Основні симптоми і діагностика в ревматології

Сторінка 1 з 41234

Своєчасна діагностика захворювань суглобів — крок до успішного лікування. Нозологічний діагноз у більшості випадків базується на типових щодо певного ревматичного захворювання особливостях суглобового синдрому, екстраартикулярних проявах, лабораторних та інструментальних методах дослідження. Клінічне дослідження суглобів дозволяє виявити об'єктивні ознаки хвороби, які здатні допомогти розпізнати нозологічну приналежність ревматичної хвороби, її локалізацію,стадію розвитку, ступінь порушення функції суглобів, моніторувати та оцінити якість лікування. Від знань лікаря, володіння практичними навичками, ретельностіта точності дослідження суглобів значною мірою залежить своєчасність та правильність встановлення діагнозу, ефективність лікування. Так, оцінку прогресування та ефективність лікування ревматоїдного артриту проводять з урахуванням динаміки клінічних симптомів за індексом оцінки активності ревматоїдного артриту ( DAS чи DAS 28) та Стенфордськоїанкети оцінки здоров'я ( HAQ ).

Методика дослідження суглобів включає: огляд,пальпацію, вимірювання кінцівок та суглобів, визначення ступеня рухливості суглобів.

Дослідження суглобів фактично починається з тієї миті, коли лікар вперше бачить хворого. Спостереження за ходою, поставою,рухами хворого дає загальне уявлення про зміни та функціональні можливостіопорно-рухового апарату, а іноді допомагає встановити діагноз. Помітне накульгування — качина хода, з'являється при коксартрозі.

Дослідження суглобів у хворого проводять, якщо дозволяє стан опорно-рухового апарату, в положенні стоячи, лежачи та під часруху. Якщо досліджують пацієнта в положенні лежачи, він повинен зручно лежати на твердій кушетці, щоб м'язи його були розслаблені.

Огляд

Під час огляду суглобів звертають увагу на:

- симетричність тіла;

- довжину кінцівки та її частин щодо іншої:

- зміну форми та контурів суглобів, форми кісток кінцівок;

- зміну контурів у місцях розташування сухожиль та синовіальних сумок;

- стан м'язів кінцівок;

- стан шкіри в ділянці суглоба, стан нігтів.

Велике значення требаприділяти дослідженню зміни конфігурації суглобів. Збіль шення об'єму суглоба — припухлість— є однією з основних ознак його ураження.

Припухлість суглоба може мати дифузний чи обмежений характер.Рівномірна дифузна припухлість характеризується згладженістю контурів суглоба,зокрема зникненням кісткових виступів, що частіше зумовлено гострим артритом,але також може мати місце при значному набряку синовіальної оболонки,позасуглобових м'яких тканин, чи наявності випоту у порожнині суглоба.

До патологічного процесу може залучатися різна кількість суглобів. Моноартрит — запалення одного суглоба, олігоартрит —декількох, поліартрит — біль шості.Ураження може бути симетричним або асиметричним. Наявність симетричного поліартриту суглобів кисті найбільш характерна для ревматоїдного артриту; моноартрит, асиметричний олігоартрит нижніх кінцівок характерні для серонегативних спондилоартритів (анкілозуючого спондилоартриту,хвороби Рейтера), а запалення суглоба 1 пальця ступні частіше зустрічається при подагрі.

Пальпація

За допомогою пальпації можливо виявити підвищення місцевої температури тіла, встановити характер зміни форми суглоба, наявність випоту в суглобі, суглобові шуми, больові точки та ін. Проводять пальпацію в зручному положенні суглобів, коли м'язи розслаблені. Методика пальпації передбачає наступні дії:

- тильною частиною долоні визначають температуру шкіри в ділянці суглоба;

- місцеве підвищення температури свідчить про запальний процес в суглобі;

- виявляють болючість, переважно в ділянці суглобових поверхонь кісток, яка може бути поверхнева та глибока.

Ознаки ураження суглобів

Болі в суглобах, дефігурація і деформація суглобів, гіпертермія шкіри над ураженими суглобами, обмеження рухів в суглобах, зміни в сухожильно-зв'язковому апараті суглобів, зміни м'язів

Методи дослідження при ревматичних захворюваннях

Функціональні методи

Вимірювання

Вимірювання суглобів та кінцівок має на меті визначення довжини кінцівок, окружності кінцівок та суглобів, що дозволяє виявити патологічні зміни, оцінити динаміку хвороби. Для вимірюванняви користовують сантиметрові стрічки та спеціальні лінійки.

Дослідження об'єму та амплітуди рухів у суглобах

При дослідженні ступеня рухливості в суглобі визначають крайні межі активних та пасивних рухів за всіма можливими для цьогосуглоба напрямками, а також виявляють патологічні форми рухів. Дослідження починається з вивчення обсягу активних, а потім пасивних рухів. Дослідження проводять за допомогою кутоміра (гоніометра). Обмеження рухомості суглобів може бути зворотнім та постійним.

Гоніометрія

Показання: дослідження функціонального стану суглобів упацієнтів із захворюваннями суглобів.

Протипоказань не існує.

Устаткування: гоніометр, сантиметрова стрічка.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 41234

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>