Хірургічна патологія середостіння та стравоходу

Сторінка 6 з 15« Перша...45678...Остання »

Як правило, симптоми захворювання у хворих з кістами проявляються за 1-6 місяців до госпіталізації.

У частини хворих захворювання виявляється випадково при флюорографічному обстеженні. Рентгенологічно звичайно виявляється округле або еліпсоїдне затемнення, що локалізується в медіальних зонах верхніх відділів тієї чи іншої половини грудної клітки (частіше правої), яке зливається з тінню середостіння і має чіткий зовнішній контур.

Контури кісти стають розмитими при запальних змінах в ній. Частіше тінь кісти щільно прилягає до трахеї і дещо зміщує її та головний бронх.

В окремих випадках бронхіальні кісти можуть бути розташовані в передньо-нижньому середостінні. В переважній більшості спостережень вони локалізуються в задньому середостінні. При багатовісьовому обстеженні тінь кісти не вдається відокремити від тіні середостіння. Не менш важливе значення мають функціональні рентгенологічні симптоми. Так, тінь бронхіальної кісти рухається при ковтанні або змінює свою Форму при диханні. Останній симптом найбільш характерний для великих бронхіальних кіст.

Бронхіальні кісти, розташовані в задньому середостінні, або ті, що виступають назад з переднього середостіння, викликають відхилення стравоходу, яке виявляється при його контрастуванні. Водночас при бронхіальних кістах відзначається вільна прохідність по стравоходу контрастної маси і чітко просліджується характер слизової на рівні розташування кісти.

І.Д- Кузнєцов та Л.С. Розенштраух С1970) вказують, що бронхіальні кісти, розташовані в задньому середостінні, можуть прилягати до хребта, але в переважній більшості випадків не досягають поверхні ребер. Цей симптом, який добре виявляється на бічній томограмі, дозволяє віддиференціювати бронхіальні кісти від неврогеної пухлини або фібром, що локалізуються в ділянці реберно-хребтового кута.

Важче виявити бронхіальні кісти, розташовані в ділянці біфуркації трахеї. Кісти цієї локалізації дають клінічні прояви, лише досягнувши великих розмірів. При цьому на томограмах вдається виявити кісту, а основне, збільшення кута біфуркації трахеї. При сполученні кісти з дихальними шляхами в ній на Фоні затемнення виявляють повітря. Складність взаємовідносин між бронхіальними кістами та анатомічними утвореннями середостіння вимагає з особливої топографо-рентгенологічної діагностики. В зв'язку з цим в залежності від анатомічної зони ураження нерідко виникає необхідність застосування додаткових методів рентгенодіагностики – бронхографії, езофагографії, пневмомедіастінографії, каваграфії, ангіографії (аортографії) та пневмоперикардіографії.

При великих кістах визначається притуплення перкуторного звуку у міжлопатковому просторі відповідної половини грудної клітини. В цій же ділянці вислуховується ослаблене або жорстке дихання. При встановленні діагнозу бронхіальної кісти показане оперативне видалення її, хоча й в окремих випадках можливе самовидужання шляхом випорожнення кісти через бронхіальне дерево. Вичікувальна тактика ні в якому разі не виправдана, тому що може призвести до розвитку ускладнень, що значно утруднюють лікування кісти. Не можна забувати про те, що тривале існування кіст негативно впливає на стан серцево-судинної системи.

0.0.Вишневський спостерігав одного хворого, у якого сполучення кісти з бронхіальним деревом на протязі 8 років призвело до виражених змін деструктивного характеру в бронхах та легеневій паренхімі.

А В.Л. Маневич (1963) вказує на можливість злоякісного переродження бронхіальних кіст.

Оперативне втручання полягає в тупому виділенні кісти з послідуючим видаленням II. Доступ вибирають з урахуванням локалізації кісти в передньому чи задньому середостінні. Частіше використовують передньо-бічний доступ. При наявності сполучнотканинної ніжки останню слід пересікти після ретельної перев'язки біля стінки трахеї, бронху чи стравоходу. При кістах, що сполучаються з дихальними шляхами, з метою уникнення ускладнень, тобто розвитку нориці, необхідно ніжку кісти прошити ручним або механічним швом.

Під час операції слід пам'ятати, що бронхіальні кісти часто виявляються інтимно злученими з магістральними судинами середостіння та оточуючими органами. Остання обставина часом робить неможливим повне видалення кісти.

При виражених злуках кісти з тонкостінними органами або судинами доцільно ділянку зрощення кісти залишити. В подібних випадках необхідно розітнути порожнину кісти, після чого відокремити II стінку від прилягаючих органів по пальцю під контролем зору. Частину стінки, що залишилась, слід обробити розчином Формаліну чи йоду. Подібні відступи від радикалізму повністю виправдані, тому що після таких операцій рецидивів кіст не спостерігається, а ризик оперативного втручання різко зменшується.

ЦЕЛОМІЧНІ ШРИКАРДІАЛЬНІ КІСТИ

Целомічні перикардіальні кісти – це порожнисті тонкостінні утворення, які за будовою нагадують перикард. Целомічні кісти перикарду є досить рідкісним захворюванням. За даними Б. В. Петровсъкого С1960) кісти перикарду зустрічаються в 3,3% випадків пухлин та кіст середостіння. К.Т. Овнатанян та співавт. С1971) спостерігали целомічні кісти перикарду в 14,2% випадків серед хворих, оперованих з приводу медіастінальної пухлинної патології. Кіста перикарду вперше була описана Гарсіні С1890).

За останні 20 років завдяки досягненням торакальноІ хірургії накопичено великий досвід в розпізнаванні та хірургічному лікуванні кістозних утворень перикарду.

Чисельні питання гістогенезу перикардіальних кіст не уточненні, хоча є підстави вважати, що вони закладаються в ембріональному періоді. Більшість авторів відносить перикардіальні кісти до вад розвитку перикарду.

Слід розрізняти такі варіанти кіст (0.0. Вишневський та співавт., 1977):

1. Кісти, що сполучаються з порожниною перикарду.

2. Кісти, що зв'язані з перикардом ніжкою або площинним зрощенням.

3. Кісти, що відшнурувалися..

За локалізацією:

1. В правому кардіо-діафрагмальному куті .

2. В лівому кардіо-діафрагмальному куті.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 6 з 15« Перша...45678...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>