Епілепсія. Епілептичний статус

Сторінка 1 з 3123

Епілепсія – це прогредієнтне нервово-психічне захворювання, що виявляється нападами (судомними, сенсорними чи їхніми психічними еквівалентами) і специфічними змінами особистості (епілептичний характер та епілептичне недоумство).

За даними світової статистики на епілепсію страждають 0,6-0,7% населення земної кулі, здебільшого чоловіки. Майже у 75% випадків захворювання починається у віці до 20 років.

Етіологія та патогенез епілепсії . Етіологічні чинники епілепсії можна розділити на спадкові (підвищена судомна готовність) та екзогенні (пов’язані з органічними ураженнями головного мозку). Відомо, що епілепсія здебільшого починається у дитячому віці, оскільки ще до народження плід зазнає великої кількості негативних впливів так званих ембріональних чинників, які можуть спричинити це захворювання (гіпоксія плода, черепно-мозкові травми плода, нейроінфекції у дитини, інфекції, інтоксикації та травми у матері). Інфекційні захворювання є одним із провідних етіологічних чинників розвитку епілепсії і у дорослих.

Епілепсія є поліетіологічним, але монопатогенетичним захворюванням. У патогенезі цієї хвороби виділяють церебральний і загальносоматичний компоненти. Церебральний компонент полягає в змінах у головному мозку з утворенням у ньому епілептогенного, а далі – й епілептичного вогнища.

Епілептогенне вогнище є джерелом збудження нейронів внаслідок їх органічного ураження. Для локалізації цього вогнища оточуючі нейрони створюють навколо нього захисну зону негативної індукції. Якщо вона стає неефективною, то навколишні нейрони переходять у перезбуджений стан, тобто, виникають епілептичні розряди – гіперсинхронізовані біоелектричні потенціали (гіперполяризація синаптичних мембран), що на ЕЕГ мають вигляд високоамплітудних синхронних коливань.

Епілептичне вогнище – це група нейронів, які втягнуті у фокальний епілептичний розряд. Іноді можуть виникати вторинні “дзеркальні” епілептичні вогнища, що не згасають за зниження активності первинного. Це зумовлює поліморфізм клінічних виявів епілепсії.

Загальносоматичний компонент патогенезу полягає у різних за рівнем порушеннях білково-азотистого обміну, ендокринного балансу, мінерального обміну та метаболізму у мозковій тканині.

Класифікація . Як відомо, епілепсію традиційно розділяють на так звану генуїнну (есенціальну) та симптоматичну.

Генуїнна епілепсія – це хвороба без виясненої етіології або переважно спадкового походження з наявністю в клінічній картині генералізованих приступів і специфічних, схильних до прогресування, змін особистості.

Симптоматичною епілепсією називають судомні напади і специфічні зміни особистості, які виникають при поточних органічних захворюваннях головного мозку (нейроревматизм, нейросифіліс, пухлини головного мозку тощо) і при резидуальних енцефалопатіях, обумовлених віддаленими наслідками мозкових інфекцій, травм, інтоксикацій.

На сьогодні, окрім епілепсії як прогредієнтної хвороби, виділяють такожепілептиформний синдром – непрогредієнтну судомну реакцію організму на патогенний вплив.

Найбільш частими і характерними виявами епілепсії є різноманітні пароксизмальні розлади – раптові, скороминучі моторні, сенсорні чи психічні порушення. Серед них виділяють (за В.В.Ковальовим, 1979):

І. Генералізовані (центренцефалічні, поширені) напади

А. Первинно-генералізовані (без аури).

Б. Вторинно-генералізовані (з аурою).

1. Великі судомні напади:

- розгорнутий;

- абортивний.

2. Малі (безсудомні напади):

-  абсанс (простий і складний);

- пікнолептичний;

- міоклонічний (імпульсивний);

- акінетичний (пропульсивний).

3. Епілептичний стан:

- великих судомних нападів;

- малих нападів.

ІІ. Вогнищеві (фокальні, парціальні) напади

1. Моторні пароксизми:

-  джексонівський;

- адверсивний;

- психомоторний.

2. Сенсорні пароксизми (галюцинаторні, ілюзорні, елементарні):

- соматосенсорні;

- зорові;

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>