Пиловий бронхіт

Сторінка 1 з 3123

Пиловий бронхіт (ПБ) – це професійне захворювання, спричинене тривалим впливом підвищених концентрацій промислового пилу чи аерозолів, яке характеризується дифузними запальними та дегенеративно-дистрофічними змінами слизової оболонки трахеї та бронхів. Діагноз ПБ встановлюється хворим, які скаржаться на кашель з виділенням харкотиння впродовж трьох місяців за рік на протязі 2-х років і працюють в умовах підвищеною запиленості повітря.

Найбільшого розповсюдження пилові бронхіти набули серед шахтарів вугільників, механізаторів і працівників сільського господарства. Найчастіше пилові бронхіти виникають від вдихання пилу з частинками розміром понад 6 мкн (вугільний пил, пил залізної руди, цементу, туфу), а також пилу при виплавці та обробці металів, переробці бавовни, льону, вовни, зерна, торфу, борошна, змішаних видів пилу. Хворіють на ПБ переважно чоловіки, зі стажем роботи понад 10 років та віком за 40 років.

Патогенез. В патогенезі пилового бронхіту провідну роль грає первинне порушення евакуаторної та секреторної функції бронхів, що виникає внаслідок тривалого впливу промислових аерозолів.

При бронхофіброскопії встановлено, що на відміну від непрофесійного, при ПБ гнійні форми ураження слизової оболонки трахеї та бронхів майже не зустрічаються.

Тривалий вплив виробничого пилу викликає розвиток нисхідного ендобронхіту, який згідно з класифікацією пилового ендобронхіту, можна розділити на три форми:

1) частковий ендобронхіт;

2) частково-дифузний ендобронхіт;

3) двобічний дифузний ендобронхіт.

Симптом "татуювання" слизової оболонки (скопичення макрофагів, заповнення пилом в підслизовому шарі) спостерігається в 30-40% хворих на ПБ.

Для ендобронхіту характерна виражена атрофія слизової оболонки трахеї та бронхів. Вона бліда та витончена. Хрящові кільця різко вибухають в просвіт, а міжхрящові проміжки глибоко западають. При вираженій атрофії просвіт трахеї та бронхів збільшується, що призводить до симптому "втрати світла", характерного для трахеобронхомегалії. Відображенням процесів, що виникають в різних структурах бронхіального дерева є зміни імунологічного та біохімічного складу секрету бронхів.

Склеротичні зміни стінок бронхів викликають їх деформацію, а секрет, що накопичився, призводить до їх перерозтягнення. Таким чином, формуються бронхоектази. Необструктивний бронхіт частіше спостерігається в початкових стадіях захворювання. А у виражених стадіях ПБ переважають різні варіанти обструктивного синдрому.

 

Класифікація.

 Клінічна характеристика пилового бронхіту

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Яндекс.Метрика


MedViva.com

Стадія

Клінічна характеристика

Рентгено

логічні зміни

Функціо

нальні зміни

І стадія –

легко виражений пиловий бронхіт (стадія подразнення)

Фаза ремісії

Кашель сухий або зі скудним виділенням мокротиння. Дихання жорстке, іноді сухі хрипи.

Змін нема

ДН0 ст.

Фаза загострення

Кашель з виділенням мокротиння, іноді субфебрилітет. Загострення рідко (1 -2 рази на рік). Дихання жорстке, розсіяні сухі хрипи.

Змін нема чи незначне посилення легеневого малюнка

ДН0-І ст.

ІІ стадія –

пиловий бронхіт середньої важкості (помірно виражений)