Остеоартроз

Сторінка 1 з 3123

Остеоартроз (ОА) — гетерогенна група захворювань різної етіології, але з подібними біологічними, морфологічними та клінічними проявами та виходом, основою яких є ураження всіх компонентів суглоба, насамперед хряща, а також субхондральної кістки, синовіальної оболонки, зв'язок, капсул і періартикулярних м'язів .

Історія питання та термінологія.

Гіппократ описував хворобу як "артрит, що не виходить за межі ураженого суглобу". У 1804 р. W . Неbегdеп описав вузлики в ділянці дистальних міжфалангових суглобів.

Термін " артроз" запропоновано Н. Миll ег у 1911 р. з метою підкреслення принципової відмінності хронічного прогресуючого захворювання дегенеративно-дистрофічної природи з первинним ураженням суглобового хряща від артритів — хвороб з домінуванням запальних явищ, розвиток яких розпочинається в синовіальній оболонці.

Епідеміологія та соціально-медичні аспекти.

ОА є найбільш частим захворюванням синовіальних суглобів, с піввідношення жінок і чоловіків складає 1,7:1. В Україні поширеність ОА становить 2200,6 на 100 тис. населення, захворюваність — 497,1 випадків на рік. Захворювання суттєво впливає на епідеміологічні показники, є актуальною соціально-медичною проблемою.

Етіологія.

Для первинного ОА надається роль генетичних, ендокринних та метаболічних факторів.

Для вторинного ОА значення має на явність преартрозних деформацій (вад розвитку та постави), травм, патологічних змін епіфізів або асептичних остеонекрозів підлеглих кісток, хвороби Педжета та інших захворювань кісток; запальні хвороби суглобів; ендокринні хвороби та порушення обміну речовин (подагра, ожиріння, акромегалія, гіперпаратиреоз, цукровий діабет, гіпотиреоз, хвороба Вільсона, хвороба Гоше); харчові фактори (зловживання насиченими жирами) та алкоголізм; механічні перевантаження (мікротравми); нестабільність суглобів і гіпермобільний синдром; нервові хвороби та нейром'язовий дисбаланс; іммобілізація; синовектомія; вікові зміни (старіння).

Патогенез.

Дисфункція хондроцитів (кількісно та якісно змінений синтез хондроцитів протеогліканів (ПГ)) порушує стабільність структури колагенової сітки, що призводить до дистрофічних змін, деполімеризації ПГ і збільшення вмісту води в хрящі, (колаген набухає, розволокнюється, втрачає пружність та еластичність) та розвитку вторинного синовіту та подальшої деструкції хряша.

Існує імунологічна концепція ОА (формування антитіл та сенсибілізованих лімфоцитів до компонентів хряща).

Дисбаланс статевих гормонів корелює важкість перебігу ОА.

Патоморфологія.

Властиве формування субхондральних кіст, субхондрального остеосклерозу, крайових остеофітів, підвищення метафізального кровотоку та розвиток синовіту. Хрящ набухає, втрачає амортизаційні властивості — еластичність та пружність.

Гістологічно фрагментація поверхні хряща, проліферація хондроцитів, фібриляція колагенових волокон, вертикальні тріщини у хрящі, відкладен ня різних кристалів переходить в ремоделювання, формування остеофітів, зникнення хряща, субхондральний остеосклероз і фокальні остеонекрози.

Класифікація ОА (АРУ, 2000).

Патогенетичні варіанти:

1) ідіопатичний (первинний);

2) вторинний.

Клінічні форми:

1) моноостеоартроз (ураження одного суглоба);

2) олігоостеоартроз (ураження двох і більше суглобів, але не більше двох груп суглобів);

3) поліостеоартроз (ураження трьох груп суглобів і більше).

Локалізація.

1. Колінного суглоба (гонартроз):

а) ОА медіальної частини тибіофеморального суглоба;

б) ОА латеральної частини тибіофеморального суглоба;

в) ОА пателофеморального відділу.

2. Кульшового суглоба (коксартроз):

а) ексцентричний (верхній);

б) концентричний (аксіальний, медіальний);

в) дифузний (сохае sеnіlіs ).

3. Кисті:

а) вузлики Гебердена та Бушара (вузликова форма);

б) ерозивний ОА міжфалангових суглобів (безвузликова форма);

в) ОА зап'ястково-п'ясного суглоба І пальця кисті;

г) ОА інших суглобів кисті.

4. Хребта:

а) апофізеальних суглобів.

5. Стопи:

а) hallus valgus ;

б) hallus rigidus ;

в) ОА інших суглобів стопи.

6. Інших локалізацій.

Синовіт:

1) з синовітом;

2) без синовіту.

Рентгенологічна стадія (за Кеllgren J .Н. та Lаwrеnсе. J.S .):

0 – патологічні зміни не виявляються;

І – невеликі кісткові розростання по краю суглобової впадини, острівці осифікації суглобового хряща, суглобова щілина незначно звужена;

II – кісткові розростання, остеофіти лінійні, звуження суглобової щілини менше ніж на 1/3 порівняно з нормою, субхондральний склероз;

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>