Окорухові нерви (III, IV, VI). Синдроми, дослідження функції

Сторінка 1 з 212

До цієї групи нервів відносяться три черепні нерви, які приймають участь в іннервації зовнішніх та внутрішніх м’язів ока. Це III-я пара ЧМН – окоруховий нерв, IV-а пара ЧМН – блоковий нерв та VI пара ЧМН – відвідний нерв. В колінці функцію цих нервів досліджують одночасно. Оскільки рухові ядра око рухових нервів отримують двобічне пірамідне забезпечення, центральних парезів окорухових нервів не спостерігається.

III пара. Окоруховий нерв (n. oculomotorius)

Окоруховий нерв змішаний, оскільки містить в своєму складі рухові та парасимптичні волокна. 3-я пара черепних нервів містить два (праве і ліве) великоколітинних ядра, які відносять до соматичної нервової системи і три (два парних – праве та ліве і одне центральне непарне) мілкоклітинних ядра, які відносяться до вегетативної нервової системи (парасимпатичної).


Ядра, які складаються з великих клітин іннервують 4 з 6 зовнішніх посмугованих м’язів очного яблука та м’яз, який піднімає верхню повіку:

· levator palpebrae superior (м’яз, який піднімає верхню повіку) – піднімає верхню повіку;

· rectus superior (верхній прямий) — повертає очне яблуко вверх і дещо до середини;

· m. rectus interims (medialis) (внутрішній прямий) – рухає очне яблуко до середини;

· obliguus inferior (нижній косий) — повертає очне яблуко вверх і дещо назовні;.

· rectus inferior (нижній прямий) — рухає очне яблуко донизу і дещо досередини.

Вегетативні ядра окорухового нерву:

· парні мілкоклітинні Якубовича-Едінгера-Вестфаля інервують м’яз, що звужує зіницю (m. sphincter pupillae)

· непарне мілкоклітинне ядро Перліа інервує гладкий м’яз, який регулює кривизну кришталика (m. ciliaris) 


В перерахованих парасимпатичних ядрах знаходяться перші нейрони еферентного вегетативного шляху. Їхні аксони в складі око рухового нерву потрапляють в очницю і там переключаються на другий нейрон, сукупність яких утворює війковий вузол.

Всі перераховані ядра окорухового нерву знаходяться на дні сільвіевого водопроводу на рівні верхніх горбиків чотирьохгорбикового тіла.

Завдяки соматичні своїй порції окоруховий нерв здійснює рухи очних яблук вверх, вниз, в середину, піднімає верхню повіку, і завдяки наявності парасимпатичної порції нерв звужує зіницю та приймає участь в акті акомодації ( акомодація – здатність ока одинаково чітко бачити предмети на різних відстанях)

Сфінктер зіниці відіграє захисну роль: при освітленні ока зіниця звужується, і на сітківку потрапляє менше світла. Зіничний рефлекс здійснюється за участю волокон зорового нерва, що йдуть до верхніх горбиків (аферентна частина дуги), волокон, які з’єднують верхні горбики з ядрами окорухового нерва (вставний нейрон), і парасимпатичних волокон окорухового нерва (еферентна частина рефлекторної дуги).

IV пара. Блоковий нерв (n. trochlearis). 

Нерв містить в своему складті тільки рухові волокна, а тому має тільки одне ядро – рухове ядро блокового нерву. Зрозуміло що є два ядра – справа та зліва. Ядра розміщені на дні сільвієзого водоводу на рівні задніх горбів чотиригорбикового тіла. блоковий нерв інервує всього навсього один зовнішній м’яз ока – верхній косий, завдяки якому очне яблуко повертається назовні і вниз.

Хід корінція блокового нерву має дві характерні особливості, які відрізняють його від інших черепних нервів:

1. Корінець нерву в речовині середнього мозку іде вверх, а не вниз і виходить не на основі, а на дорзальній поверхні середнього мозку в межах верхнього мозкового парусу (перетинка білої речовини між верхніми ніжками мозочка).

2. Корінець блокового нерву в межах верхнього мозкового парусу здійснює перехрест. Завдяки цьому праве ядро блокового нерву інервує верхній косий м’яз лівого ока і навпаки.

Вийшовши позаду чотиригорбикового тіла, нерв обходить навколо ніжки мозку і по основі черепу проходить до верхньої очної щілини через яку (разом з III, VI парами і верхньою гілкою V пари) і покидає череп та виходить в порожнину очниці. 

VI пара. Відвідний нерв (n. abducens). 

Нерв містить в своєму складі тільки рухові волокна, а тому має тільки одне ядро – рухове ядро відвідного нерву. Зрозуміло що є два ядра – справа та зліва. Ядра розміщені в дорзальній частині моста на дні ромбоподібної ямки.

Корінець відвідного нерву виходить із стовбура, проходить на основі черепу і направляється через верхню очну щілину до зовнішнього прямого м’яза ока, який здійснює поворот очного яблука назовні.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>