Гематологічні синдроми професійних хвороб

Сторінка 1 з 512345

Система крові надзвичайно чутко і швидко реагує на різноманітні зміни внутрішнього середовища організму, а також на вплив зовнішніх чинників, в тому числі і шкідливих факторів виробництва. Зміни крові під впливом промислових отрут можна умовно розподілити на загальні гематологічні реакції і специфічні зміни крові.

Загальні гематологічні реакції характеризуються однотипними зрушеннями у складі периферичної крові і виникають при гострій інтоксикації любою токсичною речовиною, незалежно від механізму її впливу. При цьому найбільш закономірними є зміни зі сторони білої крові, які характеризуються розвитком:

1.Інтоксикаційно-запального синдрому, який характеризується нейтрофільним лейкоцитозом із зсувом формули вліво, еозіно- та лімфопенією, моноцитозом, підвищенням ШОЕ. Якщо працюючий в силу своїх виробничих обов'язків зазнає впливу біологічного чинника – живих мікроорганізмів і в нього розвивається патологічний процес інфекційного характеру, то синдром можна розглядати в якості інфекційно-запального.

Подібні гематологічні зміни, що з'являються у найближчі години після гострої інтоксикації отрутами із різним механізмом дії, слід розглядати як результат захисної реакції організму на вплив токсичного агента. Дана відповідь пов'язана з нейрогуморальною регуляцією системи крові. При професійній патології прояви зі сторони крові у вигляді інтоксикаційно-запального синдрому можуть бути не в повному обсязі, який наведений вище, а в дещо обмеженому, редукованому вигляді.

Перераховані гематологічні зміни можуть служити лише одним із симптомів гострої інтоксикації, але вони не є вирішальними в диференціальній діагностиці.

Під специфічними змінами крові слід розуміти такі порушення в її складі, які обумовлені впливом певного шкідливого фактора виробничого середовища та, як правило, є одним із вирішальних ознак для постановки діагнозу професійного захворювання.

Як при любій патології, що зустрічається в клініці внутрішніх хвороб, в клініці професійних захворювань зі сторони системи крові спостерігається ряд синдромів, які супроводжують або є характерними проявами впливу шкідливих факторів виробництва на організм працівника.

2. Анемічний синдром, анемія – група патологічних станів, що характеризуються зниженням вмісту гемоглобіну в одиниці об'єму крові, частіше при одночасному зменшенні кількості еритроцитів.

По класифікації, що створена з урахуванням етіології і механізму розвитку хвороби, розрізняють три групи анемій.

І. Анемії внаслідок крововтрат (постгеморагічні анемії).

ІІ. Анемії, що виникають внаслідок порушень у процесі утворення еритроцитів.

ІІІ. Анемії, що виникають внаслідок підвищеного руйнування еритроцитів (гемолітичні).

Крім того, анемії можуть бути набутими і спадковими, гострими і хронічними. По насиченості еритроцитів гемоглобіном розрізняють гіперхромні, нормохромні і гіпохромні анемії).

В клініці професійних захворювань зустрічаються анемії, що відносяться до ІІ і ІІІ пункту наведеної вище класифікації. Всі вони відносяться до набутих, бо виникли в процесі виробничої діяльності, можуть бути гострими і хронічними і в більшості випадків є гіпохромними.

В гематологічній або терапевтичній практиці гіпохромними можуть бути постгеморагічна анемія (в основному хронічні), залізодефіцитна анемія і гемолітичні анемії (спадкового характеру).

Виходячи із наведеного вище, в загальному понятті анемічного синдрому в професійній патології можна виділити окремо:

- синдром гіпохромної анемії. Він є характерним для гострих отруєнь сірковуглецем, сполуками миш'яку та хронічних інтоксикацій свинцем, ртуттю, ртутьорганічними пестицидами, хлорорганічними пестицидами, миш'яком та миш'якмісткими сполуками, карбаматами, нітро- та хлорпохідними фенолу, компонентами фосфорних і азотних добрив, сірковуглецем, амідо- та нітропохідними бензолу.

Найбільш цікавими в даному випадку із професійних захворювань є хронічні інтоксикації свинцем з порушенням синтезу порфирінів і гема. В результаті виникає можна сказати особлива форма анемії. Вона характеризується чотирма основними характеристиками: гіпохромна (із зниженим кольоровим показником), гіперсидеремічна (підвищений вміст заліза в плазмі крові), сідероахрестична (порушенням синтезу порфирінів і гема з толерантністю до лікування препаратами заліза), сідеробластна (утворенням сідеробластів у кістковому мозку).

В результаті впливу свинцю в еритроцитах накопичується невикористані в синтезі гема протопорфірін і залізо. В сечі збільшується кількість – дельта-амінолевуленової кислоти і копропорфіріна. Копропорфірін забарвлює сечу в червоний колір. Спостерігається компенсаторний ретикулоцитоз, в крові відмічається базофільна зернистість еритроцитів та сідероцити (еритроцити із великим включенням заліза). Наявність збільшеного вмісту заліза в крові відрізняє анемію, викликану впливом свинцю від інших гіпохромних анемій (постгеморагічної, залізодефіцитної). Крім того, при гіпохромних анеміях, що перебігають з високим вмістом заліза, відсутні симптоми, які властиві тільки дефіциту заліза – м'язова слабкість та різноманітні трофічні розлади – сухість шкіри, тріщини на поверхні шкіри рук і ніг, ангулярний стоматит, випадіння волосся, ламкість нігтів, перекручування смаку (pica chlorotica).

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 512345

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>