Гостра кишкова непрохідність

Сторінка 1 з 612345...Остання »

Гостра кишкова непрохідність є поліетіологічним захворюванням. Серед причин, які викликають непрохідність, найчастішою є злуковий процес в очеревинній порожнині, обтурації пухлинами, перекрути тавузлоутворення, інвагінація кишечника, обтурації сторонніми тілами та жовчними каменями. Одначе, причина непрохідності визначає лише розвиток пусковихмеханізмів захворювання та черговість їх підключення. Через певний період часупатологічні процеси, незалежно від причини непрохідності, набувають спільного, універсального характеру.

Пусковим моментом непрохідності є порушення пасажупо кишечнику, зміни, які відбуваються у стінках його уражених ділянок. Основним фактором вважається порушення кровообігу. Механізм циркуляторних розладів інаступних ішемічних порушень досить універсальний, черговість їх виникнення уартеріальному чи венозному руслі залежить лише від форми непрохідності тапускового фактора. Ішемія, яка виникає внаслідок таких розладів, викликає суттєві порушення в кишковій стінці,результатом яких є розвиток некрозу.

Загальновизнано, що на всіх стадіях розвиткухвороби розвиваються суттєві електролітні порушення. Вони проявляються змінамиоб'єму (об'єм циркулюючої крові і інтерстиціальної рідини), складу (буфернісполуки, електроліти, білки, гемоглобін), концентрації (калію, натрію,хлору) ірозподілу (секвестрація рідини в кишечник, черевну порожнину). Ці змінипризводять до порушення співвідношення між позаклітинним і внутрішньоклітиннимводними секторами аж до розвитку загальної гіпогідратації.

Важливе місце в патогенезі гострої кишковоїнепрохідності має ендогенна інтоксикація, яка вважається її основною івизначальною ланкою патогенезу. Основним джерелом ендотоксинів є кишечник.Дистанційний вплив ендогенних токсинів при кишковій непрохідності реалізуєтьсяу вигляді токсичного ураження паренхіматозних органів, нервової системи,серцево-судинної системи, що призводить до розвитку поліорганної недостатності.

Зниження резистентності організму, пригніченнязагального і місцевого імунітетів при непрохідності сприяють активаціїмікрофлори кишечника, значним змінам її складу. Важливу роль відіграють такожзастій кишкового вмісту, що сприяє активній вегетації мікроорганізмів, тапорушення моторики кишечника, яке сприяє міграції мікрофлори з аборальнихвідділів кишечника в оральні, для яких ця флора є алохтонною. Мікроорганізмипідсилюють ендотоксикоз як за рахунок токсичних продуктів життєдіяльності, такі за рахунок впливу продуктів розпаду мікроорганізмів.

Морфологічними проявами порушень є парез судин,повнокрів ' я,крововиливи, набряк, злущення поверхневого епітелію, оголення кишковихворсинок, їх некроз, утворення ерозій та виразок, а при тривалому ураженні -розвиток некрозу всіх шарів стінки кишки. Некроз розвивається з боку слизовоїоболонки, а потім розповсюджується на інші шари кишкової стінки.

Значні зміни відбуваються в паренхіматознихорганах. У печінці спостерігається застій в центральних венах із атрофією,дегенерацією і некробіозом гепатоцитів. Порушуються всі функції печінки і,насамперед, антитоксична, глікогено- і білковоутворююча. В нирках розвиваєтьсязерниста дистрофія епітелію звивистих канальців, помірна лімфоїдно-гістоцитарнаінфільтрація навколо судин. Кишкова непрохідність зумовлює значні зміни внаднирниках, підшлунковій залозі, головному і спинному мозку.

Гостру кишкову непрохідність класифікують наступним чином:

За наявністю чи відсутністю механічної перешкодина:

а) динамічну, б) механічну;

Динамічну кишкову непрохідність залежно відхарактеру змін тонусу кишкових м'язів на:

а) спастичну, б) паралітичну;

Механічну кишковунепрохідність за наявністю або відсутністю стиснення судин брижі кишки на:

а) обтураційну, б) странгуляційну, в) змішану;

За походженням: а) вроджена, б) набута;

За пасажем кишкового вмісту: а) повна, б)часткова;

За рівнем непрохідності: а) тонкокишкова (висока, низька) б) товстокишкова.

За Міжнародною Класифікацією Хвороб 10 видання кишкову непрохідністькласифікують наступним чином:

Клас XІ Хворобиорганів травлення

Блок К 55 – К 63 Іншізахворювання кишечника

К 56 Паралітичний ілеус і непрохідність кишечникабез грижі

К 56.5 Кишкові зрощення [спайки] с непрохідністю

К 56.6 Інша і непоточнена кишкова непрохідність

Блок К 90 – К 93 Іншіхвороби органів травлення

К 91.3 Післяопераційна кишкова непрохідність

У клініці гострої механічної кишкової непрохідностірозрізняють (досить умовно) три періоди.

Перший період, або початкова стадія, в залежності від видунепрохідності, продовжується від 2 до 12 годин. Домінуючим симптомом у цей період,особливо при странгуляційній непрохідності, є біль, який носить переймоподібний характер, часто ускладнюєтьсябольовим шоком. Уже в перші години від початку захворювання через втрату водирозвивається клітинна дегідратація з типовою клінічною картиною: спрага,сухість слизових оболонок і шкіри, олігоурія, підвищення рівня натрію в крові.

Другий період, або проміжна стадія,характеризується гемодинамічними порушеннями. Біль стає постійним, живітасиметричний, роздутий. Наступає повна затримка випорожнення і газів. Хвороготурбує часта блювота. Наростають ознаки зневоднення, розвивається позаклітиннагіпогідратація з гіпергідратацією клітин, що клінічно проявляється гіпотонією,сухістю слизових оболонок і шкіри, нудотою, блювотою при відсутності спраги.Період продовжується від 12 до 24 годин.

Третій період наступає в більш пізні терміни. Станхворого дуже тяжкий, лице Гіппократа, язик сухий, часта блювота з неприємнимзапахом. Появляються значні гемодинамічні порушення. Температура тіла висока.Живіт роздутий, перистальтики немає.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 612345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>