Гострий перитоніт

Сторінка 1 з 1112345...10...Остання »

Незважаючи на досягнуті успіхи в діагностиці та лікуванні перитоніту,летальність при цьому не має стійкої тенденції до зниження. Покращення результатів лікування перитоніту можливе тільки шляхом комплексного підходу до його діагностики, оперативного та післяопераційного лікування.

Анатомо-фізіологічні особливості очеревини. Очеревина – тонка сполучнотканинна прозора оболонка, яка вистилає стінки черевної порожнини ( парієтальна очеревина) та вкриває поверхню органів, розташованиху черевній порожнині ( вісцеральнаочеревина ). Площа очеревини приблизнодорівнює площі шкіри і становить 2-3 м2.

Гістологічна структура очеревини складна. Вона утворена шістьма шарами, які мають різну гістологічну будову:

1. Мезотелій представлений клітинами мезодермального походження – мезотеліоцитами. їм властива фібринолітична активність. При подразненні цих клітин утворюється плівка фібрину, яка захищає розташовані під нею шари очеревини. 2. Погранична, або базальна, мембрана, поверхневачастина якої є гомогенною, а глибока – містить ніжні сплетення ретикулярних волокон. 3. Поверхневий хвилястий колагеновий шар представлений тонкими колагеновими волоконцями, розташованими поздовжньо. 4. Волокна поверхневої дифузної еластичної сітки розташовані щільно. 5. Глибока подовжена еластична сітка, волокна якої товсті, з’єднані тоненькими сполученнями. 6. Глибокийґратчастий колагеново-еластичний шар.

У різних ділянках черевної порожнини очеревина має різну кількість шарів. Так, очеревинатонкої кишки та черевної стінки складається з шести шарів, великого чепця – зчотирьох, діафрагмової поверхні – з трьох. Це слід мати на увазі під часлікування хворих з перитонітом, адже від кількості шарів залежить інтенсивністьвсмоктування та секреції рідини (чим менше шарів очеревини, тим інтенсивнішевсмоктування). Кровоносні та лімфатичні судини очеревини розташовані тільки вмежах шостого шару, де здійснюються процеси виділення та всмоктування.

Фізіологічні функції очеревини різноманітні. Основні з них:

1. Всмоктувальна, або резорбтивна. Очеревина всмоктує за 1 год 3-6 л, за добу – до 70 л тканинної рідини, що підтверджують експериментальні дослідження.

2. Видільна,або транссудативна. За 1 год та 1 добу виділяється стільки рідини, скільки всмоктується. Найбільшу видільну властивість має очеревина дванадцятипалої та тонкої кишок.

3. Захисна,або бар’єрна. Ексудат черевної порожнини має бактерицидні та бактеріостатичні властивості. Численними дослідженнями доведена резистентність очеревини доінфекції. Наприклад, у разі підшкірного введення збудника сибірки піддослідна тварина гине на 5-6-у добу, тоді як при введенні в черевну порожнину захворювання невиникає.

4. Пластична.На подразнення очеревина реагує виділенням фібрину й утворенням спайок, тим самим відмежовуючи вогнище від запального процесу. Завдяки цій властивостіочеревини після оперативних втручань на порожнинних органах шви герметизуютьсяфібрином.

Отже,очеревина виконує низку функцій, що забезпечують життєдіяльність організму, а пошкодження її спричинює їх порушення.

Етіологія та патогенез гострого перитоніту. Причиною виникнення гострого перитоніту є переважно автоінфекція, якапотрапляє у черевну порожнину в разі порушення цілості порожнинних органівтравної системи або їх некрозу (гангренозний холецистит та апендицит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, неспецифічний виразковий коліт тахвороба Крона, гостра непрохідність кишок) або порушення проникності стінки органа при гострих хірургічних захворюваннях (гострий апендицит, гострий холецистит, гостра непрохідність кишок та ін.). Гострий перитоніт можесупроводжувати некроз підшлункової залози при гострому панкреатиті. Рідше причиною його розвитку є потрапляння екзогенної інфекції у черевну порожнину -при травмі черевної стінки, після оперативних втручань.

За сучасними уявленнями виділяють також спонтанний бактеріальний перитоніт, який є одним з найтяжчих ускладнень асциту. При цьому в організмі відсутні інші джерела внутрішньоабдомінальної інфекції, а в асцитичній рідині виявляють мікроорганізми або нейтрофільні гранулоцити в кількості понад 250 клітин в 1мл. Найчастіше спонтанний бактеріальний перитоніт ускладнює цироз печінки (у6-30 % хворих), значно рідше – нефротичний синдром, системний червоний вовчак,іноді – серцево-судинну недостатність. В організмі людини постійно містяться 1015- 10і7 мікроорганізмів. Серед них виділяють: макромолекулярні доклітинні форми (пріони, вероїди), доклітинні складні часточки (віруси), клітинні ядерні і без’ядерні форми (бактерії, гриби,найпростіші). Останнім часом відзначають збільшення частки неклостридіальноїанаеробної мікрофлори.

Основною причиною виникнення гострого перитоніту є потрапляння в очеревинну порожнинумікроорганізмів з різних відділів травної системи. У зв’язку з цим необхіднознати і мати на увазі під час встановлення діагнозу гострого перитоніту та вибору антибактеріальних препаратів кількісний і якісний склад мікрофлорирізних відділів травної системи. Крім того, від захворювання чи пошкодженнятого або іншого органа залежить не тільки склад мікрофлори, а й її вірулентність, швидкість поширення запального процесу в очеревині, ступінь тяжкостізахворювання.

Так, у нормі в 1 мл шлункового соку міститься до 1000 мікроорганізмів, тобто 0-103колонієутворюючих одиниць. В основному це аеробні стрептококи і лактобактерії,анаероби виявляють дуже рідко. За низької кислотності шлункового соку кількість мікроорганізмів значно збільшується. У початковому відділі тонкої кишки кількість мікроорганізмів становить 0-105 колонієутворюючих одиниць в 1 мл, співвідношення аероби/анаероби становить 10:1; у термінальному відділі тонкої кишки – 105-109 колонієутворюючих одиниць в 1 мл,зі співвідношенням аероби/анаероби – 1:100; у товстій кишці – понад 109колонієутворюючих одиниць в 1 мл. Мікрофлора товстої кишки характеризується значним переважанням анаеробних бактерій над аеробними, співвідношення аероби/анаеробистановить 1:1000.

Отже,наведені дані свідчать, що найтяжчим за перебігом є гострий перитоніт,спричинений мікроорганізмами товстої кишки.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 1112345...10...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>