Аномалії положення та розвитку жіночих статевих органів

Сторінка 1 з 612345...Остання »

Нормальне положення жіночих статевих органів.

Матка, а разом з нею яєчники та маткові труби, мають фізіологічну рухливість, хоча екскурсія матки є обмеженою. Фізіологічна рухливість матки сприяє нормальному перебігу вагітності і пологів, а також створює умови для правильного функціонування статевого міхура та кишечника. Обмежена рухливість матки або повне обмеження її рухливості є патологічним явищем, яке виникає внаслідок наступних захворювань: запальних процесів, пухлин матки, яєчників, запущенні форми раку).

Надмірна рухливість матки залежить від зниженого тонусу останньої та її зв’язкового апарату і належить до патології.

При бімануальному обстеженні матку можна змістити в деяких межах вверх, вниз, допереду, дозаду, вправо і вліво, але після цього вона знову повертається в початкове положення. Положення статевих органів змінюється з віком. В дитинстві матка розміщується вище входу в малий таз. В старечому віці, в зв’язку з атрофією статевих органів, матка розміщується глибоко в тазу, відхиляючись дозаду.

Типовим прийнято вважати положення статевих органів у здорової, невагітної жінки, яка займає вертикальне положення, при ненаповнених сечовому міхурі і прямій кишці: матка при цьому положенні знаходиться в центрі малого таза на однаковій віддалі від симфізу та крижів, від правої та лівої стінки тазу. Дно матки не виступає вище порожнини входу в малий таз, вагінальна частина шийки матки і зовнішнє вічко шийкового каналу знаходяться приблизно в одній площині, що проходить через спінальну лінію.

Дно матки обернено допереду та доверху, вагінальна частина – донизу і дозаду, зовнішнє вічко цервікального каналу дотикається до стінки вагіни в ділянці заднього склепіння. При такому положенні матки тіло і шийка находиться в одній площині (anteversio) з тупим кутом, відкритим допереду (anteflexio).

Вагіна знаходиться в порожнині малого таза і розміщується косо в напрямку донизу і допереду, доверху і дозаду. Передня та задня стінки вагіни з’єднуються на рівні заднього склепіння. Маткові труби виходять від верхньобокових відділів матки. Розміщуючись в верхніх відділах широкої зв’язки, вони йдуть горизонтально в напрямку бокових стінок таза: на рівні яєчників вигинаються вниз і дозаду, внаслідок чого їх ампулярні кінці наближаються до яєчників.

Яєчники розташовуються в задніх листках широкої зв’язки і прилягають до очеревинного покриву задньої стінки малого таза.

Сечовий міхур розміщується позаочеревинно, своєю основою прилягає до передньої стінки вагіни, уретра проходить в товщі середньої та нижньої третин вагіни. При нормальному положенні матки передня її поверхня дотикається до сечового міхура. Пряма кишка розташовується позаду вагіни. Внизу між прямою кишкою та стінкою вагіни знаходяться м’язи і фасції промежини, в середній частині – рихла клітковина (septum recto-vaginale).

Верхня частина задньої поверхні вагіни покрита очеревиною, що вистиляє прямокишково-матковий простір (excavatio recto-uterina).

Аномалії положення статевих органів у жінок

Класифікація. Наведена нижче класифікація аномалій положення статевих органів враховує клінічні форми зміщення матки, вагіни та сусідніх органів.

Аномаліями положення матки прийнято вважати її відхилення, що виходять за межі фізіологічного, а також порушення нормального співвідношення між окремими її частинами, тілом та шийкою матки.

Зміщення матки по вертикальній осі (вверх і вниз)

Підняття матки (elevaсtio uteri). Матка зміщена вверх, дно її розміщується вище площини входу в малий таз, вагінальна частина шийки матки – вище спінальної лінії; при вагінальному дослідженні матка важко досягається.

Опущення матки (descenses uteri). Матка розташовується нижче нормального рівня, вагінальна частина шийка матки (зовнішнє вічко) – нижче спінальної лінії, однак із статевої щілини не показується навіть при натужуванні.

Випадання матки (prolapsus uteri). Матка зміщена вниз, частково або повністю виходить за межі статевої щілини. Розрізняють повне і неповне випадання матки.

Неповне випадання матки із статевої щілини. Виходить тільки вагінальна частина шийки матки, тіло матки розміщується за межами статевої щілини, інколи може спостерігатися подовження шийки матки (elongatio colli uteri).

Випадання матки вважають повним в тому випадку, коли шийка та тіло матки розміщуються нижче статевої щілини, що, як правило, супроводжується випаданням стінок вагіни. При цьому подовження шийки матки не зустрічається, співвідношення між тілом матки і шийкою збережені.

Виворіт матки (inversio uteri). Серозна оболонка розміщується всередині, слизова – ззовні, тіло матки – нижче шийки. Матка вивертається, як палець в рукавичці, у вагіну.

Зміщення матки навколо поздовжньої осі може бути у двох формах: 
1. Перекрут матки (тіла і шийки), поворот матки (rotalio uteri) навколо вертикальної осі справа наліво або навпаки.

2. Перекрут матки (torsio uteri), поворот тіла матки по вертикальній осі в ділянці нижнього сегмента матки при нерухомій шийці.


Зміщення матки по горизонтальній осі.

І. Є чотири види зміщення всієї матки (тіла і шийки) стосовно провідної осі таза (positio uteri):

1. Аntepositio – вся матка зміщена допереду

2. Retropositio – матка зміщена дозаду

3. Dextropositio – матка зміщена вправо

4. Sinistropositio – матка зміщена вліво.

Нахил матки (versio uteri). Тіло матки зміщується в один бік, шийка матки – в протилежний.

При фізіологічному anteversio тіло матки відхилене допереду і доверху, шийка матки – дозаду і донизу, при вертикальному положенні жінки тіло матки розміщене вище шийки матки. 
 Патологічний нахил матки:

а) anteversio буде патологічним, якщо воно залишається стаціонарно, причому виражене настільки сильно, що тіло матки направлене допереду і донизу, а шийка – дозаду і доверху.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 612345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>