Дезінсекція. Дератизація

Сторінка 1 з 3123

Дезінсекція – це комплекс заходів, засобів і способів боротьби з комахами, серед яких є і переносники інфекційниххвороб.

До числа цих заходів належать насамперед утримання в чистоті помешкань і території, у відповідності до санітарних норм – місць громадського користування, сміттєзбирачів, водоймищ тощо. Важливе значення має дотримання правил особистої і суспільної гігієни. З профілактичною метою закривають вікна сітками і вдаються до засобів індивідуального захисту від літаючих комах.

Винищувальні дезінсекційні заходи спрямовані на знищення членистоногих на всіх стадіях їхнього розвитку і у всіх місцях їх існування. Способи боротьби з комахами поділяються на механічні, фізичні, хімічні і біологічні.

До механічних способів дезінсекції належать звільнення предметів від членистоногих за допомогою пиловсмоктувача, витрушування, виловлювання й інших прийомів. Так, для вилову і знищення мух використовують мухоловки, липкий папір, хлопавки і таке інше.

Фізичніспособи дезінсекції передбачають застосування високих температур (вогонь, гаряче повітря, водяна пара, окріп), зокрема спалювання малоцінних речей і сміття, прасування одягу.

Хімічні способи включають застосування отруйних для комах хімічних речовин (хлорорганічні, фосфорорганічні, карбамати, піретроїди й ін.). Хімічні речовини, що призначені для знищення комах, називаються інсектицидами, кліщів – акарицидами; личинок членистоногих – ларвіцидами, їх яєць – овіцидами. Крім ого, є речовини, які відлякують членистоногих – репеленти.

Залежно від шляху проникнення інсектицидів в організм комах і механізму їх дії, вони поділяються на 3 групи: контактні шроникають крізь зовнішні покриви: кишкові (потрапляють через кишки разом з водою та їжею) і фуміганти (проникають через дихальні шляхи членистоногих). Деякі інсектициди можуть одночасно діяти як контактні і як фуміганти, їх застосовують у вигляді чистих порошків, дуетів (суміш інсектицидного порощку з нейтральною порошкоподібною речовиною), розчинів, емульсій суспензій, аерозолів, гранул, принад.

Найпоширенішими є такі засоби дезінсекції:

1. Фосфорорганічні сполуки.

Хлорофос – використовують у вигляді розчинів, аерозолів. Впливає через кишки і контактним шляхом, спричиняючи через 5-8 хв. паралітичний ефект. Високоефективний проти тарганів, клопів, бліх, кліщів, мух.

ДДВФ (дихлофос) – 90-97 % концентрат, використовують у 2 % аерозолях, 1% принадах, 0,5 %розчинах. Діє контактно на тарганів, комарів, москітів, мух.

Карбофос (малатіон) — 30-60 % концентрат. Дія контактно-кишково-фумігаційна. Є універсальним інсектицидом. Використовується у виді 0,15 % 0,5-1%, 2 % та 3 % водної емульсії.

Трихлофос (трихлормепгафос-3) – 30-50 % емульсія, діє контактно-фумігаційно на клопів (0,2 % розчин), бліх (0,2 % емульсія), кліщів, комарів та мух (0,1-1 %).

Метилацетофос – використовується у виді 5 % дусту (проти тарганів), мазі, шампуню (як протипедикульозний і протикліщовий засіб). Дія контактна.

Метилнітрофос (метатіон) — випускається у виді З0 % концентрату. Дія контактна.0,5-1 % водна емульсія ефективна проти кліщів, 0,05-0,1 % – проти личинок комарів і москітів.

Дифос, сульфідофос і дикрезил – діють контактно, переважно проти клопів (0,3 % емульсія), бліх (0,03 %), комарів (0,012-0,024 %) й мух (0,5 %).

2. Хлоровані вуглеводні.

Дихлордифенілтрихлоретан (ДДТ) та гексахлоран (гексахлорцик-логексан, ГХЦГ) – належать до отрут контактної та кишкової дії. Застосування ДДТ і ГХЦГ із значними обмеженнями дозволено тільки за показаннями для боротьби з окремими групами членистоногих (кліщі, москіти,комарі), що живляться кров'ю, для знищення яких немає рівноцінних замінників. У зв'язку з екологічною небезпекою промислове виробництво цих препаратів припинено.

3. Рослинні інсектициди та синтетичні піретроїди.

Піретрум – контактна отрута для тарганів, клопів, бліх (порошок) і мух (аерозоль «Піретроль Л»).

«Ріапан» – 0,5 % дуст, що застосовується проти тарганів, клопів, бліх, вошей, кліщів.

4. Репеленти - речовини, що відлякують членистоногих від людей, тварин і місць їх проживання. Наносять на відкриті частини тіла, одяг, палатки, сітки тощо. Репеленти використовують у виді лосьйонів, мазей, кремів, аерозолів. Найчастіше застосовують такі препарати: бензимін (відлякує комарів, мошкару), диметилфталат (відлякує комарів,москітів), «ДЕТА» (проти ґедзів, кліщів), «Редет» (лінімент проти літаючихкровосисних комах).

Крім зазначених препаратів, за даними ВООЗ, у боротьбі з окремими видами членистоногих можна використовувати:

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>