Анемії у дітей

Сторінка 1 з 912345...Остання »

Анемія – частіше симптом хвороби, а не окрема нозологічна форма, часто вона спричиняє погіршення функції інших органів. За даними ВООЗ 65% усіх гематологічних захворювань – анемії. Анемія – це зменшення об’ємної частки еритроцитів у крові, але на практиці застосовують доступніші методики для виявлення анемічного синдрому, оцінюючи кількість еритроцитів, вміст гемоглобіну ( Hb ) або гематокрит ( Ht ). Однак ці дані треба завжди оцінювати, пам’ятаючи про їх ймовірну помилковість – наприклад при зневодненні всі ці показники є хибно завищеними та, навпаки, при “нормативному” їх значенні анемія все ж наявна у дітей з ціанотичними вадами серця тощо. Тому зазвичай а немію визначають як стан, при якому більше ніж на два стандартних відхилення зменшується вміст Hb та/або кількість еритроцитів чи гематокрит в порівнянні до середньої величини віково-статево-расової норми в одиниці об’єму крові.

Окремі гематологічні показники

Еритроцити: 3,7-5,3 Т/л у дітей віком до 6 років, 4,0-5,2 Т/л – у дітей після 6 років. У новонароджених – 5,4-6,6 Т/л.

Нижня межа рівня гемоглобіна капілярної крові удітей віком до 6 років дорівнює 110 г/л, а після 6 років – 120 г/л. У новонароджених нормальним вважається рівень гемоглобіну 137-201 Т/л

Гематокрит: у новонароджених – 45-65%, 6 місяців – 6 років – 33-42%, старше 6 років – 34-40.

Середній об’єм еритроциту (СОЕ) = 10 х Ht :ер., норма 78-92 фл (мкм3).

Середній вміст Hb в еритроциті (СВ Г Е) = 10 х Hb (г/дл) : ер., норма 27-32 пг.

Середня концентрація гемоглобіну у еритроциті (СКГЕ) = Hb : Ht х 10, норма 30-38%

Клініка. Визначається поєднанням основного загального анемічного синдрому зі специфічними супутніми залежно від виду анемії (сидеропенічний, геморагічний, лімфопроліферативний, жовтяничний, вроджених вад, затримки розвитку тощо). Клінічні прояви залежать не тільки від ступеня, але й від швидкості розвитку анемії, віку дитини, ведучого патогенетичного механізму, що призвів до хвороби. За ступенями тяжкості умовно розрізняють хронічні анемії (нижня межа нормативу – 110 г/л): легка ( Hb 109-90 г/л), середня ( Hb 70-89г/л), тяжка ( Hb < 70 г/л), вкрай тяжка (менше 45-50 г/л). Тяжкість клінічних проявів залежить не тільки від рівня Hb, але і від швидкості розвитку анемії.

При поступовому розвитку анемії хворі скаржаться на загальну слабкість, нездужання, зниження працездатності, блідість шкіри, подразливість, підвищену втомлюваність, розсіяність, сонливість, м’язеву слабкість, головний біль, особливо у вечірній час, можливі запаморочення, серцебиття та задишка, субфебрилітет.

Відмічається блідість шкіри та слизових (губ, слизової під язиком, кон’юнктиви, нігтьові ложа), іноді з зеленуватим відтінком, восковидним відтінком, легко виникаючим рум’янцем щік, блідість обличчя може бути оманливою . Посилюється прозорість вушних раковин, відмічаються блідість долонь та стоп у малюків. Серцево-судинній системі належить важлива роль у механізмі компенсації анемічної гіпоксемії. Виникає компенсаторне напруження кровообігу: збільшуються швидкість та хвилинний об’єм крові, падає периферичний опір, зростає ОЦК. На ЕКГ – зміни, що стосуються фази реполяризації. Об’єктивно визначається розширення границь відносної серцевої тупості вліво, приглушеність тонів, помірна тахікардія з появою систолічного шуму на верхівці та легеневій артерії, “шум вовчка” на яремній вені, гіпотонія. При зниженні Hb до 50 г/л можливий розвиток серцевої недостатності.

Проявом специфічного синдрому, що доповнює картину загальноанемічного, може бути сидеропенічний синдром при залізодефіцитній анемії. З’являються скарги на спотворення смаку, сухість і пощипування язика, порушення ковтання з відчуттям стороннього тіла у горлі тощо. З тканевою сидеропенією та гіпоксією пов’язані порушення трофіки епітеліальних тканин, які клінічно проявляються “малими симптомами” дефіциту заліза (дистрофічні зміни з боку шкіри та її додатків, епітелію слизових): атрофією сосочків язика, хейлітом, сухістю шкіри та волосся, ламкістю нігтів, свербінням вульви. Шкіра суха, лусочки, іноді навіть іхтіоз, тріщинки, вогнища порушення пігментації (де- і гіпер-), волосся тьмяне, тонке, легко ломиться, нігті тонкі, матові, сплощуються, счерчені, легко розшаровуються та ламаються, койлоніхія. Атрофічні зміни у слизовій травного каналу, органів дихання, статевих органів. Відмічається зниження апетиту, ненормальність апетиту, спотворення смаку: з’являється потяг до кислої, гострої, соленої їжі, у важких випадках – pica chlorotica – спотворення смаку та нюху: сильний потяг до поїдання сухих круп, крохмалю, льоду та холодних страв (пагофагія), крейди, зубного порошку, вугля, глини. Хворим приємно відчувати запах землі, бензину, ацетону, мила. Ці симптоми швидко зникають при відновленні тканинних запасів заліза. Також можуть відмічатися зниження смакового відчуття, поколювання, розпирання язика, особливо його кінчика. Атрофічні зміни слизової язика, тріщинки по краях та на кінчику, ділянки почервоніння та афтозні зміни та атрофічні зміни слизової губ та ротової порожнини: хейлоз, схильність до карієсу, ангулярний стоматит. Синдром сидеропенічної дисфагії (с-м Пламмер-Вінсон) – затруднення ковтання щільної та твердої їжі, відчуття першіння та наявності стороннього тіла у глотці. Наслідком сидеропенії може стати атрофічний гастрит з ахілією (скарги на зниження апетиту, відрижку, відчуття важкості у животі після їди, нудота), можуть наставати атрофічні зміни і у тонкій кишці: тотальна мальабсорбція, ексудативна ентеропатія. Знижується дисахаридозна переносимість, особливо лактозна, з анормальним тестом толерантності до лактози. Іноді характерні – поліаденія, збільшення печінки та селезінки (10-15%), підвищена схильність до ГРВІ, розширення диплоетичних каналів кісток черепа. Дефіцит заліза впливає на неврологічний статус та інтелект (зниження активності МАО – важливого залізовмісного ферменту нейрохімічних реакцій ЦНС): концентрація уваги, зосередженість, здатність до навчання погіршуються, можуть с постерігатись приступи дихальних розладів, папілярний набряк. Порушення сну, зниження емоційного тонусу, неспокій, капризування.

Дефіцитні анемії

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 912345...Остання »

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>