Остеоартроз

Сторінка 1 з 3123

Остеоартроз – дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобу, що характеризується тривалим та стійким протіканням з тенденцією до загострення і прогресування, враженням суглобового хряща, інших тканин суглобу та параартикулярних утворень, сильним больовим синдромом. Частіше вражаються кульшові та колінні суглоби.

При обстеженні хворих з остеоартрозом увага студентів звертається на детальне вивчення анамнезу захворювання: його початок, з якими обставинами він пов'язаний, наявністю ремісій і загострення процесу, проведене лікування і його ефективність.

Після обстеження хворих на остеоартроз студенти повинні зробити висновок відносно етіопатогенезу захворювання у курованого ними хворого, співставити дані клініко-рентгенологічного, лабораторного обстеження з тими даними, які вони отримали під час самостійної підготовки до заняття, намітити план лікування.

Відомо, що у виникненні і розвитку остеоартрозу (ОА) мають значення різні фактори:

· диспластичні зміни суглобів (залишкові явища вродженого вивиху стегна, вальгусна або варусна деформація колінних суглобів та інші порушення їх взаємовідносин – М.Н. Куслик, М.В. Волков, Паувелс);

· гостра травма суглобів (в/с переломи, забої і гемартроз суглобів, пошкодження менісків та зв'язок (нестабільність);

· перенесені раніше запальні процеси (посттуберкульозні, постсифілітичні артрози, артрози після епіфізарних остемієлітів, хронічних синовиїтів);

· порушення кровопостачання суглобових кінців у дітей в період росту;

· епіфізеоліз, хвороба Лег-Кальве-Пертеса;

· порушення обміну речовин, порушення функції ендокринної системи (недостатність кори наднирників з дефіцитом глюкокортикоїдів – порушення метаболізму колагена).

Таким чином, ОА захворювання поліетіологічне.

Теорії патогенезу. Найбільше розповсюдження отримали три теорії:

1. Теорія порушення місцевого кровопостачання.

2. Біомеханічна теорія.

3. Теорія порушення внутрішньосуглобового гідростатичного тиску.

1. Теорія порушення місцевого кровопостачання була висунута на початку ХХ ст. М.А. Вельяміновим. Він вважав, що ОА є наслідком трофічних змін в тканинах під впливом порушень функції периферійної або центральної нервової системи. Гоффа дистрофічні явища в тканинах пояснював виникненням місцевого облітеруючого ендартериїту. Теорія порушення місцевого кровопостачання має своїх прихильників і сьогодні, підкріплюється даними контрастної ангіографії кульшових суглобів: при ОА спостерігається сповільнений відток крові в результаті венозного стазу (Довгилевич Г.А.).

В.А. Гур'єв виявив порушення тканинного дихання в тканинах артротично змінених суглобів.

Є.П. Завєса досліджував вміст міді і цинку при ОА, які, як відомо, беруть участь в тканинному диханні і знайшов, що їх вміст в сироватці крові і тканинах хворого суглоба помітно збільшується. Він розцінює це як компенсаторну реакцію організму на гіпоксію тканин при ОА.

Гіпоксія в суглобі може розвиватись в результаті нейрорефлекторного спазму судин, обумовленого преартрозним станом суглоба (наслідки травми, хронічні синовіти, біомеханічні порушення, перевантаження). Гіпоксія, в свою чергу, приводить до значного порушення обміну білково-вуглеродних комплексів, зменшенню їх кількості. Збіднення суглобового хряща муковолісахаридами, сіалопротеїдами приводить до зниження його міцностних властивостей: хрящ розволокняється і стирається, потім виникає фіброз капсули, зв'язок м'язів, що ще більше поглиблює гіпоксію, а стиснення нервових рецепторів обумовлює больовий синдром. Швидкому руйнуванню хряща, його дистрофії сприяє підвищення активності протеолітичних ферментів і пригнічення інгібіторів протеолізу в хрящі і синовіальній оболонці.

2. Біомеханічна теорія ОА. Розроблена в п'ятидесяті роки Паувелсом на прикладі розвитку диспластичного коксартрозу.

При нормальних анатомічних взаємовідношеннях тиск суглобових поверхонь одна на одну рівномірно розподіляється по всій поверхні. Величина цього тиску залежить від багатьох факторів: сили скорочення м'язів, ваги тіла, площі поверхонь, що контактують. При різних деформаціях вродженого або набутого генезу тиск концентрується на відносно невеликій ділянці суглобового хряща, що врешті решт приводить його деструкції.

Приклад: при нормальних співвідношеннях в кульшовому суглобі тиск на поверхню суглобового хряща в момент навантаження складає 16 кг/см2. При вальгусні деформації він концентрується в верхньому полюсі головки і даху кульшової западини і дорівнює 255 16 кг/см2, тобто збільшується в 14 раз.

Такий же механізм виникнення гонартрозу при варусній або вальгусній деформації колінного суглоба, при якій механічна вісь нижньої кінцівки зміщується досередини або назовні, що і приводить до перерозподілу навантаження.

3. Теорія порушення внутрішньосуглобового гідростатичного тиску (А.Ф. Краснова). Суть її полягає в тому, що синовіальна рідина знаходиться в порожнині суглоба під тиском, який підтримується тонусом м'язів і міцністю капсули і зв'язок.

Оскільки за законом Паскаля рідина не стискається, то вона служиться амортизатором, захищаючи суглобовий хрящ від пошкоджень. Зниження напруження капсули і продукції синовіальної рідини приводить до зменшення гідростатичного тиску і передчасного зношування хряща, і, таким чином, до ОА.

Патологічна анатомія. Патологічні зміни при артрозах завжди починаються з ураження суглобового хряща. Потім у процес залучаються субхондральні ділянки кісток і капсула суглоба.

Як відомо, здоровий суглобовий гіаліновий хрящ характеризується високою стійкістю до фізичних (механічних), температурних впливів, запальних і пухлинних процесів. При ОА спостерігаються глибокі дегенеративно-дистрофічні його зміни.

Поверхневий шар хряща руйнується, а при прогресуванні процесу розволокнюються і стираються його глибокі шари.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

4 thoughts on “Остеоартроз

  1. Интересная, а главное полезная статья. Побольше бы таких, может и проблем бы вообще не было. А то выписывают дорогущие лекарства, а толку от них ноль. Вот Алфлутоп фенол содержит. Разве он способен кому то помочь. Мне кажется вряд-ли.

  2. Понятно, что лечится надо и препаратов много, а вот моей сестре
    назначили Хондрогард, а у нее от него пошли отеки, ноги раздулись ужас как. Как теперь быть, даже не знает.

    • Вы уверены, что именно этот препарат дал отеки?
      Сколько она его принимала, например? Как быстро появились отеки после начала приема? Она ведь еще что-то принимает, что именно?

  3. Не знаю, как у вас, но у меня на третий день после приема хондрогарда ухудшилось самочувствие: голова кружится слабость, может это из-за бензилового спирта.

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>