Політравма. Травматична хвороба

Сторінка 1 з 1112345...10...Остання »

Політравма – термін, що з'явився в науковій літературі й побуті лікарів практичної охорони здоров'я в останні 10-15 років. Він став загальновизнаним поняттям, що позначають наявність у постраждалого множинних або поєднаних ушкоджень опорно-рухового апарата й внутрішніх органів. Зрозуміло, що дослівний переклад терміна відбиває тільки кількісну сторону , множинність і ніяк не визначає якісну. А ле ж сочетанные ушкодження відрізняються від множинних своєї вагою плину , складністю діагностики й високою летальністю. Із цієї причини деякі травматологи вважають найменування "Політравма" неправомочним.

Термін "Політравма" широко поширився й укоренився серед медичних працівників різного рангу, особливо тих , хто зайнятий наданням ургентної травматологічної допомоги. Для них коротке слово "Політравма" є сигналом тривоги, що визначають і складність травми, і вага стану хворого, і наявність крововтрати, шоку т.д. Одночасно – це заклик до готовності надання допомоги потерпілому на всіх етапах: швидка допомога, прийомний спокій, служба реанімації, операційна. Особливо важливо це в становленні й розвитку медицини катастроф. З багатьох спроб класифікувати механічну травму нам видасться найбільш прийнятної градація А. В. Каплана й В.Ф. Пожарского : ч астота політравми становить 5-8% від усіх ушкоджень опорно-рухового апарата й внутрішніх органів.

На першім місці із причин виникнення політравми коштують автодорожні події, – від 50 до 75% усіх нещасних випадків. На другому – падіння з висоти, що досягають 23-40%. Слід зазначити, що 9-14% усіх політравм є виробничими.

Летальність у хворих з політравмою дотепер залишається високої . Так, за даними Г.Д. Нікітіна і Є.Г. Грязнухина (1983) при множинних переломах костей кістяка летальність коливається від 2,3 до 18%, а при багаточисчельних ушкодженнях від 38 до 71,1%.

 

Клініка політравми

Політравма – це не проста сума переломів і ушкоджень внутрішніх органів. Це травматична хвороба організму зі складним і багатогранним патогенезом, у гострому періоді якої на перший план виходять не ознаки переломів, а порушення вітальних функцій, що загрожують життя хворого.

Клінічний плин політравми умовно можна розділити на три періоди:

1. Гострий період.

2. Період місцевих проявів .

3. Період наслідків політравм.

Гострий період триває 2-3 тижня . Клінічна картина цього періоду складається із симптомокомплексов , що визначають шок, крововтрату, гостру дихальну недостатність, і ознак ушкодження внутрішніх органів і локомоторного апарата.

Шок – при множинних і сочетанных ушкодженнях зустрічається в 11-86% потерпілих, що в середньому становить 25-30% усіх нещасних випадків.

Найбільш частими причинами розвитку травматичного шоку служать :

а) ушкодження таза, грудної клітки , нижніх кінцівок;

б) ушкодження внутрішніх органів;

в) відкриті ушкодження з великим розтрощенням м'яких тканин

при в і дривах кінцівок.

Шок може виникнути при різноманітній комбінації ушкоджень і навіть при множинних важких забитий місцях тіла.

Протягом травматичного шоку виділяють дві фази: эректильну та торп і дну .

Эректильна фаза відносно коротка. Її тривалість коливається від декількох хвилин до декількох годин . Хворий у свідомості, неспокійний. Відзначається рухове й мовне порушення . Порушена критика оцінки власного стану . Блідий. Зіниці Звичайної ширини, реакція на світло живаючи. Пульс прискорений. Артеріальний тиск у межах норми. Підвищені болюча чутливість і тонус кістякових м'язів.

Торпидная фаза шоку характеризується гнобленням життєво важливих функцій організму й залежно від ваги плину ділиться на три ступені.

Шок I ступені : свідомість збережена, відзначається легка загальмованість і сповільненість реакції. Болюча реакція ослаблена. Шкірні покриви бліді, акроцианоз . Пульс гарних якостей, 90-100 ударів у хвилину , систолическое артеріальний тиск 100-90 мм рт. ст. Тонус кістякової мускулатури знижений. Діурез не порушений.

Шок II ступені : по клінічній картині подібний із шоком I ступені , але характеризується більш вираженим гнобленням свідомості, зниженням болючої чутливості й м'язового тонусу й значними порушеннями гемодинаміки. Пульс слабкого наповнення й напруги – 110-120 ударів у хвилину , максимальний артеріальний тиск 90-70 мм рт. ст.

Шок III ступені : свідомість затемнена, хворий різко загальмований, реакція на зовнішні подразники помітно ослаблена. Шкірні покриви блідо-сірі із синюшним відтінком. Пульс слабкого наповнення й напруги 130 ударів в 1 хвилину й більш . Систолическое артеріальний тиск 70 мм. рт . ст . і нижче. Подих поверхневий, часте. Відзначаються м'язова гіпотонія, гипорефлексия , зниження діурезу аж до анурії.

Велике діагностичне значення у визначенні ступеня шоку відіграє індекс Алговера : відношення частоти пульсу до рівня систол і ч ного артеріального тиску.

При шоку I ступені індекс рівний 0,8-1,0, при II ступені -1-1,5, а при III – 1,6 і більш .

Відсутність своєчасної допомоги хворому приводить до переходу від шоку III ступені до розвитку термінального стану .

 

Крововтрата. Крововтрата й шок, як правило, сполучаються протягом політравми. Так, під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. 85% поранених у кінцівці , що перебували в стані шоку, мали кров овтрату в межах 1,5-2 л. Цей взаємозв'язок збільшує вагу стану потерпілого в прямої пропорційності: ч им більше крововтрата, тем важче шок.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 1112345...10...Остання »

One thought on “Політравма. Травматична хвороба

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>