Бешиха

Сторінка 1 з 3123

Бешиха (erysipelas) – гостре інфекційне захворювання, що викликається переважно β – гемолітичним стрептококом групи А, характеризується розвитком серозного, серозно-геморагічного запаленням певної ділянки шкіри, інколи слизових, за-гальнотоксичними явищами, гарячкою, рецидивами.

Бешиха відома з давніх часів. У працях Гіппократа детально описано клінічну характеристику цього захворювання. Припущення щодо контагіозності хвороби вперше висловив у XVIII ст. J. Hunter, а у XIX ст. М.І Пірогов спостерігав чимало випадків бешихи серед поранених у госпіталях. В.В Лукомський (1874) виявив у хворих на бешиху дрібні мікрококи (стрептококи). Збудника у чистій культурі було виділено A. Fehleisen (1882).

Етіологія. β-гемолітичний стрептокок групи А – грампозитивний мікроорганізм, факультативний анаероб, стійкий за низьких температур, чутливий до нагрівання та дії дезінфікуючих речовин. Патогенні штами утворюють капсулу. Основний чинник патогенності – білок М, розташований на поверхні клітинної стінки, а також гемолізини, гіалуронідаза, протеази тощо. Завдяки алергенним властивостям стрептококи проявляють виражену сенсибілізуючу дію на організм.

Епідеміологія. Джерелом збудників інфекції є хворі на стрептококову інфекцію – бешиху, ангіну, скарлатину, фарингіт, отит, синусит, пневмонію, стрептодермію тощо або носії, в організмі яких стрептокок може тривало зберігатися (частіше на мигдаликах. Зараження відбувається через ушкоджену шкіру або слизові оболонки. За хронічної стрептококової інфекції можливий гематогенний і лімфогенний шляхи зараження, особливо за рецидивуючої бешихи. Контагіозність незначна. Хвороба має спорадичний характер, частіше зустрічається влітку та восени. Переважно хворіють жінки, особи старшого віку. Імунітет після перенесеної інфекції не формується.

Патогенез. β-гемолітичний стрептокок аплікується на ушкоджену шкіру та слизові оболонки. Умовою виникнення захворювання є попередня сенсибілізація організму стрептококовими антигенами. В подальшому відбувається розмноження стрептокока з виділенням ними факторів патогенності і метаболітів, що викликає при цьому місцеву запальну реакцію. В зоні розмноження стрептококів виникають набряк, гіперемія, інфільтрація тканин, місцеве порушення лімфо – й кровообігу. Проникнення біологічно активних речовин стрептококів у кров сприяє розвитку загальнотоксичних реакцій. Із зниженням реактивності організму за межі вогнища можуть проникати не тільки токсини стрептококів, а й самі збудники, утворюючи вторинні вогнища. Очищення зони запалення й одужання настає під дією фагоцитів. Однак, збереження стрептококу у вигляді L форм обумовлює в подальшому рецидиви хвороби. Повторна бешиха зумовлена, переважно, реінфекцією іншими сероварами стрептокока. Виникненню рецидивів сприяють як значне зниження секреції глюкокортикостероїдів, так і порушення інактивації і підвищене утворення тканинних біологічно активних речовин, що призводять до стійких розладів лімфообігу, і врешті-решт зумовлюють розвиток слоновості.

Патологічна анатомія. Найхарактерніші для хвороби зміни спостерігаються в уражених ділянках шкіри й слизових оболонках з яскраво вираженим серозним або серозно-геморагічним запаленням. За еритематозної бешихи спостерігається нерівномірне потовщення епідермісу за рахунок набряку та ділянок гіперпластичного розростання клітин шипуватого й базального шарів. У дермі набряк більш виражений, ніж в епідермісі. Судини розширені, спостерігається навколосудинна інфільтрація лімфоїдними і гістіоцитарними клітинами. За бульозно-геморагічної бешихи виникає виражений набряк, некробіоз і некроз тканин, спостерігається геморагічний ексудат.

Клініка. Інкубаційний період триває від декількох годин до 6-7 днів. За клінічними проявами бешихи розрізняють: еритематозну, еритематозно-бульозну, еритематозно-геморагічну, бульозно-геморагічну, флегмонозну, некротичну форми. За перебігом хвороби: первинна (захворювання виникає у людей, які раніше не хворіли); рецидивуюча (процес виникає на одному й тому ж місці); повторна (виникає на інших ділянках шкіри). За поширеністю процесу: лока-лізована, поширена (мігруюча), метастатична. За ступенем тяжкості: легка, середньої тяжкості, тяжка.

Первинна бешиха виникає внаслідок первинного екзогенного інфікування. Під повторною бешихою розуміють захворювання, яке виникло через 2 роки від первинного на інших ділянках шкіри. Рецидивуюча бешиха виникає в найближчі 2 роки після першого захворювання на тій же ділянці шкіри.

Хвороба починається гостро з ознобу, підвищення температури тіла до 38-40°С. Турбує сильний головний біль, загальна слабість, іноді нудота, блювання, відчуття розпирання і біль у ділянці шкіри на місці майбутнього ураження. Міс-цеві зміни спостерігаються одночасно або через декілька годин, іноді на другу добу від початку хвороби.

Еритематозна форма характеризується обмеженою ділянкою гіперемії шкіри з нерівними, чіткими краями у вигляді язиків полум'я. Шкіра інфільтрована, напружена, набрякла, гаряча на дотик. Гіперемія і болючість збільшуються від центру до периферії. Набряк найбільш виражений у місцях з розвинутою підшкірною клітковиною. Характерним є розвиток регіонарного лімфаденіту.

Еритематозно-бульозна форма. На набряклій гіперемійованій поверхні відбувається відшарування епідермісу від дерми з утворенням під ним порожнин (бул), різними за розмірами, інколи досить значними, із прозорим вмістом, іноді декілька міхурів зливаються разом. За підсихання пухирів на поверхні шкіри утворюються бурі кірки. За пошкодження пухирів із них витікає ексудат. На їхньому місці з'являються ерозії, без утворення в майбутньому рубців, а в тяжких випадках можуть формуватися трофічні виразки.

Бульозно-геморагічна форма характеризується утворенням геморагічного ексудату і фібрину в пухирях. За розриву пухирів виникають глибокі ерозії, загоювання яких відбувається повільно. Кірочки мають темний кольор, товсті.

Флегмонозна форма – одна із тяжких форм бешихи, для якої характерна наявність гною в пухирях на тлі різко вираженої інтоксикації. Можливий розвиток сепсису.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>