Патологія жовточної протоки

Сторінка 1 з 41234

Жовточний мішок поєднаний з первинною кишкою через жовточну протоку, або омфаломезентеріальний (ductus vitelline) проток. Поживні речовини з жовточного мішку поступають до первинної кишки через жовточну протоку до моменту розвитку плацентарного кровообігу, що бере на себе функцію живлення плода. На цьому етапі необхідність в жовточному мішку та його протоці відпадає, і вони облітеруютсья на 5-7 тиждні вагітності.

При персистенції жовточної протоки або її частини утворюються:

- повна пупкова нориця;

- неповна пупкова нориця;

- ентерокіста;

- дивертикул Меккеля.

Повна пупкова нориця.

Патогенез.

Повна пупкова нориця виникає при повній персистенції жовточної протоки.

Клінічні симптоми:

- виділення жидкого калу та газів з здухвинної кишки на поверхню шкіри через пупок;

- мацерація шкіри пупка, зловонний запах;

- ярко-червону слизову нориці іноді може бачити пролабуючою через пупок.

Діагностика:

- Візуально та анамнестично – виділення калу та газів через пупок.

- Обережне зондування пуговчатим зондом виявляє прямий хід нориці в черевній порожнині.

- Рентгенологічно – фістулограма з водорозчинною контрастною речовиною; контрастується нориця та тонкокишкова слизова.

Лікування: оперативне – висікання нориці з наступним ушиттям рани здухвинної кишки.

Ускладнення:

- флегмона новонароджних;

- евагінація нориці;

- заворот тонкої кишки навколо нориці, симптоми низької кишкової непрохідності

- ятрогенна перфорація нориці при зондуванні.

Неповна пупкова нориця

Патогенез.

Виникає якщо персистує лише дистальний відділ жовточної протоки (з боку пупка), а проксимальний відділ ( з боку кишки) облітерується.

Клінічні симптоми:

- виділення тонкокишкового слизу на поверхню шкіри навколо пупка (пов»язано з тим, що нориця повна, і вистлана тонкокишковою слизовою, що продукує слиз);

- мацерація шкіри пупка, при вторинному інфікуванні може мути зловонний запах.

Діагностика:

- візуально та анамнестично – слизоподібні виділення з пупка, «мокнущий пупок».

- При зондуванні зонд зустрічає препону і не проходить більше 1-2 см.

- При фістулограмі контраст виходить назовні та не проходить до кишки

Лікування:

- спочатку консервативне, можливе в поліклінічних умовах. Полягає в обробці слизової нориці розчином нітрату срібла або марганцевокислого калію з метою нанесення опіку та рубцювання слизової. Маніпуляція проводиться 2-3 рази на тиждень, 2-3 тиждня.

- При невдалому консервативному лікуванні норицю видаляють оперативним шляхом.

Ускладнення:

- флегмона новонароджених;

- мастит новонароджених;

- у віддаленому періоді – синдром портальної гіпертензії (через 8-10 років).

Ентерокіста

Патогенез.

Утворюється, якщо жовточна протока облітерувалася як з боку передньої черевної стінки, так і з боку здухвинної кишки, але персистує посередині її. Оскільки жовточна протока вистлана кишковою слизовою, слиз, що накоплюється, розтягує персистуючий сегмент протоки та утворює ентерокісту.

Клінічні симптоми:

- як правило, відсутні до моменту ускладнення

- діти можуть поступати з попереднім діагнозом «пухлина черевної порожнини».

Діагностика:

- пальпаторно – плотно-еластичне пухлиноподібне утворення черевної порожнини

- при УЗД можна розрізнити кістозне або солідне утворення.

Ускладнення:

- нагноєння ентерокісти;

- заворот тонкої кишки навколо ентерокісти.

Дивертикул Меккеля

Історія.

Перше описання дивертикула Меккеля належить Фабріциусу Гільданусу в 1598 році. Потім про дивертикул Меккеля повідомив Рийш з Лейдена в 1701 і в 1745 р Літтре повідомив про присутність дивертикулу в грижовому мішку. Анатом Йоханн Фрідерік Меккель в 1809 визначив природу дивертикула як омфаломезентеріальний проток і підкреслив цю анатомічну аномалію як потенційну причину хвороби. В 1815 Грамен описав дивертикул Меккеля, що протікає як аппендицит. Кеттнер в 1898 першим описав тонкокишкову непрохідність, що була спричинена дивертикулом Меккеля. Зальцер в 1904 році першим знайшов ектопію слизової в дивертикулі.

Частота.

Дивертикул Меккеля – начастіша врожена аномалія ЖКТ. Частота дивертикула Меккеля становить 2,2% . Асимптоматичний дивертикул знаходять з однаковою частотою у чоловіків та жінок; запалення частіще зустрічається у чоловіків (4:1).

Ембріологія.

Дивертикул Меккеля – найчастіший з залишків жовточної протоки. Може існувати на всьому протязі і бути фіксованим до передньої черевної стінки. Дивертикул Меккеля може бути фіксованим до передньої черевної стінки фіброзним тяжем, що утворився завдяки облітерації дистальной порції жовточної протоки, при збереженні проксимальної, що прилягає до здухвинної кишки.

Анатомія та гістологія.

Дивертикул Меккеля – це істинний дивертикул, в якому наявні всі шари нормальної кишечної стінки. Він виходить з антимезетеріального краю здухвинної кишки, зазвичай на протязі 100 см від ілеоцекального кута, діаметром часто подібним до діамеру здухвинної кишки. Кровопостачання – від парних омфаломезентеріальних артерій, які походять від аорти. Гетеротопна слизову знаходять у 15% паціентів без симптомів і у 54% з симптомами запалення. Частіше за все в дивертикулі знаходять шлункову слизову – у 65-90% паціентів. Панкреатичну тканину знаходять у 5% паціентів з дивертикулом Меккеля, при цьому можна знайти також і шлункову слизову. Рідкий варіант “гігантського” дивертикула Меккеля іноді називають дисгенезією здухвинної кишки. Це вада розвитку термінального відділу здухвинної кишки з сегментарним або мішкоподібним розширенням. Симптомами є кишкова непрохідність та рецидивний біль в животі. Ці гігантські дивертикули можуть спричинювати симптоми хронічної або гострої непрохідності. Грижа Літтре – це пахвинна грижа, яка містить дивертикул Меккеля.

Патогенез.

Щодо дивертикула Меккеля існує правило “двох”: частота 2%, 2 типи гетеротопічної слизової (шлункова та панкреатична), розташований на відстані 60-100 см від ілеоцекального кута (2 футіи), біля 2 см в діаметрі, зазвичай проявляється до 2 років. Симптоми настають перш за все внаслідок кровотечі, непрохідності, або запалення. Більшість Меккелевих дивертикулів клінічно не проявляються. Ті, що проявляються, можуть давати симптоми, подібні на такі інших захворювань; цей діагноз часто є діагнозом виключення і вимагає вистокої ступені підозри на наявність запалення дивертикула Меккеля. При прояві симптомів показана резекція. Якщо симптомів нема, і дивертикул був знайдений раптово, залишаеться неясним, видаляти його чи ні.

Співіснуючі аномалії.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 41234

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>