Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) у дітей

Сторінка 1 з 712345...Остання »

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) об'єднують велику групу етіологічно неоднорідних вірусних хвороб, які характеризуються поєднанням інтоксикаційного синдрому і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів.

До основних збудників ГРВІ належать: грип, парагрип, аденовірусна інфекція, респіраторно-синтиціальна (РС) інфекція, риновірусна інфекція. Гострі респіраторні вірусні інфекції — група хвороб, що в структурі дитячих інфекцій посідає перше рангове місце. Щорічно в різних країнах світу реєструється від 10 до 130 млн випадків захворювання на грип та ГРВІ. В Україні на грип і ГРВІ щороку хворіють близько 11–13 млн чоловік, що складає 95 % усіх зареєстрованих випадків інфекційних захворювань

Грип

Грип – гостре інфекційне захворювання, яке викликається Influenza virus, передається повітряно-краплинним шляхом і характеризується ураженням респіраторного тракту, переважно трахеї, та порушенням загального стану.

Етіологія. Достовірно вірусна природа грипу встановлена ??в 1933 році в Англії Смітом, Ендрюсом і Лейдлоу, виділити специфічний пневмотропні вірус з легень хом'ячків, заражених змивами з носоглотки хворих на грип, і позначений ними як вірус грипу типу А. У 1940 році, Френсіс і Медж відкрили вірус грипу типу В, а в 1947 році Тейлор виділив ще один новий варіант вірусу грипу – типу С.

Віруси грипу типів В і С практично не змінюють своєї антигенної структури, тоді як вірус грипу типу А швидко змінюється, утворюючи нові підтипи і антигенні варіанти. Антигенна структура вірусів грипу типу А зазнала значних змін. У 1946-1957 рр.. виявлено нові варіанти вірусу грипу A – A1 та А2, а виділені в наступні роки віруси значно відрізняються за антигенними властивостями від вірусу грипу А2.

Віруси грипу належать до групи РНК-вмісних ортоміксовірусів з розмірами частинок 80-120 нм. У складі вірусів грипу присутні різні антигени. S-антиген, або внутрішній нуклеокапсид включає в себе рибонуклеїнову кислоту та вірусний білок, складаючи 40% маси віріона. У зовнішній оболонці вириона міститься поверхневий V-антиген. У його складі наявні гемаглютинін та нейрамінідаза. Зміна гемаглютиніну або нейрамінідази обумовлює поява нових підтипів вірусу всередині типу А. Нові антигенні варіанти вірусу викликають більш важкі за перебігом і більше масові за характером поширення епідемії грипу.

Відповідно до сучасної номенклатурі вірусу грипу типу А, прийнятої ВООЗ в 1980 році, у вірусів грипу, виділених від людини, встановлено наявність 3 підтипів антигену Н (H1, Н2, Н3) і 2 підтипів антигену N (N1 і N2). Відповідно до даної номенклатурою віруси грипу, що циркулюють серед населення до 1957 року, мають загальну антигенну формулу A (H1N1), з 1957 по 1968 рік – A (H2N2), а з 1968 року – A (H3N2).

Віруси грипу мають слабку стійкість до дії фізичних та хімічних факторів і руйнуються при кімнатній температурі протягом декількох годин, у той час як при низьких температурах (від -25оС до -70оС) зберігаються кілька років. Швидко гинуть при нагріванні, висушуванні, а також при впливі невеликих концентрацій хлору, озону, ультрафіолетової радіації.

Патогенез. Вірус грипу вибірково вражає епітелій респіраторного тракту (переважно трахеї). Розмножуючись у клітинах циліндричного епітелію, викликає їх дегенеративні зміни, використовуючи вміст епітеліальних клітин для побудови нових вірусних частинок. Масований вихід зрілих вірусних частинок нерідко супроводжується загибеллю епітеліальних клітин, а некроз епітелію і пов'язане з цим руйнування природного захисного бар'єру призводить до вірусемії. Токсини вірусу грипу разом з продуктами розпаду епітеліальних клітин впливають на серцево-судинну, нервову (центральну і вегетативну) та інші системи організму. Грипозна інфекція призводить до пригнічення імунітету, а при нашаруванні вторинної бактеріальної флори через некротизовану поверхню слизової оболонки дихальних шляхів можуть виникнути різні ускладнення.

У патогенезі грипу виділяють п'ять основних фаз патологічного процесу:

- репродукція вірусу в клітинах дихальних шляхів;

- вірусемія, токсичні та токсико-алергічні реакції;

- ураження дихальних шляхів з переважною локалізацією процесу в будь-якому відділі дихального тракту (частіше – у трахеї);

- можливі бактеріальні ускладнення з боку дихальних шляхів та інших систем організму;

- зворотний розвиток патологічного процесу.

Класифікація грипу включає різні критерії:

І. За міжнародною номенклатурою вказуються наступні параметри:

-серотипи: А, В, С;

-місце ізоляції, виділення (країна);

-рік ізоляції;

-поєднання варіантів гемаглютиніну та нейрамінідази (Н N ).

ІІ. За типовістю:

1.Типова форма.

2.Атипові форми:

- стерта;

- безсимптомна.

ІІІ. За тяжкістю (перебіг):

а) легкий;

б) середньотяжкий;

в) тяжкий.

ІV . За наявністю ускладнень:

1) неускладнений;

2) ускладнений.

Клінічні особливості. Для грипу характерними є:

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 712345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>