Лабораторні методи обстеження в урології

Сторінка 1 з 3123

Слід звернути увагу на те, що лабораторні методи, крім загальноклінічних аналізів крові і сечі, функціональних ниркових проб (залишковий азот, сечовина і креатинін сироватки крові, клубочкова фільтрація, канальцева реабсорбція), охоплюють бактеріологічне дослідження з визначенням виду бактерій, їх атипових форм, мікробного числа і чутливості до антибактеріальних препаратів.

Якщо немає чітких даних, крім звичайного огляду сечі, визначають кількість клітинних елементів, у разі потреби використовують провокаційні проби, наприклад , преднізолоновий тест (30 мг преднізолону внутрішньом'язово на ніч з повторним загальним аналізом сечі уранці). На лабораторних методах дослідження ґрунтуються кліренс-тести функціональної здатності нирок.

Питання про необхідність застосування того чи іншого методу дослідження вирішується на підставі правильної інтерпретації даних, одержаних під час збирання анамнезу та фізичного огляду. Шаблонний підхід неприпустимий. Призначають аналізи цілеспрямовано.

Основними методами дослідження сечі є хімічний і мікроскопічний. Слід пам'ятати – для того , щоб об'єктивно оцінити зміни в сечі, важливо правильно її зібрати. Для загального аналізу сечу збирають зранку натще. Перед цим проводять туалет зовнішніх статевих органів (особливо в жінок).

Бактеріологічне дослідження сечі доцільне при будь-якому запальному процесі. Потрібно визначати не лише вид мікроорганізму і мікробне число, а й чутливість мікрофлори до різних антибіотиків і хіміопрепаратів. Посів сечі обов'язковий у разі тяжкого септичного стану.

Слід знати, що виявлення бактеріурії не є основною ознакою пієлонефриту. Цього симптому не досить для встановлення діагнозу пієлонефриту. Відсутність бактеріурії не виключає наявності пієлонефриту, особливо в тих випадках, коли бактеріологічне дослідження проведено після або під час антибактеріальної терапії (велика вірогідність хибних від'ємних результатів).

Слід звернути увагу на те , що при туберкульозі нирок для виявлення мікобактерій у сечі застосовують бактеріоскопію, а також використовують біологічну пробу ( у ведення сечі хворого під шкіру чи внутрішньоочеревинно гвінейській свинці), посіви сечі на специфічне поживне середовище. Дослідження крові може дати уявлення про активність процесу і ефективність лікування, а також про адекватність призначених засобів. Методи функціональної діагностики дозволяють оцінити функцію нирок як єдиної системи і кожної нирки окремо.

До лабораторних методів дослідження відносяться:

- загальний аналіз сечі;

- методи кількісного визначення формених елементів у сечі : метод Амбурже, метод Аддіс-Каковського, метод Нечипоренк а ;

- дослідження функціонального стану нирок: проба Зимницького;

- дослідження парціальних функцій нирок: клубочкова фільтрація (проба Реберга), канальцева реабсорбція, дослідження ниркового плазмотоку та кровотоку.

Перед збором сечі обов'язково підмивають зовнішні статеві органи (незалежно від статі). Посуд для збору сечі повинен бути чистий та сухий. Як правило, сечу збирають зранку, відразу після нічного сну, під час вільного сечовипускання, беруть середню порцію, у кількості 50-100 мл.

З діагностичною метою забору використовують катетеризацію сечового міхура. У нормі колір сечі має солом'яно-жовте забарвлення. Світло-жовтий колір – при вживанні великої кількості води. Насичено жовтий колір – при обмеженому вживанні води. У новонароджених на протязі першого тижня життя колір сечі змінюється: відразу після народження – безбарвна, у наступні 2-4 доби – темна та каламутна (високий вміст сечокислих солей), а з 5-6-ї доби – світло-солом'яна та прозора. Сеча безбарвна – при нецукровому діабеті;- блідо-жовта – при зморщеній нирці; темно-жовта – при застійній нирці, недостатності кровообігу на фоні ураження міокарда та клапанної системи серця; кольору «м'ясних помиїв» – при гломерулонефрит i , сечокам'яній хворобі, поліпах миски та нирок, пухлинах, геморагічних діатезах, лікуванні антикоагулянтами; кольору «пива» – при вірусному гепатиті й паренхіматозних жовтяницях; темно-бура (до чорного) – при меланосаркомі; сіро-молочна – при підвищеному вмісті фосфатів; цегляно-червона – при підвищеному вмісті солей уратів та оксалатів; червоний або рожево-червоний колір – при прийомі або отруєнні амідопірином, анальгіном, антипірином, карболовою кислотою; пурпурно-червоний – при прийомі фенолфталеїну; темно-коричневий – при прийомі індикану.При стоянні – невеличке помутніння (діагностичного значення не має).

Каламутність сечі може бути з умовлена:

- підвищеним вмістом солей (сечокислих, фосфорнокислих, вуглекислих);

- бактеріурією;

- наявністю великої кількості формених елементів крові, циліндрів, слизу, жирів.

Проба трьох склянок. З а допомогою цього методу виявляють, на якому рівні сечових шляхів виділяється кров або лейкоцити.

Метод Амбурже - підрахунок формених елементів, що виділяються і з сечею за 1 хвилину, тобто , швидкість їх виведення (за 1 хвилину і з сечею виділяється до 1000 еритроцитів, до 2000 лейкоцитів).

Метод Аддіс-Каковського - кількість формених елементів і циліндрів у добовій кількості сечі (до 1 млн еритроцитів, 2 млн лейкоцитів, до 20 тис. гіалінових циліндрів).

Метод Нечипоренк а - визначення кількості формених елементів в 1 мл сечі (еритроцитів – до 1000-2000, лейкоцитів – до 2000-4000, гіалінових циліндрів – до 200-250).

Відносна щільність сечі залежить від концентрації азотистих шлаків (сечовина, креатинін) і електролітів. Максимальна щільність сечі характеризує концентраційну здатність нирок, пов'язану з функцією канальцевого апарата. Виявлення при разовому дослідженні відносної щільності сечі більше 1.018 дозволяє виключити ХНН. При виявленні гіпостенурії (щільність сечі менше 1.016) необхідно провести повторне дослідження, а також пробу Зимницького. На відносну щільність сечі впливає присутність в сечі глюкози, при масивній глюкозурії відносна щільність сечі дорівнює 1040-1050. При паренхіматозних враженнях нирок концентраційна функція може зменшуватися, а в тяжких випадках (первинно та вторинно зморщена нирка) повністю втрачається.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>