Геморагічна гарячка Марбург

Сторінка 1 з 212

Геморагічна гарячка Марбург (син.: хвороба Марбург, геморагічна гарячка Маріді) – гостра вірусна хвороба, що характеризується тяжким перебігом, геморагічним синдромом, ураженням печінки, шлунково-кишкового тракту і центральної нервової системи, високою летальністю.

Історія. Перші спалахи захворювання виникли в 1967 році одночасно в містах Марбург і Франкфурт-на-Майні (Німеччина). Один хворий спостерігався в цей час у Югославії.

Етіологія. Віруси Марбург й Ебола подібні за своїми морфологічними властивостями, але відрізняються за антигенною структурою. Характерний їх поліморфізм; віріони можуть бути червоподібної, спіралеподібної і округлої форми. Довжина їх коливається від 665 до 1200 нм, діаметр поперечного перерізу – 70-80 нм. За ультраструктурою й антигенним складом відрізняються від усіх відомих вірусів. Віріони містять РНК, ліпопротеїн.. Віруси можуть бути виділені на морських свинках і в культурі клітин нирок зелених мавп (Vero). При культивуванні в культурах тканин вірус викликає частковий цитопатичний ефект (не постійно). Відноситься до родини Filoviridae, роду Lyssavirus.

Епідеміологія. Джерелом збудників інфекції, в основному, служили тварини – африканські зелені мавпи (25 хворих), мали місце і вторинні захворювання (6 хворих) – у двох лікарів, однієї медсестри, працівника моргу і дружини ветеринарного лікаря. З 25 первинно заражених хворих 7 чоловік померли. Надалі подібні захворювання спостерігалися в Судані (район села Маріді, через що одна із назв хвороби – гарячка Маріді), у Кенії, ПАР. Джерелом збудників інфекції і резервуаром вірусу в природі під час усіх цих спалахів були африканські зелені мавпи (Cerсopithecus aethiops), у яких інфекція може мати інапарантний перебіг. Участь інших тварин у природних вогнищах інфекції, а також шляхи передачі інфекції мавпам поки не вивчені.

Хвора людина становить небезпеку для оточуючих. Виділення вірусу відбувається з носоглотковим секретом, сечею, заразна також кров хворих. Тривалість виділення вірусу – до 3-х місяців. Інфікування людей може відбуватися повітряно-крапельним шляхом, при попаданні вірусу на кон'юнктиву, а також на шкіру (випадкові уколи голкою або порізи), не виключається можливість статевого шляху передачі інфекції (вірус виявляється в сім'яній рідині до 12 тижнів).

Патогенез. Вхідними воротами для збудника служать ушкоджена шкіра, слизові оболонки (ротова порожнина, очі). Вірус швидко проникає в кров (вірусемія) і поширюється по всьому організму з його репродукцією в різних органах і тканинах (печінка, селезінка, легені, кістковий мозок, яєчка й ін.). Вірус довготривало виявляється в крові, спермі (до 12 тижнів). Патогістологічні зміни відмічаються в печінці (ожиріння печінкових клітин, некробіоз окремих з них, клітинна інфільтрація), нирках (ураження епітелію ниркових канальців), селезінці, міокарді, легенях; характерні множинні дрібні крововиливи в різних органах (головний мозок та ін.).

Клініка. Інкубаційний період 2-16 днів. Клінічні симптоми, тяжкість перебігу і прогноз при захворюваннях, описаних як гарячка Марбург і геморагічна гарячка Маріді, нічим не розрізняються. Практично неможлива і клініко-епідеміологічна диференціація гарячок Марбург і Ебола. Продромальный період відсутній. Хвороба починається гостро зі швидким підвищенням температури тіла до високого рівня, часто з ознобом; хворі скаржаться на головний біль розлитого характеру або більш виражений у лобній ділянці, біль у грудях колючого характеру, що підсилюється при вдиху, біль за грудиною, іноді сухий кашель. З'являється відчуття сухості і біль у горлі. Відзначається гіперемія слизової оболонки глотки, кінчик і краї язика червоні. На твердому і м'якому піднебінні, язиці виникають везикули, на місці яких швидко утворюються поверхневі ерозії; але, на відміну від гарячки Ласса, вираженого некрозу не спостерігається. Тонус м'язів, особливо спини, шиї, жувальних підвищений, пальпація їх болюча. З 3-4-го дня хвороби приєднується біль у животі переймоподібного характеру. Пронос спостерігається майже у всіх хворих, триває біля тижня. Випорожнення рідкі, водянисті, нерідко продовжуються і після нормалізації температури, у половини хворих відзначається домішка крові (іноді згустками) або ознаки шлунково-кишкової кровотечі (мелена). В окремих хворих з'являється блювота з домішкою жовчі і крові в блювотних масах, вона продовжується 4-5 днів. У половини хворих на 4-5-й день хвороби на тулубі з'являється макулопапульозний (короподібний) висип. У деяких хворих на тлі макулопапульозного висипу можуть відзначатися везикульозні елементи. Висип поширюється на верхні кінцівки, шию, обличчя. Іноді турбує свербіж шкіри. При розвитку геморагічного синдрому з'являються крововиливи в шкіру, конъюнктиву, слизову оболонку порожнини рота. У цей час часті носові, маткові, шлунково-кишкові кровотечі. Наприкінці 1-го, іноді на 2-й тиждень ознаки токсикозу досягають максимальної виразності. Нерідко виникають симптоми дегідратації, інфекційно-токсичного шоку. Іноді спостерігаються судороги, втрата свідомості. У цей період хворі нерідко вмирають.

При дослідженні крові відзначаються лейкопенія, тромбоцитопенія, анізоцитоз, пойкилоцитоз, базофільна зернистість еритроцитів. Цереброспинальная рідина, навіть у хворих з явищами подразнення мозкових оболонок, залишається без змін.

Період видужання затягується на 3-4 тижні. У цей час відзначається облисіння, періодичний біль у животі, погіршення апетиту і тривалі психічні розлади. До пізніх ускладнень відносять поперечний мієліт і увеїт.

Діагноз. При розпізнаванні хвороби важливе значення мають епідеміологічні передумови (перебування в місцевостях із природними вогнищами гарячки Марбург, робота з тканинами африканських мавп, контакт із хворими). Характерна клінічна картина: гострий початок захворювання, тяжкий перебіг, наявність везикульозно-ерозивних змін слизової оболонки порожнини рота, геморагічний синдром, екзантема, пронос, блювота, зневоднення, тяжкі ураження центральної нервової системи (розлади свідомості, менінгеальний синдром), характерні зміни периферичної крові. Мають деяке значення відсутність ефекту від застосування антибіотиків, хіміотерапевтичних і протималярійних препаратів, негативні результати традиційних бактеріологічних і паразитологічних досліджень.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>