Паротит у дітей

Сторінка 1 з 3123

Паротитна інфекція — гостре вірусне захворювання, що спричиняється вірусом, поширюється крапельним шляхом і характеризується системним ураженням залозистих органів, переважно привушних, слинних залоз, а також ендокринних залоз і нервової системи.

Етіологія. Збудник епідемічного паротиту – вірус із родини параміксовірусів. Під електронним мікроскопом елементарні тільця вірусу мають плоскосферичну або амебну форму. Вірус розмножується в курячих ембріонах при уведенні їх в амніотичну порожнину. Вірус містить рибонуклеїнову кислоту, здатний аглютинувати еритроцити людини, барана, гвінейських свинок, а також йому притаманні алергічні і гемолітичні властивості, які використовуються з діагностичною метою. Стійкість вірусу епідемічного паротиту до фізичних і хімічних чинників невисока. Вірус гине внаслідок нагрівання до 40 °С протягом 10 хв; 1% розчин лізолу. До хіміопрепаратів і антибіотиків не чутливий.

Вірус паротитної інфекції можна знайти в слині, крові, спинномозковій рідині, отриманих від хворого в перші 3-4 дні від початку хвороби і в останні дні інкубаційного періоду (за 1-3 дні до прояву клінічних симптомів хвороби).

Епідеміологія. Єдиним джерелом інфекції за епідемічного паротиту є хвора людина (антропонозна інфекція). Вірус міститься в слині хворого. Інфекція передається через повітря з крапельками слини, але на близьку відстань, бо збудник епідемічного паротиту в зовнішньому середовищі швидко гине. Отже, передача інфекції через предмети (посуд, іграшки тощо), якими користувався хворий, практично не доведена. Теоретично можливість такого зараження цілком прийняті, але цей механізм зараження не має істотного значення. Особливу небезпеку являють хворі на стерті, атипові та безсимптомні форми хвороби, які досить поширені в епідемічних осередках. Зі слиною вірус виділяється і при менінгіті, енцефаліті, орхіті тощо.

Захворілий стає заразним наприкінці інкубаційного періоду, особливо значна заразливість у перші 3 – 5 днів хвороби, яка припиняється на 9-й день від початку хвороби.

Сприйнятливість до епідемічного паротиту досить висока. Найчастіше захворювання зустрічається серед дітей віком від 5 до 15 років. Максимальна захворюваність припадає на дошкільний і молодший шкільний вік. Діти 1-го року життя хворіють украй рідко (мають пасивний імунітет від матері). Індекс контагіозності не перевищує 0,5.

Патогенез. Вхідними воротами інфекції є слизові оболонки ротової порожнини, носа, горла, де вірус розмножується в клітинах епітелію, та по лімфатичних шляхах потрапляє в кров – первинна вірусемія. Ще Н.Ф.Філатов висловив думку, що збудник паротиту потрапляє в слинні залози гематогенним шляхом. Із крові вірус проникає в найбільш чутливі до нього тканини, зокрема в слинні залози, підшлункову та ендокринні залози, нервову систему. У слинних залозах виникає реплікація вірусу епідемічного паротиту, його адаптація та накопичення у великій кількості. Вірус знову потрапляє в кров (вторинна вірусемія) та зі слиною він починає виділятися в навколишнє середовище. Вторинна вірусемія уражує інші органи та системи через 5 – 10 днів після ураження слинних залоз.

Клініка. Інкубаційний період триває 11 – 21 день. інколи може продовжуватись до 23 – 26 днів. Зрідка перші 1 – 2 дні спостерігаються продромальні явища у вигляді розбитості, нездужання, болю в м'язах, головного болю, мерзлякуватості, розладу сну, зниження апетиту. Типова клінічна картина характеризується підвищенням температури тіла (від субфебрильної до 40 0 С; гарячка триває 4 – 7 днів), інтоксикацією і ураженням слинних залоз. Перебіг захворювання в легкій, середньотяжкій і тяжкій формах. Частіше ураженню піддаються привушні, рідше підщелепні та під'язикові залози. Уражені слинні залози збільшені, заповнюють ретромандибулярну ямку (при паротиті), підщелепну ділянку (при субмаксиліті) або пальпуються у вигляді щільного інфільтрату під язиком (при сублінгвіті), мало болючі під час пальпації, тістуватої консистенції.

Ураження залоз може бути однобічним і двобічним. Відзначаються сухість у ротовій порожнині, біль у вусі, який посилюється під час жування та розмови. Біль особливо виражений спереду та позаду часточки вуха (симптом Філатова) і в ділянці соскоподібного відростка. Шкіра над ураженою залозою стає напруженою. 06личчя за рахунок припухлості привушних залоз набуває типової грушеподібної форми. Хвороба досягає максимального прояву протягом З-ох днів. Ураження залози з іншого боку або залучення в процес нових груп залоз супроводжується новим підвищенням температури тіла. При ураженні привушних слинних залоз відзначаються зміни на слизовій оболонці ротової порожнини. Порушується слиновиділення, секреція уражених залоз.

Часто при паротитній інфекції спостерігаються біль у животі, втрата апетиту, обкладений язик. нудота, блювання, закрепи, інколи проноси. Ці симптоми можуть свідчити про залучення в процес підшлункової залози. З боку серцево-судинної системи спостерігається деяка глухість тонів, інколи систолічний шум, брадикардія, зниження АТ. Ці зміни звичайно з'являються на 3 – 4-й день хвороби і тривають протягом 2 – 3 тиж. У крові більшості хворих спостерігається лейкопенія і лімфоцитоз, інколи в перші дні може бути лейкоцитоз. ШОЕ дещо підвищена (до 15 – 20 мм/год). Паротитна інфекція часто має хвилеподіоний перебіг із повторними підвищеннями температури тіла. Захворювання звичайно закінчується сприятливо. Набряклість уражених залоз триває протягом 5 – 7 днів. Нагноєння залоз не спостерігається.

Залежно від ступеня ураження залоз і ЦНС, а також від вираженності загальної інтоксикації будь-яка з типових форм паротитної інфекції може бути легкою, середньотяжкою і тяжкою.

До атипової паротитної інфекції належать стерті і безсимптомні форми. Атипові форми епідемічного паротиту характеризуються легким перебігом. При стертій формі температура тіла нормальна, загальний стан без змін. Виявляється незначна набряклість однієї або обох привушних або підщелепних залоз. Стерті форми хвороби через слабку вираженість клінічних проявів часто не розпізнаються, хворі не ізолюються і стають джерелом поширення інфекції в колективі.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>