Геморагічна Кримська-Конго гарячка

Сторінка 1 з 212

Геморагічна Кримська-Конго гарячка(ГККГ, син.: кримська геморагічна гарячка, гострий інфекційний капіляротоксикоз, середньо-азіатська геморагічна гарячка, геморагічна гарячка Крим-Конго-Хазер) – гостра природно-осередкова арбовірусна хвороба, зооантропоноз з трансмісивним (кліщі) механізмом передачі, характеризується двохвильовою гарячкою, вираженою інтоксикацією, різко вираженим геморагічним синдромом, тромбоцитопенією.

Етіологія . Збудником ГККГ є РНК-вмісний арбовірус роду Najarovirus родини Bunyaviridaе, сферичної форми, має зовнішню ліпідну оболонку з двома глікопротеїдами, які і зумовлюють високу патогенну властивість вірусу та нуклеокапсид. Малостійкий у зовнішньому середовищі, при кипятінні гине моментально, а при нагріванні до 45ºС – через 2 години.

Відноситься до збудників ІІ групи патогенності.

Епідеміологія. Джерелом збудників інфекції є велика й дрібна рогата худоба (корови, вівці, кози), гризуни (зайці, миші, їжаки), птахи, у яких інфекція має безсимптомний тривалий перебіг. Додатковим резервуаром вірусу є іксодові кліщі, переважно Hyaloma plumbeum, здатних передавати збудника трансоваріально своєму потомству. Хвора людина в гарячковому періоді, що супроводжується вірусемією, також є небезпечною для оточуючих, призводячи нерідко до внутрішньолікарняного зараження (навіть спалахів) через кров, інструментарій. Розрізняють природні, напівсинантропні й синантропні вогнища (осередки) ГККГ, але кліщі разом з тваринами, на яких вони паразитують, можуть переміщатися на значні віддалі, створюючи, таким чином, нові осередки.

Механізм передачі збудників – трансмісивний, головним чином через укуси іксодових кліщів, іноді мокриць. Зараження можливе через шкіру і при контакті з інфікованою кров'ю або забруденими нею предметами, а в лабораторіях – і аспіраційним шляхом.

Сприйнятливість людей до вірусу висока, частіше хворіють сільські жителі, а при внутрішньолікарняних спалахах – медичні працівники. Після перенесеної хвороби розвивається короткотривалий (1-2 роки) імунітет.

Хворобі властива весняно-літня (травень-серпень) сезонність (найбільша напруженість сільськогосподарських робіт і активність кліщів).

Патогенез та патологічна анатомія. Вірус проникає через шкіру (іноді слизову оболонку дихальних шляхів) у клітини СМФ, де відбувається його репродукція (фаза реплікації, яка відповідає інкубаційному періоду). Після чого збудник проникає в кров, наступає фаза вірусемії, яка зумовлює гострий початок хвороби з загальнотоксичних явищ. Наступна фаза гематогенної дисемінації призводить до розвитку універсального капіляротоксикозу з ДВЗ-синдромом і некротичними та дистрофічними змінами в міокарді, печінці, нирках та наднирниках, що спричинює появу геморагічного синдрому та синдрому поліорганної патології.

Патоморфологічні зміни при ГККГ, властиві й іншим геморагічним гарячкам: капілярні кровотечі в порожнини органів, крововиливи в органи і тканини, гіперемія головного мозку й оболонок, крововиливи діаметром 1-1,5 см. в речовину мозку з її руйнуванням, численні геморагії в слизові, геморагічний висип на шкірі, дегенеративні зміни в печінці, міокарді, нирках і наднирниках, тканині мозку, в гангліях симпатичної нервової системи.

Клініка. Інкубаційний період триває 2-14 днів, в середньому 3-5 днів.

Розрізняють стертий, легкий, середньої тяжкості та тяжкий перебіг хвороби. ГККГ властива циклічність перебігу з наявністю початкового (передгеморагічного) періоду, розпалу хвороби (геморагічного періоду), періоду реконвалесценції.

При клінічно маніфестному перебігу відмічається гострий початок хвороби з явищ загальної інтоксикації, ознобу, швидкого підвищення температури до 39-40ºС, яка триває 6-8-12 днів, виражених міалгій, артралгій, інтенсивного головного болю, нерідко болю в епігастрії і попереку, іноді з появою симптому Пастернацького, різкої слабості, втрати апетиту, часом нудоти і блювання. Хворі апатичні, але нерідко відмічається і психомоторне збудження, можлива поява менінгеальних знаків (частіше в розпал хвороби). Обличчя, шия, верхня частина грудної клітки та слизові оболонки ротової порожнини, зіву гіперемійовані, губи сухі, нерідко з герпетичним висипом. Частота пульсу відповідає темспературі або має місце відносна брадикардія, артеріальна гіпертензія. В крові виявляють лейкопенію з нейтрофільним зсувом вліво, тромбоцитопенію, підвищення ШОЕ.

Початковий період триває 3-6 днів. Нерідко уже на 2-4-й день хвороби, на тлі високої, іноді двохвильової температури, гіперемія обличчя зміню-ється на блідість з одутлістю, розвиваються ціаноз губ, акроціаноз, гемора-гічний синдром: геморагічна енантема на слизовій оболонці піднебіння, геморагічний висип на бокових поверхнях грудної клітки, живота, кінцівок, особливо в пахвових і пахвинних ділянках, крововиливи в місцях ін'єкцій, а в тяжких випадках – кровоточивість ясен, крововиливи під кон'юнктиву, нерідко масивні носові, маткові, шлунково-кишкові кровотечі, кровохаркання, макрогематурія. Артеріальна гіпертензія змінюється гіпотензією, брадикардія – тахікардією, можливий колапс, нерідко констатують гепатомегалію, появу болю в животі, діарею. У дуже тяжких випадках можливе виникнення гострої ниркової недостатності з анурією, гіпера-зотемією. В крові наростають тромбоцитопенія, анемія, метаболічний ацидоз.

Тривалість періоду розпалу хвороби (або геморагічного) – 7-10 з коливаннями від 3 до 12 днів. Потім температура поступово знижується, зменшуються явища загальної інтоксикації, але період реконвалесценції досить тривалий (до 5-8 і більше тижнів) з вираженим астенічним синдромом. Іноді працездатність повністю відновлюється тільки через 1-2 роки.

Прогноз у тяжких випадках несприятливий, летальність може досягати 30-40% і більше.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>