Гострий апендицит

Сторінка 1 з 712345...Остання »

Анатомо-функціональні відомості про сліпу кишку та червоподібний відросток

Червоподібний відросток знаходиться в ілеоцекальному куті, який утворений термінальним відділом здухвинної кишки, сліпою кишкою і початковим відділом висхідної товстої кишки. У місці впадіння тонкої кишки в товсту розташований ілеоцекальний клапан (баугінієва заслінка), який перешкоджає рефлюксу кишкового вмісту із товстої кишки в тонку. Основа відростка знаходиться на куполі сліпої кишки у місці сходження трьох теній.

Кровопостачання цього відділу кишечника йде через здухвинно-ободову артерію (a. ileocolica), а одна з гілок цієї артерії є апендикулярною артерією (a. appendicularis). Відтік крові здійснюється по v. appendicularis, v. ileocolica, v. mesenterica superior, v. portae. Тип кровопостачання відростка магістральний.

Інервація ілеоцекального відділу кишечника здійснюється за рахунок верхнього брижового сплетіння (утвореного симпатичними та парасимпатичними волокнами).

Тривалий час червоподібний відросток вважали рудиментарним органом, утвореним в результаті диференціювання сліпої кишки. Довжина і розміщення відростка різноманітна. З просвітом сліпої кишки він з'єднаний вузьким отвором (ostium appendicis vermiformis) діаметром близько 5 мм, який часто прикритий складкою слизової оболонки.

Стінка відростка складається з тих же шарів, що й стінка кишки. В ній розрізняють: слизову оболонку, підслизовий шар, м'язеву і серозну оболонки.

У підслизовому шарі розміщена лімфоїдна тканина у вигляді фолікулів, які здатні швидко реагувати при порушенні функції сліпої кишки, попаданні в її просвіт різних антигенів. У зв'язку з цим ці фолікули названі "tonsilla appendicularis" і, на думку деяких авторів, є аналогом фабрицієвої сумки у тварин.

Червоподібний відросток відіграє важливу роль в регуляції моторно-евакуаційної функції кишечника, а також, за останніми даними, виробляє ряд біологічно активних речовин, які мають певне значення в процесах травлення та неспецифічного захисту.

Найчастіше червоподібний відросток розташовується від сліпої кишки донизу і медіально, іноді спускається в малий таз і досягає сечового міхура, прямої кишки, яєчників, маткових труб. Відросток може знаходитись медіальніше сліпої кишки, розташовуватись на передній поверхні сліпої і висхідної кишки, досягаючи нижньої поверхні печінки і жовчного міхура. Нерідко (в 9-15% спостережень) відросток розташовується на задній поверхні сліпої кишки (ретроцекально) і навіть ретроперитонеально. Описані випадки його розташування в стінці сліпої кишки.

Визначення поняття ГА. Сучасні погляди на етіологію ГА.

У питаннях етiологїї та патогенезу гострого апендициту ще багато невиясненого. Одне лише очевидно, що гострий апендицит – це неспецифiчне запалення червоподiбного вiдростка, яке розвивається внаслiдок змiни спiввiдношення мiж органiзмом людини й мiкроорганізмами. Існують рiзнi теорiї виникнення гострого апендициту, а саме: теорія застою, глистної iнвазїї, ангiоневротична, iнфекцiйна, алергiчна та iншi. Остання бiльше пояснює етiологiю, а нейрогенна, судинна та iнфекцiйна – патогенез гострого апендициту.

Важливим є зроблений 1953 року на конференцiї хiрургiв, присвяченiй проблемi гострого апендициту, висновок про iснування функцiональної стадiї в розвитку гострого запалення червоподiбного вiдростка. Це підтверджено значною кiлькiстю спостережень, коли в оперованих хворих з приводу гострого апендициту з яскраво визначеною клiнiчною картиною, у вiдростку нiяких морфологiчних змiн не знаходили. Саме це, а також науково доведене значення цього органа для всього органiзму, дає пiдстави переглянути деякi питання лiкувальної тактики.

Класифікація гострого апендициту.

Існує клінічна та патологоанатомічна класифікація гострого апендициту.

За морфологічними змінами розрізняють катаральний апендицит, який характеризується помірним розширенням судин, іноді спостерігається гіперемія серозної оболонки. Червоподібний відросток може бути дещо потовщений, напружений. Слизова оболонка гіперемована, з множинними крововиливами, місцями на ній виразки – зони деструкції епітелію. При мікроскопічному дослідженні відмічається лейкоцитарна інфільтрація стінки. На слизовій оболонці іноді спостерігається дефект, прикритий фібрином і лейкоцитами (первинний дефект Ашоффа (Aschoff).

При флегмонозному апендициті всі ці зміни визначені в більшій мірі. Поверхня серозної оболонки покрита фібринозним нашаруванням, відросток потовщений, всі шари його стінки інфільтровані лейкоцитами. У просвіті відростка міститься гній.

Гангренозний апендицит характеризується омертвінням всього червоподібного відростка і слизової оболонки. Стінка його стає дряблою, зеленувато-чорного кольору. У просвіті відростка міститься гній з неприємним запахом. Мікроскопічне дослідження виявляє картину гнійного запалення з некрозом стінки відростка (вторинна гангрена). Тромбоз або різко виражений спазм судин червоподібного відростка можуть бути первинними і зразу призвести до його омертвіння і самоампутації (первинна гангрена).

При перфоративному апендициті в його стінці є отвір різного діаметра. У просвіті гній, калові каміння. Мікроскопічно визначається запальна інфільтрація всіх шарів стінки відростка.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 712345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>