При меншій інтенсивності поля ЗВЧ гостра реакція проявляється виключно астенією.

 Можливі також випадки підгострого ЗВЧ-ураження. При цьому температурна реакція відсутня. Хворих турбує відчуття важкості в голові або помірний головний біль, легке запаморочення, загальна кволість, ниючий біль в ділянці серця. Вказані явища при підгострому впливі ЕМВ припиняються або значно зменшуються через декілька годин після виходу із зони впливу.

 Після пересеного гострого ураження ЗВЧ-випромінюванням функціональні розлади нервової системи у вигляді вегетативно-судинної дистонії або астеноневротичного синдрому звичайно набувають зворотнього розвитку протягом 2-3 місяців.

 Хронічна форма ураження ЕМВ виникає при тривалому впливі ЕМВ, інтенсивність якого перевищує ГДР, але не досягає тих величин, які здатні викликати тепловий ефект.

 Провідне місце в клінічній картині захворювання займають функціональні зміни центральної нервової системи, особливо її вегетативних відділів, серцево-судинної та ендокринної системи.

 Згідно з сучасною класифікацією хронічного ураження ЕМВ, провідними синдромами є: астенічний, астено-вегетативний, ангіодистонічний (синдром нейроциркуляторної дистонії) та гіпоталамічний (діенцефальний). Хронічне ураження ЕМВ перебігає за трьома стадіями: початкова (компенсована), помірно виражена і виражена.

 Чутлива до впливу ЕМВ є також система органів травлення. Спостерігаються помірні диспептичні прояви, наявність больового синдрому з нечіткою локалізацією. В окремих випадках на фоні секреторно-моторних порушень можливий розвиток хронічного гастриту. Виявляються незначні зміни екскреторної та інкреторної функції підшлункової залози (явища диспанкреатизму, двогорбий характер гіперглікемічної кривої), дискінезії жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, синдром подразненої товстої кишки.

 Ознаки вегетативної дисрегуляції проявляються помірним порушенням вуглеводного обміну та білкового складу крові (збільшення вмісту загального білка, диспротеїнемія). Нерідко виявляється підвищення вмісту ліпідів в крові – тригліцеридів, беталіпопротеїдів, холестеролу та фосфоліпідів, зменшення концентрації хлоридів та деяких показників електролітів, підвищення рівня гістаміну в крові.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>