Історія радіаційної медицини. Радіаційне випромінювання

Сторінка 1 з 41234

У 1911 р. видатний англійський фізик Е. Резерфорд розробив теорію планетарної моделі будови атома, згідно з якою в середині атома міститься позитивно заряджене компактне ядро, а навколо нього нарізній відстані обертаються негативно заряджені електрони. Ядро атома складається з протонів, нейтронів та інших часточок, що утримуються разом завдяки ядерним силам зчеплення, які набагато більші від кулонівських сил відштовхування однойменно заряджених часточок, але діють лише на відстані 1 фермі (1 фермі =10І3см). Тому ядра атомів деяких важких елементів зазнають мимовільного розпаду.

Протон - елементарна часточка з масою 1,008 атомних одиниць маси (1,6724 х 10"24 г) і зарядом +1.

Нейтрон - електронейтральна елементарна часточка з масою 1,009 атомних одиниць маси. Нейтрони розпадаються на протони та електрони з періодом напіврозпаду 12 хв (Дж. Чедвік, 1932).

Електрон - елементарна часточка з масою, що в стані спокою дорівнює 1/1836 часточки маси протона, та зарядом -1 (Дж. Томпсон, 1897).

Позитрон – елементарна часточка, маса якої дорівнює масі електрона, а заряд +1 (К. Андерсон, 1932).

Зараз відомо близько 1000 різних короткоживучих елементарних часточок (гіперони, мезони, нейтрино, антинейтрино та ін.).

Число протонів у ядрі відповідає кількості електронів на орбітах, а загалом атом електронейтральний. Якщо електрону надати енергію, якої не досить для вибивання його за межі атома, він переходить на вищий енергетичний рівень, і такий атом стає збудженим. Число протонів у ядрі і відповідне число електронів у нейтральному атомі характерне для даного хімічного елементу і дорівнює порядковому номеру в періодичній системі хімічних елементів. Кількість нейтронів у ядрі атома дорівнює різниці між масою ядра та кількістю протонів. Число нейтронів у ядрі даного елементу може бути різним. Такі різновиди атомів одного й того ж елементу, що відрізняються за числом нейтронів, є радіоактивними, тобто нестійкими (при розпаді виділяють іонізуюче випромінювання), їх називають радіонуклідами.

Таблиця № 1.

Характеристика радіоактивних випромінювань.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 41234

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Яндекс.Метрика


MedViva.com

Фізичні властивості

Вид випромінювання

Альфа

Бета

Гамма

Нейтрони

Енергія випромінювання

Швидкість поширення у вакуумі, км/с

Довжина пробігу в повітрі

Довжина пробігу в тканинах

Іонізуюча здатність

1-10

20 000

До 20 см

До 50 мкм

20 000 пар/мм

0,1-2,0

270 000

До 15 м.

До 1 см

5-10 пар/мм