Гарячка Ебола

Сторінка 1 з 212

Гарячка Ебола – гостра вірусна висококонтагіозна конвенційна хвороба, характеризується тяжким перебігом, розвитком геморагічного синдрому, високою летальністю.

Історичні дані. У 1976 р. на півдні Судану і в Північному Заїрі спалахнула епідемія геморагічної гарячки з дуже високою летальністю: у Судані занедужало близько 300 чоловік, померло 151, у Заїрі занедужало 237, з яких померло 211 чоловік. Вірус був виділений у місцевості біля ріки Ебола в Заїрі, звідси назва – вірус і гарячка Ебола.

Етіологія. Збудник геморагічної гарячки Ебола (Ebolavirus) за своїми морфологічними властивостями не відрізняється від вірусу Марбурга, але має іншу антигенну структуру, належить до роду Marburg-virus, родини Filoviridae.

Епідеміологія. Резервуаром вірусу в природі вважаються гризуни, що живуть біля житла людини. Хвора людина становить високу небезпеку для оточуючих, особливо персоналу лікарень. Вірус у хворих знаходиться в крові, виділяється з випорожненнями, сечею впродовж 3 тижнів. Можлива передача інфекції при безпосередньому тісному і тривалому контакті з хворими через забруднені кров'ю і виділеннями руки, предмети догляду, недостатньо простерилізовані голки й інші інструменти. Сприйнятливість висока, однак діти заражаються рідше дорослих. Хвороба схильна до епідемічного поширення, хоча епідемії розвиваються відносно поступово з інтервалом між окремими випадками хвороби в кілька днів. Спалахи часто носять внутрішньогоспітальний характер з зараженням у першу чергу медичного персоналу, який обслуговує хворих.

Патогенез і патологічна анатомія гарячки Ебола в загальних рисах співпадають з такими при гарячці Ласса. Воротами інфекції є слизові оболонки респіраторного тракту і мікротравми шкіри. На місці вхідних воріт інфекції видимих змін не виникає. Характерна швидка генералізація процесу з розвитком загальної інтоксикації і тромбогеморагічного синдрому, однак в ендемічних районах можливий легкий і навіть безсимптомний перебіг інфекції.

Клініка. Інкубаційний період продовжується від 4 до 14 днів. У клінічній симптоматиці гарячка Ебола подібна до гарячок Ласса і, особливо, Марбург. Захворювання починається гостро, навіть раптово з підвищення температури до 38-39оС тривалістю до 5-7 днів, сильного головного болю, спочатку в лобній, а потім і в потиличній ділянках, артралгій, міалгій, болю в животі, діареї, а в наступні дні – і блювання, в результаті чого можливий розвиток дегідратації. Трохи пізніше з'являється сухий кашель і колючий біль у грудній клітці. Досить часто розвиваються розлади психіки: неадекватна поведінка, збудження, навіть агресивність. На 5-7-й день хвороби з'являється макулопапульозний (короподібний) висип, переважно на згинальних поверхнях передпліч і верхній частині гомілок та в нижній частині живота, після зникнення якого відмічається лущення шкіри.

Геморагічний синдром виявляється практично у всіх хворих у вигляді носових кровотеч, кривавої блювоти, маткових кровотеч, крововиливів у місцях ін'єкцій, у вагітних часто настає викидень. Гематурія зустрічається рідко.

При дослідженні крові відзначається нейтрофільний лейкоцитоз, тромбоцитопенія, анемія.

Смерть настає, звичайно, на 2-му тижні хвороби на тлі кровотеч і шоку. Летальність перевищує 50%. При сприятливому перебігу одужання тривале з вираженим астенічним синдромом.

Діагноз. Розпізнавання ґрунтується на характерній клінічній симптоматиці, наведеній вище, й епідеміологічних даних (перебування в ендемічній місцевості, контакти з хворими та ін.). Специфічні лабораторні дослідження допускаються лише в спеціально обладнаних лабораторіях: виділення збудника з крові та його ідентифікація, виявлення специфічних антитіл у сироватці крові за допомогою непрямої реакції імунофлуоресценції (НРІФ). Забір матеріалу від хворого, його транспортування проводиться тільки працівниками спеціальних лабораторій з урахуванням відповідних вимог при роботі з особливо небезпечними інфекціями.

Диференціальний діагноз проводиться з кором, геморагічними гарячками Крим-Конго, Ласса, герпетичною ангіною та ін.

Кору властиві чітка циклічність перебігу з наявністю катарального періоду тривалістю 3-4 дні (поява та швидке прогресування риніту зі значними виділеннями з носа, спочатку слизистого, потім слизистогнійного характеру, ларинготрахеобронхіту з інтенсивним, часто малопродуктивним кашлем, охриплістю голосу, сухими хрипами над легенями, двостороннім кон'юнктивітом, склеритом, плямами Бельського-Філатова-Копліка – сірувато-білих крапчастих утворень на слизових оболонках щік на рівні корінних зубів, оточених червоним вінчиком, плямистої енантеми на слизовій м'якого і твердого піднебіння без явищ везикульозно-ерозивного стоматиту), наступною появою плямисто-папульозного висипу на шкірі, його чіткою етапністю, наростанням явищ інтоксикації, відсутність геморагічного синдрому та ураження шлунково-кишкового тракту, епідеміологічні дані (спілкування з хворими на кір за 10-14 днів до захворювання).

При геморагічній гарячці Ласса, на відміну від гярячки Ебола, нерідко має місце короткочасний (2-3 дні) період продрому, у розпал хвороби виражені явища виразково-некротичного стоматиту і фарингіту, генералізована лімфаденопатія, на тлі плямисто-папульозної екзантеми часом з'являються везикули, у тяжких випадках – набряки, асцит, гідроторакс, ниркова або нирково-печінкова недостатність. При дослідженні крові відмічають анемію, лейкоцитоз зі зсувом лейкоформули вліво, тромбоцитопенію.

Геморагічна Крим-Конго гарячка відрізняється трансммісивним механізмом передачі, раптовим початком з виражених явищ загальної інтоксикації, нерідко відмічається збудження, гіперемія обличчя, шиї, верхньої частини тіла, різка гіперемія слизової оболонки ротової порожнини при відсутності везикульозно-ерозивного стоматиту і фарингіту. ГККГ не властиві ураження органів дихання, шлунково-кишкового тракту, ниркова недостатність.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 212

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>