Хронічні захворювання товстого кишечника

Сторінка 1 з 712345...Остання »

Хвороба Крона –хронічне гранулематозне запалення стінки кишечника з тенденцією до формуваннянориць та стриктур.

Етіологіязахворювання залишається невідомою. У 15% хворих виявляють спадкову схильність.У патогенезі важлива роль належить аутоімуноагресії.

Патоморфологія: патологічний процес може локалізуватись в будь-якому відділі травного каналу(від ротової порожнини до анального отвору). У більшості випадків вінлокалізується в термінальному відділі клубової кишки. В зоні ураження слизоваоболонка має вигляд "бруківки", де ділянки збереженої слизової змінюютьсяглибокими щілиноподібними виразками, які проникають вглиб у підслизовий там'язевий шари. Виявляються нориці, абсцеси і стриктури кишки. Примікроскопічному дослідженні знаходять гранульоми.

Клінічна картина:

1. Лихоманка,анорексія, загальна слабкість – інтоксикаційний синдром.

2. Діарея,іноді з домішками слизу і крові.

3. Біль вживоті, переймоподібний.

4. Падінням'язевої маси, синдром мальабсорбції.

Позакишковіпрояви: афтозний стоматит, вузлова еритема, ураження очей (увеїт, кератиттощо), артрити, гангренозна піодермія.

Диференційна дагностика знеспецифічним виразковим колітом (НВК). На відмінувід неспецифічного виразкового коліту, який виникає в слизовій оболонці прямоїкишки і просувається дифузно в проксимальному напрямі, частіше починається впідслизовому шарі проксимального відділу кишечника і поступово може захоплюватидистальні ділянки. Пряма кишка при неспецифічному виразковому коліті вражаєтьсяу 98-100 % випадків, при хворобі Крона – в 50-75 %.

Мікроскопічне дослідженнятовстої кишки в 50-70 % випадків хвороби Крона виявляє гранульоми саркоїдноготипу, нехарактерні для неспецифічного виразкового коліту. Обидва захворюваннясупроводжуються проносами, лихоманкою, зменшенням маси тіла хворого, що ізумовлює їх схожість, але при хворобі Крона частіше відмічається біль в животі,а при неспецифічному виразковому коліті – ректальні кровотечі .

Із ускладненьдля хвороби Крона типовими є внутрішні нориці, що не зустрічається у хворих нанеспецифічний виразковий коліт, а також стриктури, навколокишкові абсцеси, тодіяк для НВК характерна гостра токсична дилатація товстої кишки.

Приректороманоскопічному дослідженні при хворобі Крона звичайно не буває дифузногопроктиту, типового ускладнення неспецифічного виразкового коліту, а більшвластиві вогнищеві зміни з наявністю великих ізольованих виразок, що чергуютьсяз ділянками нормальної слизової оболонки .

Диференційнийдіагноз слід проводити також з групою інфекційних колітів, в т. ч. здизентерією, раком прямої та ободової кишки, гемороєм, туберкульозом кишечника.

При вивченні етіології тапатогенезу неспецифічного виразковогоколіту слід звернути увагу на те, що на сучасному етапі це одна із найбільшнез'ясованих проблем сучасної гастроентерології. Велике значення, на думкунауковців, має зв'язок захворювання із змінами імунологічної реактивностіорганізму. При цьому дослідження направлені на вияснення двох процесів:харчової алергії та аутоімунізації. Відомо, що велика кількість хворих нанеспецифічний виразковий коліт не переносять свіже молоко, його вживаннявикликає у хворих біль у животі і проноси, а іноді – висипи на шкірі. Багатоавторів, у зв'язку з виявленням аутоантитіл до тканин ураженої товстої кишки,стали відносити неспецифічний виразковий коліт до аутоімунних захворювань.Велике значення надається дисбактеріозу. Поява патогенних мікроорганізмів урізних відділах товстої кишки перешкоджають репаративним процесам, служатьджерелом інтоксикації у хворих на неспецифічний виразковий коліт.

В основі патогенезу неспецифічного виразковогоколіту лежать порушення регенераторних процесів в слизовій оболонці прямоїкишки, яке у випадках прогресування хвороби поширюється в проксимальномунапрямі на всю, або на частину товстої кишки. Одночасно з вказаними змінамизбільшується лімфоїдно-плазмоцитарна інфільтрація в уражених тканинах,підвищується титр антитіл. В патогенезі неспецифічного виразкового колітувелике значення надається також порушенням нервової системи. Рецидиви хворобинерідко пов'язані з психогенною травмою.

Необхідно засвоїти класифікацію неспецифічноговиразкового коліту.

Основними критеріями дляпостановки діагнозу неспецифічного виразкового коліту є:

Скарги :

- напереймоподібний біль (рідше – постійний) здебільшого в лівій клубовій ділянці(рідше – в правій, по всьому животу);

- назміни характеру стільця (кашкоподібний стілець 4-12 разів на добу прилівобічному коліті, почерговий закрепами при рецедивуючих формах, тенезми);

- навиділення з калом слизу, крові, гною, які зникають в період ремісії;

- напідвищення температури тіла, подразливість, запаморочення, депресію, зрідканудоту, блювання.

Дані анамнезу:

- перенесеніхвороби, в т.ч. алергічні, інфекційні;

- порушеннярежиму харчування;

- шкідливіумови праці;

- захворюванняшлунково–кишкового тракту у родичів;

- шкідливізвички.

Дані фізичногообстеження:

- схуднення,трофічні зміни шкіряних покривів;

- болючістьпри пальпації по ходу товстої кишки, бурчання.

Дані додатковихметодів дослідження:

- ознакианемії (частіше макроцитарної), лейкоцитозу із зсувом вліво, еозинофілії; ШОЕпри загостренні досягає 60-70 мм/год.

- гіпопротеїнемія,зниження вмісту альбумінів; підвищення – глобулінів, трансаміназ, серомукоїду,сіалових кислот, фібрину;

- зниженнярівня холестерину;

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 712345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>