Порушення свідомості та самосвідомості

Сторінка 1 з 512345

Діяльність людини визначається її потребами, інтересами та ідеалами. Вона детермінована самим життям Усі потреби соціально опосередковані. Діяльність людини слід розглядати як прояв трьох форм дії: вольової, автоматизованої та інстинктивної. Кожна із них не проявляється ізольовано. Всі вони поєднані.

Воля – усвідомлена цілеспрямована психічна активність людини на виконання або затримку дій.

Вольові дії скеровані до свідомо визначеної мети, що супроводжується зосередженням на ній уваги. Автоматизовані дії також спрямовані до свідомо поставленої мети, але на відміну від вольових, не вимагають зосередження на них уваги. Інстинктивні дії також цільові, однак не супроводжуються свідомим спрямуванням їх до певної мети, а зумовлені фізіологічними потребами.

Поведінка психічно здорової людини диктується її потребами. Розрізняють вищі (пізнавати, спілкуватися, працювати, займати певне становище в суспільстві) та нижчі або біологічні (харчова, самозбереження, сексуальна) потреби. Вищі, психосоціальні потреби формуються у людини впродовж життя. Вони залежать від особистості та соціальних чинників. Вищі потреби індивідуальні для кожної людини і на їх основі формуються вищі почуття: соціально-етичні, естетичні, інтелектуальні, релігійні. Вищі і нижчі потреби суб’єктивно переживаються людиною і проявляються у вигляді потягів та бажань.

Потяг – це недостатньо усвідомлений внутрішній прояв потреби, що проявляєтьсяімпульсивним емоційним напруженням, котра спонукає до дії, визначає поведінку людини до задоволення потреби. Те, що змушує людину до дії з метою задоволення її потреб називається мотивацією. Потреби є внутрішнім, а мета зовнішнім проявоммотивації.

Розлади ефекторно-вольової сфери.

Гіпербулія (загострення, посилення волі) полягає в підвищенні діяльності, руховому неспокої, прискоренні та посиленні мовної продукції. Такі хворі беруться за багато справ, але жодної не доводять до кінця. Гіпербулія спостерігається при маніакальних станах, у осіб з психопатичними рисами особистості. Осередкове підвищення волі притаманне наркоманам, коли їм треба здобути наркотичні речовини. Гіпербулія властива хворим зпаранойяльними та парафренічними маячними ідеями. Вони «борються» за власні ідеї, права, проти уявних ворогів.

Гіпобулія (ослаблення волі) проявляється зниженням вольової активності. У таких хворих спостерігається зниження спонукань, потягів, бажань. Моторика, міміка, пантоміміка, жестикуляція збіднені. Пацієнти не стежать за зовнішнім виглядом, одягом, схильні до самотності. Гіпобулія характерна для астенічних та депресивних станів, шизофренії, енцефаліту.

Абулія –повна втрата вольової активності, прагнень, спонукань до діяльності. Через втрату вольової діяльності інколи розгальмовуються автоматизовані та інстинктивні дії.Абулія може досягти ступеня, коли у хворих залишаються лише ідеї, що вкрай потрібні для підтримки життєдіяльності. У таких хворих спостерігається загальмованість мімічних та пантомімічних рухів, мови. Ця патологія завжди поєднується зі зниженням або втратою почуттів, внаслідок чого формується Агато-абулічний синдром. Абулія є типовим симптомом шизофренії, а також як наслідок інших психічних недуг.

Парабулія – це спотворення вольової активності людини, коли змінюються не тільки вольові дії, але й автоматизовані та інстинктивні. Парабулія проявляється багатьмасимптомами. Серед них такі:

Мутизм – порушення мовного спілкування за відсутності осередкових уражень мовних центрів головного мозку, тобто немотивоване мовчання. Хворі не відповідають на запитання. У них втрачена здатність до спонтанної мови.

Негативізм – немотивований протиімпульс, безглузда протидія, опір з боку хворого будь-якій дії ззовні, іноді затяте прагнення чинити наперекір. Виділяють активний (дії хворого протилежні щодо інструкції) та пасивний (бездіяльність, хоча є відповідні інструкції) негативізм.

Амбітендентність (атактичні дії) – двоїстий характер дій як прояв двох протилежнихмотивацій, розщеплення дій, коли у хворого одночасно виникає два протилежних прагнення і він виконує дві протилежні дії в один і той самий проміжок часу.

Парапраксія – спотворення рухів. Прості дії набувають карикатурного, химерногохарактеру (манірність, кривляння тощо).

Парамімія – потворні гримаси, мімічна гра, що не відповідають ні змістові висловлювань хворого, ні його емоціям.

Ехомімія – копіювання міміки людей, в оточенні яких пацієнт перебуває.

Ехопраксія – хворобливий стан, за якого хворий бездумно повторює дії, рухи інших.

Ехолалія – автоматичне повторення слів, запитань співрозмовника.

Стереотипія мови (вербігерація) – повторення одних і тих самих слів чи фраз.

Стереотипія рухів – повторення одного й того ж рухового акту (похитування всім тілом, згинання та розгинання тулуба тощо).

Ступор проявляється нерухомістю, тривалим перебуванням в одноманітній позі – ембріона, повітряної подушки, капюшона, сидять чи лежать, натягнувши на голову ковдру. Хворі не реагують на вологу постіль, холод, голод, спрагу, уколи. Має місце м’язовий гіпертонус або восковидна гнучкість, мутизм, негативізм. Така симптоматикахарактерна для кататонічного ступору.

Для депресивного ступору характерна повна нерухомість, скорботна поза, страждальницький вираз обличчя, відповіді односкладові. Депресивний ступор раптово може змінюватись гострим збудженням – raptus melancholicus , за якого хворий може завдати собі серйозних пошкоджень.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 512345

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>