Хронічний холецистит. Жовчокам’яна хвороба. Функціональні біліарні порушення

Сторінка 1 з 3123

Хронічний холецистит – хронічне поліетіологічне запальне захворювання жовчного міхура, яке поєднується з функціональними порушеннями (дискінезіями жовчного міхура та сфінктерного апарату жовчовивідних шляхів) і змінами фізико-хімічних властивостей та біохімічної структури жовчі.

До основних етіологічних факторів належать бактеріальна інфекція, паразитарна інвазія, харчові та бактеріальні алергени, інші хронічні запальні захворювання органів травлення, зокрема хронічні гепатити, цирози печінки, хронічні захворювання кишечнику та підшлункової залози, панкрео-біліарний рефлекс (ферментативний холецистит). Сприятливими факторами для розвитку стаз ковчі, який може бути обумовлений дискінезіями жовчовивідних шляхів, насамперед гіпомоторно-гіпотонічним варіантом, ожирінням та вагітністю, психоемоційними стресовими ситуаціями, порушенням режиму харчування, зловживанням жирної та смаженої їжі, відсутністю або недостатньою кількістю рослинної клітковини, а також гіпокінезією та спадковими аномаліями жовчного міхура.

При стазі жовчі знижуються її бактеріостатичні властивості та стійкість слизової оболонки жовчного міхура до патогенної флори, поглиблюються нейродистрофічні зміни в стінці жовчного міхура, що зменшує його резистентність. При ХНХ змінюються також фізико-хімічні властивості жовчі та її склад (дисхолія): порушується вміст білірубіну, змінюється Рн.

Ці порушення підтримують запальний процес у жовчному міхурі та сприяють каменеутворенню.

Слід відмітити, що загальноприйнятої класифікації хронічного холециститу на даний час немає. Найбільш детальною і повною є класифікація Я.С. Циммермана (1992):

За етіологією та патогенезом:

Бактеріальний.

Вірусний.

Паразитарний.

Немікробний ("асептичний", імуногенний).

Алергічний.

"Ферментативний".

Невиясненої етіології.

За клінічними формами:

Хронічний безкам'яний холецистит.

Хронічний калькульозний холецистит.

За типом дискінезій:

Гіпертонічно-гіперкінетична ДЖВШ.

Гіпотонічно-гіпокінетична ДЖВШ.

За характером перебігу:

Рідко рецидивуючий (сприятливого перебігу).

Часто рецидивуючий (стійкого перебігу).

Постійного (монотонного) перебігу.

Прихований (атипового перебігу).

За фазою захворювання:

Фаза загострення (декомпенсація).

Фаза стихаючого загострення (субкомпенсація).

Фаза ремісії (компенсація – стійка, нестійка).

За ступенем важкості:

Легкий.

Середньої важкості.

Важкий.

Ускладнення:

Реактивний панкреатит (холепанкреатит).

Реактивний гепатит.

Перихолецистит

Хронічний дуоденіт і перідуоденіт.

Хронічний дуоденостаз.

Біль у правому підребер'ї після смаженої, жирної їжі у зв'язку з психоемоційним напруженням, менструальним циклом, фізичним навантаженням, постійно пригніченим характером, іноді колькоподібній супроводжується підвищенням температури тіла, ознобом, нудотою, блювотою.

Позитивні симптоми Мерфі, Кера, Лепене-Василенко, Мюссі-Георгієвського, Ортнера при загостренні (з меншою інтенсивністю можуть визначати у фазі ремісії), болючість у точках Маккензі та Боаса (лише при загостренні).

У крові в стадії загострення – лейкоцитоз, підвищення ШОЕ, гострофазних показників (сіалові кислоти, С-реактивний білок, альфа 1,2-глобуліни)

Дуоденальне зондування – у порції "В"- підвищення кількості лейкоцитів, епітелію жовчних ходів, міхура, кристали холестерину, білірубінату кальцію та їх преципітати.

При УЗД – потовщення > 4 мм та ущільнення стінки жовчного міхура, нерівномірність та деформація його контуру, зниження або відсутність руху при диханні, негомогенність вмісту, болючість при натисненні датчиком на ділянку проекції жовчного міхура, збільшення або зменшення його розмірів.

При часто рецидивуючому холециститі можливий розвиток холангіту . Це запалення великих внутріпечінкових протоків. Етіологія в основному та ж, що й при холециститі. Часто супроводжується підвищенням температури тіла, іноді ознобом, лихоманкою. Температура добре переноситься, що взагалі характерно для колі-бацилярної інфекції. Характерне збільшення печінки, край стає болючим. Часто з'являється жовтушність шкірних покривів, пов'язана з погіршенням відтоку жовчі внаслідок закупорки жовчних проток слизом, приєднується зуд шкіри, При дослідженні крові – лейкоцитоз, прискорена ШОЕ.

Дискінезії жовчовивідних шляхів (ДЖВШ) - дискоординація нейрогуморальних механізмів скоротливості і тонусу жовчного міхура, проток і сфінктерів біліарної системи.

Дискінезії поділяються на первинні і вторинні (симптоматичні).

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>