Екстрапірамідна система

Сторінка 1 з 3123

Головною складовою екстрапірамідної нервової системи є стріо-палідарна система, яка морфологічно поділяється на стріарну і палідарну. 

Палідарна система, філогенетично більш стара, включає в себе латеральну і медіальну бліді кулі, чорну речовину, червоне ядро, субталамічне ядро, пластинку даху середнього мозку, ядра медіального повздовжнього пучка (ядра Даркшевича). 

Стріарна система є філогенетично «молодшою» і включає хвостате ядро і шкаралупу. В стріарній системі існує соматотопічний розподіл: в передніх відділах – голова, в середніх – верхня кінцівка і тулуб, в задніх відділах – нижня кінцівка. 


Всі аферентні системи стріопалідума закінчуються в смугастому тілі. В цю систему входять шляхи від більшості ділянок кори мозку, серединно розташованих ядер зорового горба, компактної зони чорної субстанції і ядер серединного шву середнього мозку. Від смугастого тіла шляху ідуть тільки в латеральну і медіальну бліді кулі і ретикулярну зону чорної субстанції, від яких, в свою чергу, починаються основні еферентні шляхи екстрапірамідної системи до ядер покришки середнього мозку і мозкового стовбура, а від них до рухових нейронів спинного мозку у складі нігро-ретикулярно-спинномозкового і палідо-ретикулярно-спинномозкового трактів.

Екстрапірамідна система – це всі рухові утворення нервової системи, шляхи яких не проходять через піраміди довгастого мозку, тобто всі рухові системи мозку, які не відносяться до пірамідної відносяться до екстрапірамідної системи.

Екстрапірамідна система представлена на всіх рівнях нервової системи.

На рівні кори - це премоторна ділянка – ділянка лобної долі, яка розташована перед централ ь ними звивинами.

На рівні підкірки представництво екстрапірамідної системи найбільше. Тут вона представлена базальними вузлами. До базальних вузлів відносять смугасте тіло ( corpus striatum ), яке складається з хвостатого ядра, лушпини, та блідої кулі, яка в свою чергу складається з двох відділів – медіального та латерального члеників. Хвостате ядро та лушпина, хоча і розділені передньою ніжкою внутрішньої капсули, настільки близькі за своєю будовою та функціями, що є по суті единим утворенням.

З онтогенетичних позицій хвостате ядро та лушпина відносять до нової підкірки – до неостріатума. А бліду кулю разом з деякими утвореннями стовура мозку, а саме з чорною речовиною та червоними ядрами – до старої частини підкіри – до палеостріатума. Хвостате ядро та лушпина складаються з великої кількості мілких та крупних клітин та невеликої кількості нервових волокон. Бліда куля містить відносно мало крупних клітин і велику кількість нервових волокон. Тому вона і називаеться блідою. Бліда куля разом з лушпиною мають ще стару описову назву – сочевицеподібного ядра (чечевицеобразного ядра) – nucleus lentiformis .

На рівні стовбура мозку екстрапірамідну систему представляють червоні ядра, чорна речовина, ретикулярна формація, мозочок, субталамічне ядро та інші утворення.

На рівні спинного мозку екстрапірамідна система представлена гама-мотонейронами.

Екстрапірамідна система функціонує в постійному та тісному контакті з корою півкуль, зоровим горбом, гіпоталамусом та мозочком, звідки вона безперервно отримує багаточисельні та різноманітні імпульси. Так, від премоторної зони кори ідуть потужні кірково-палідарні та кірково-нігральні шляхи. З їх допомогою відбуваеться підключення екстрапірамідного імпульсу до кожного імпульсу довільного руху.

Через шляхи, які з’єднують базальні вузли з таламусом екстрапірамідна система отримує необхідну для виконання рухів аферентну інформацію.

Основні функції екстрапірамідної системи:

1. Міостатична функція, або по-іншому функція регуляції тонусу м’язів. Завдяки цьому екстрапірамідна система підготовлює м’язи для виконання довільних рухів, пов’язаних з діяльністю пірамідної системи. В нормальних умовах ця функція екстрапірамідної системи є непомітним, але обов’язковим компонентом будь-якого рухового акту. Міостатична функція робить руховий акт плавним, гнучким, точно зпівсталвеним в часі та просторі, забезпечуючи оптимальну позу та найбільш вигідне положення окремих м’язових груп для виконання конкретного руху. В цілому можна сказати що постава людини залежить від тонусу екстрапірамідної системи.

2. Участь в реалізації так званих психорефлексів. Завдяки тісним звязкам з зоровим бугром та гіпоталамусом, тобто утвореннями які відіграють велику роль в емоційно-афективному житті та вегетативних реакціях, екстрапірамідна система здійснює виразні, мімічні рухові акти і так звані психорефлекси (сміх, плач). Тобто наша міміка в різних життевих ситуаціях – це також функція екстрапірамідної системи.

3. Участь в реалізації складних рефлекторних рухів оріентовного та захисного характеру, які виникають інстинктивно, без участі свідомомсті.

4. У часть в реалізації завчених, стереотипних, автоматизованих дій. Тобто гра на музикальних інструментах та інші складні професійні дії, які виконує людина не задумуючись, автоматично – все це здійснюється екстрапірамідною системою.

Отже, виходячи з перерахованих функцій екстрапірамідної системи при досліджені її функції звертають увагу на:

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>