Анатомо-фізіологічні особливості органу зору

Сторінка 1 з 3123

Необхідно зупинитись на будові зорового аналізатора людини, його 4-х відділів:

1. Периферичний: власне око із світлосприймаючим апаратом – сітківкою.

2. Провідниковий: а) зорові нерви; б) зорове перехрестя (хіазма); в) зорові шляхи.

3. Підкіркові центри: а) колінчасті тіла; б) пластинка покришки (передні шляхи чотиригорбикового тіла); в) зорові подушки.

4. Кіркові центри потиличної ділянки: із 17, 18, 19-м полями Бродмана (сенсорний, моторний, змішаний центри).

clip_image001

Захисний апарат зорового аналізатора включає 4 відділи: 1) повіки; 2) слізні органи; 3) руховий апарат; 4) орбіту.

clip_image002

Зоровий аналізатор з його захисним апаратом формується з 3-х ембріональних пластинок – ектодерми, мезодерми та ендодерми.

При вивченні будови орбіти (за допомогою черепа і таблиць) увага студентів звертається на можливість поширення інфекції та метастазів пухлин з придаткових пазух носа через верхню, нижню і внутрішню стінки до вмісту орбіти. Уточнюються структури, які проходять крізь отвори орбіти: foramen opticus - п.opticus, a. ophthalmica; fissura orbitalis superior-n.trochlearis, n.abducens, n.oculomotorius, r.ophthalmicus n.trigeminis, v.ophthalmica.

Ушкодження судинно-нервового пучка, який проходить через fissura orbitalis superior призводить до синдрому верхньоорбітальної щілини: екзофтальм, птоз, мідріаз, повна нерухомість очного яблука, параліч акомодації, різке зниження чутливості рогівки. Причини синдрому; пухлини, сторонні тіла, гемотоми.

Орбіта має 8 м’язів, із них 6 – рухові м’язи очного яблука: 4 прямих – верхній, нижній, внутрішній, зовнішній та 2 косих – верхній і нижній, а також м"яз підіймач верхньої повіки та орбітальний м’яз. Усі м’язи, крім орбітального та нижнього косого, починаються від сухожилкового кільця біля вершини орбіти. За фізіологічною дією м’язи поділено на 4 групи: відвідні – зовнішній прямий та обидва косі м’язи; привідні – внутрішній, верхній та нижній прямі; підіймачі – верхній прямий та нижній косий; опускачі – нижній прямий та верхній косий м’язи.

clip_image003

Кров до ока та орбіти постачає a. ophthalmica, що є гілкою внутрішньої сонної артерії (a. carotis interna). Безпосередньо очне яблуко забезпечують кров’ю aa.ciliares posteriores longae et breves, a.centralis retinae, aa.musculares.

Венозний кровообіг здійснюють 2 вени – верхня і нижня (v. ophthalmica superior et іnferіоr). Загальним стовбуром виходять через верхню орбітальну щілину і впадають у печеристий синус (sinus cavemosus), розташований з боків турецького сідла. Обидві орбітальні вени не мають клапанів і анастомозують із венами обличчя, пазух носа, крилоподібної ямки. Відтак стає можливим проникнення інфекції зі шкіри обличчя, пазух носа в орбіту і печеристу пазуху з плином крові, а також поширення запального процесу на стінки судин (ендофлебіт, перифлебіт, тромбофлебіт).

Чутлива іннервація ока і тканин орбіти здійснюється гілкою n.trigemini – п. ophthalmicus. Циліарний вузол (ganglion ciliare) є периферичним нервовим ганглієм, розташованим в орбіті в 10-12 мм від заднього полюса ока. Від циліарного вузла відходять 4-6 коротких циліарних нервів, які проникають в очне яблуко через задній відділ склери і постачають тканини ока чутливими, парасимпатичними і симпатичними волокнами. Парасимпатичні волокна іннервують сфінктер зіниці і кругові волокна циліарного м’язу. Симпатичні волокна ідуть до ділататора зіниці і меридіональних волокон циліарного м’язу.

Для зняття чутливої іннервації ока під час операції проводиться ретробульбарна анестезія 2% новокоїном з метою заблокувати ganglion ciliare.

До рухових нервів відносяться n.trochlearis, n.abducens, n.oculomotorius, n.facialis.

Повіки належать до захисного апарату ока. Шкіра повік дуже тонка, ніжна, бідна на жирову клітковину – зручна для проведення пластичних операцій. Під шкірою лежить коловий м’яз повіки (m.orbicularis oculi), який іннервується n.facialis. Скорочуючись, коловий м’яз закриває очну щілину, при цьому пальпебральна частина зумовлює зміну форми щілини, орбітальна – міцне зажмурювання. У разі паралічу n.facialis очна щілина зяє – спостерігається лагофтальм. Під коловим м’язом розташований хрящ, всередині якого містяться мейбомієві залози. Топографо-анатомічно в повіці розрізняють 2 пластинки – шкірно-м’язову і кон’юнктивально-хрящову .

Слізний апарат складається із сльозоутворюючих органів (сама слізна залоза ока з придатковими слізними залозами кон’юнктиви) та слізних шляхів (слізні точки, слізні канальці, слізний мішок і носослізний канал). 3ахисна функція слізного апарату полягає у виділенні сльози, що справляє згубну дію на мікробів кон’юнктивального мішка, зволожує кон’юнктиву й рогівку, перешкоджаючи їх висиханню і тертю під час руху повік та ока.

Акція у Києві! Зареєструйся у таксі Убер зараз та отримай 80 грн знижки на 2 перші поїздки!
Ціни на таксі у Києві хороші, водії адекватні. Хіба не супер? Реєструйся зараз, витратиш потім:
ВЗЯТИ ЗНИЖКУ ТУТ
uber

Промо-код: 6nbdd5gque
 

Поділися даною статтею:


Сторінка 1 з 3123

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Вы можете использовать это HTMLтеги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>