Хірургічна ендокринологія

Сторінка 1 з 1512345...10...Остання »

Ендемічний (нетоксичний) зоб - це захворювання, що супроводжується прогресуючою гіперплазією паренхіми щитоподібної залози, зумовленою недостатнім забезпеченням організму йодом.

Залежно від поширення серед населення виділяють ендемічний та спорадичний нетоксичний зоб.

Анатомо-фізіологічні відомості. Щитоподібна залоза розташована на передній поверхні шиї, дещо нижче перснеподібного хряща. Вона має підковоподібну форму, складається з трьох частин: двох бічних часток таперешийка.

Перешийок щитоподібної залози розташований на нижніх кільцях трахеї, у 33 % спостереженьвиявляють пірамідальну частку (частка Лялюєта), яка відходить від перешийка.Залежно від того, як відбулося розділення непарного зачатка, з якогоутворюється щитоподібна залоза, її розташування може бути атиповим (під коренемязика, загрудинно) або може бути відсутня одна з часток, або перешийок, щоважливо мати на увазі під час виконання оперативного втручання на щитоподібнійзалозі.

Маса щитоподібної залози дорослої людини в районах з нормальним вмістом унавколишньому середовищі йоду становить 20-40 г, у жінок щитоподібна залозабільша, ніж у чоловіків, її розміри збільшуються в період лактації таменструації.

Спереду щитоподібна залоза вкрита короткими м'язами шиї і фасціальною капсулою(вісцеральний листок 4-ї фасції шиї). Вона має власну капсулу; від неївідходять відростки, які розділяють залозу на 20 – 40 часточок. Між капсуламимістяться артерії, вени і нерви. Частки щитоподібної залози прилягають дотрахеї і гортані (до перснеподібного і щитоподібного хрящів) і зміщуються підчас ковтання разом з ними, а при збільшенні щитоподібної залози з'являютьсяознаки здавлення шиї та (у задавнених випадках) грудної порожнини. У проміжкуміж трахеєю та стравоходом проходить зворотний гортанний нерв, у разі здавленняякого збільшеною щитоподібною залозою виникає дисфонія.

Кровозабезпечення щитоподібної залози здійснюється з верхніх та нижніх щитоподібних артерій.Верхні артерії беруть початок від зовнішньої сонної артерії (у 61 %спостережень), біфуркації аорти (у 31 %), загальної сонної артерії (у 8 %). На відстані 1 – 1,5 см відщитоподібної залози артерії розділяються на гілки. Нижні щитоподібні артерії відходять від щито-шийного стовбура, інколи від підключичної артерії, плечо-головногостовбура або внутрішньогрудної артерії. Вени супроводжують артерії, особливобагато їх на передній поверхні залози. У 4 – 15 % спостережень крім названих 4артерій може бути додаткова п'ята, непарна щитоподібна артерія, яка відходитьвід дуги аорти до перешийка щитоподібної залози. За інтенсивністюкровопостачання щитоподібна залоза посідає перше місце серед усіх внутрішніхорганів (на 10 г залози за 1 хв надходить 56 мл крові, тоді як на 10 г тканининирок – 15 мл). Іннервація щитоподібної залози здійснюється гілками блукаючогонерва, симпатичного нервового стовбура, під'язикового та язико-глотковогонервів. На задній поверхні бічних часток щитоподібної залози, поза її капсулою,міститься по дві прищитоподібні залози. У разі пошкодження або хірургічноговидалення їх виникають ознаки гіпопаратиреозу (тетанічні судоми).

За даними гістологічного дослідження, щитоподібна залоза складається з фолікулів,вистелених кубічним епітелієм. При гіперфункції щитоподібної залози клітинизбільшуються за обсягом і висотою, змінюють форму, що зумовлює збільшеннярозмірів залози.

Уфолікулах виробляється гормон щитоподібної залози – тироксин, відкритий у 1914p. Kendall. Він утворюється з амінокислоти тирозину та йоду. Дія тироксину наорганізм полягає у збільшенні потреби в кисні та стимуляції всіх видів обмінуречовин – білкового, вуглеводного, жирового, мінерального. Звідси впливщитоподібної залози на функцію серцево-судинної, центральної нервової і травноїсистем, печінки та інших внутрішніх органів. У 1950 р. Cross і Lebland відкрилиновий гормон – трийодтиронін, близький до тироксину, проте у 5 – 10 разівактивніший за нього. У нормі в крові міститься 92 % тироксину і 8 %трийодтироніну. При гіперфункції щитоподібної залози продукція трийодтироніну значно збільшується. У 1963 р. Гірш та співавтори виділили ще один гормон – тирокальцитонін,який виробляється парафолікулярними клітинами, він перешкоджає демінералізації кісток.

Щитоподібна залоза є основним споживачем йоду в організмі (у ній міститься йоду в 1000разів більше, ніж у крові). Добова потреба організму дорослої людини в йодідорівнює 200 – 220 мкг (в ендемічному осередку організм отримує тільки 50 мкг).З рослин в організм надходить 58,5 % йоду, з м'яса – 33,3 %, з повітря – 4,2 %,з води – 4,2 %.

Зниження ендокринної функції щитоподібної залози зумовлює, насамперед, зменшенняінтенсивності всіх видів обміну речовин, зокрема основного, зниженнятемператури тіла. І навпаки, надмірне утворення гормонів стимулює перебігметаболічних процесів (збільшується споживання кисню і виділення вуглекислоти),унаслідок чого посилюється теплоутворення. Таким чином, фізіологічна рольщитоподібної залози полягає в активації перебігу метаболічних процесів та забезпеченністалості температури тіла.

Крімтого, гормони щитоподібної залози впливають на розвиток і функцію нервовоїсистеми. Для повноцінного диференціювання клітин головного мозку необхіднийдостатній рівень тиреоїдних гормонів в організмі. Тому дефіцит йоду в організміматері під час вагітності може спричинити недорозвинення головного мозку такретинізм у дитини.

Тиреоїднігормони беруть участь у реалізації впливу соматотропіну на ріст тіла тасприяють ендохондральному скостенінню. Цим пояснюється уповільнення ростуорганізму дитини в разі зниження їх рівня.

Тиреоїднігормони також посилюють гемопоез, активують процеси фагоцитозу та імуногенезу.

Вони також прямо або опосередковано впливають на функціональний стан інших залозвнутрішньої секреції, особливо передньої частки гіпофіза, кори наднирковихзалоз, статевих залоз.

Отже,щитоподібна залоза відіграє дуже важливу роль у нормальному функціонуваннірізних систем і внутрішніх органів, тому порушення її функції супроводжуєтьсяїх розладами.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 1512345...10...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>